خودروسازی در یک سالگی تحریم

  1. پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸ ساعت ۰۸:۴۹ (۴ سال،۸ ماه قبل)
خودروسازی در یک‌سالگی تحریم
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: تحریم خودروسازی ایران ازسوی دولت ایالات متحده آمریکا، امروز یک ساله شد؛ تحریمی که اثرات سوء آن بر صنعت و بازار خودروی کشور قابل انکار نیست، اما به هر حال فرصت های جدید نیز در حوزه داخلی سازی و قیمت گذاری ایجاد کرد.

شامگاه هجدهم اردیبهشت سال گذشته بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خروج این کشور از توافق هسته ای و برجام را اعلام و تاکید کرد در اولین قدم، خودروسازی ایران تا سه ماه دیگر تحریم خواهد شد. سرانجام نیز نیمه مرداد ۹۷ که از راه رسید، آمریکایی ها برنامه خود را مبنی بر تحریم خودروسازی ایران عملی کردند تا مشکلات و چالش ها یک به یک بر سر راه این صنعت استراتژیک (از حیث اشتغال زایی) قطار شوند. «محدودیت و حتی قطع تامین قطعات وارداتی»، «ممنوعیت ثبت سفارش خودرو» «افت شدید تولید»، «تضعیف قطعه سازان» و همچنین «انفجار قیمتی» از جمله مهم ترین تبعات تحریم صنعت خودرو ازسوی آمریکا بود که هنوز هم کم و بیش ادامه دارند. در کنار اینها البته حرکت دولت به سمت عبور از سرکوب و تثبیت قیمت و همچنین ایجاد پویش داخلی سازی قطعات، پیامدهای مثبت تحریم به شمار می روند، هرچند البته وزن آنها در برابر چالش های ایجاد شده، بسیار پایین تر است.

از همان ابتدای اعلام ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از توافق هسته ای و برجام، دست و پای شرکت های خارجی برای ادامه مشارکت با زنجیره خودروسازی ایران سست و تحریم که از راه رسید، یک به یک چمدان هایشان را بستند و رفتند. پژو، سیتروئن، رنو، ولوو، اسکانیا، هیوندایی، کیا و حتی شرکت های چینی که پیش تر برای فعالیت در بازار ایران دست و پا می زدند، با فرا رسیدن تحریم، کشور را ترک کردند تا اولین ضربه سهمگین به پیکره خودروسازی و تولید وارد شود.تنها خودروسازان نبودند که از تحریم ضربه خوردند، چه آنکه صنعت قطعه نیز متضرر شد و حتی آن طور که قطعه سازان می گویند، تعدیل نیرو نیز اتفاق افتاد. با توجه به مشکلات اقتصادی رخ داده ناشی از تحریم و رشد هزینه های تولید، بدهی خودروسازان به قطعه سازان طی یک سال گذشته افزایش یافت و این موضوع در کنار افت تیراژ، صنعت قطعه را با چالش های بزرگی مواجه کرد. در واقع قطعه سازان نتوانستند مانند گذشته تامین قطعات را انجام دهند و در نتیجه این اتفاق، به همراه مختل شدن واردات قطعه و رفتن شرکای خارجی، آمار کلی تولید خودرو در کشور افتی سنگین را تجربه کرد. شرایط به شکلی پیش رفت که حتی داخلی ترین خودروها مانند پراید نیز به دلیل کمبود بخشی از قطعات وارداتی، به مشکل خورد و تیراژ آن به شدت پایین آمد.در واقع مشکل بزرگی که تحریم ایجاد کرد، مختل شدن تامین قطعات خارجی بود و این موضوع روی کلیت تولید خودروسازان کشور اثری منفی گذاشت. جدا از خروج شرکای اروپایی و آسیایی، تامین کنندگان خارجی قطعات نیز ارسال قطعه به ایران را کند و حتی متوقف کردند تا تمام خودروهای داخلی با مشکل تولید مواجه شوند. محدودیت های بانکی در کنار جرایم سنگینی که آمریکایی ها برای مشارکت با خودروسازی ایران لحاظ کردند، سبب شد بسیاری از شرکت های خارجی قید همکاری با خودروسازان و قطعه سازان کشور را بزنند و نتیجه آن، اختلال در تامین قطعات و سقوط تیراژ بود.در نتیجه این اتفاقات، قیمت خودرو نیز به شدت بالا رفت و کف قیمت در بازار به ۴۵ میلیون تومان رسید. خودروسازان نیز چون با افزایش هزینه های تولید مواجه شدند، در نهایت مجوز افزایش قیمت را از دولت دریافت کردند تا نرخ رسمی و کارخانه ای خودروها نیز به شدت صعود کند. رشد قیمت به حدی بود که دست بسیاری از مشتریان از بازار خودرو کوتاه شد و حتی مدل های دست دوم نیز از نردبان قیمت بالا رفتند. قرار بود در راستای تغییر سبد خودروها، تولید محصولاتی مانند پراید و پژو ۴۰۵ متوقف شود، با این حال تحریم اجازه تحقق این هدف را نداد و حالا همین محصولات با همان سطح کیفی قبلی (اگر نگوییم کمتر) و با قیمتی بسیار بالاتر تولید می شوند و تازه دست خیلی ها به آنها نمی رسد.

خودروسازی در یک سالگی تحریم

  • بی وفایی شرکای خارجی و سقوط تولید

در بین شرکای خارجی، اولین شرکتی که خبر از ترک ایران به دلیل تحریم داد، پژوسیتروئن فرانسه بود. این دو اتفاقا اولین شرکت هایی بودند که پس از توافق هسته ای در سال ۹۲، برای بازگشت به ایران اعلام آمادگی کرده و مذاکرات خود را حتی پیش از امضای برجام کلید زدند. پژویی ها که در تحریم قبلی نیز برای خروج از ایران پیشقدم شده بودند، باب مذاکره را برای آغاز یک همکاری مشترک جدید کلید زدند و در نهایت با ایران خودرو به توافق رسیدند. قرارداد ایران خودرو و پژو امضا و حتی تولید یکی از محصولات قید شده در این قرارداد به نام ۲۰۰۸ نیز آغاز شد، با این حال خودروساز فرانسوی باز هم بی وفایی کرد و با آمدن تحریم، رفت. خروج پژو نه تنها سبب شد بیشتر مفاد قرارداد موردنظر اجرایی نشود، بلکه روند تامین قطعات محصولات قدیمی این شرکت در ایران نیز اختلالی بزرگ را به خود دید. ایران خودرویی ها اگرچه توانستند با ذخیره قطعات (در حدفاصل خروج آمریکا از برجام تا آغاز تحریم)، تولید ۱۶ هزار دستگاه پژو ۲۰۰۸ پیش فروش شده را تضمین کنند، اما تولید سایر محصولات قید شده در قرارداد به محاق رفت. البته ایران خودرو قصد دارد یکی از این محصولات به نام پژو ۳۰۱ را سال آینده به واسطه داخلی سازی قطعات، تولید و روانه بازار کند که این کار بدون مشارکت پژو انجام خواهد شد. سوار شدن پژو بر موج تحریم ایران، تامین قطعات محصولات قدیمی این شرکت در کشور را نیز سخت و محدود کرد تا جایی که تولید مدل های ۲۰۶، ۲۰۷، پارس و ۴۰۵ به شدت پایین آمد. در کنار پژو، شریک هموطنش سیتروئن نیز ایران را ترک کرد تا قرارداد این شرکت با سایپا هم به حالت تعلیق در بیاید. سیتروئن البته به اندازه تولید دو هزار دستگاه مدل C۳، قطعات در اختیار سایپا گذاشت، اما در نهایت به قرارداد همکاری مشترک خود پایبند نماند.

azvico

دیگر خودروساز فرانسوی که صنعت خودرو ایران را تنها گذاشت، رنو بود. رنو به عکس پژو که همان ابتدای خروج آمریکا از برجام خبر از رفتن داد، ابتدا بر ماندن تاکید کرد، اما زیر حرفش زد و رفت. اوایل خروج آمریکا از برجام، کارلوس گوسن مدیرعامل سابق رنو-نیسان اعلام کرد با وجود تحریم، در ایران می ماند، هرچند مجبور است فعالیت هایش را به حداقل برساند. چندی بعد اما رنویی ها در چرخشی ۱۸۰ درجه ای اعلام کردند به دلیل تحریم، ارتباط با خودروسازی ایران را قطع و ارسال قطعات به ایران خودرو و پارس خودرو را متوقف خواهند کرد. با رفتن رنو، تولید خودرو در کشور ضربه ای دیگر خورد و ایرانی ها یکی از محصولات محبوب و باکیفیت خود را از دست دادند. آن طور که خبر می رسد، تولید محصولات رنو در ایران تا چندی دیگر به طور کامل متوقف خواهد شد، زیرا قطعات ذخیره شده به زودی ته خواهد کشید. ضربه اصلی از خروج رنو را پارس خودرویی ها خوردند، چه آنکه بخش مهمی از سبد محصولات آنها را تندر ۹۰ و ساندرو و پارس تندر تشکیل می داد.

اما دیگر شرکت های خارجی که ایران را به دلیل تحریم ترک کردند، هیوندایی و کیای کره جنوبی بودند. هیوندایی با یکی از خودروسازان بخش خصوصی کشور همکاری داشت و چند محصول این شرکت در ایران مونتاژ می شد. با وجود استقبال خوبی که از محصولات مونتاژی هیوندایی به عمل آمد، اما این شرکت نیز ریسک تحریم را قبول نکرد و رفت. کیا نیز اوایل همین هفته رسما به همکاری خود با سایپا پایان داد تا دومین خودروساز کره ای باشد که ایران را در دوران تحریم ترک کرد.

خودروسازی در یک سالگی تحریم

مانند کره ای ها، شرکت های ژاپنی نیز ریسک تحریم را نپذیرفتند و در نتیجه، مزدا و سوزوکی که اولی با یکی از خودروسازان خصوصی همکاری داشت و دومی نیز با ایران خودرو، از کشور خارج شدند. تولید سوزوکی در ایران خودرو کاملا متوقف شده، اما از اینکه مزدا هنوز تولید می شود یا نه (به دلیل عدم انتشار آمار تولید ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت)، خبری در دست نیست. البته در خروج مزدا از ایران تردیدی وجود ندارد و اگر هم مزدا همچنان در حال تولید باشد، از صدقه سر قطعات ذخیره شده است.

در نهایت اما با وجود امیدواری هایی که برای ماندن خودروسازان چینی وجود داشت، آنها نیز کم و بیش بر موج تحریم سوار شدند. تا به امروز خروج برخی چینی ها از جمله برلیانس و BYD قطعی شده و برخی دیگر از شرکت ها مانند زوته و FAW نیز در آستانه رفتن هستند. دیگر خودروسازان چینی مانند چری، جیلی، ام جی و جک نیز فعالیت خود را به حداقل رسانده اند تا از جرایم آمریکایی ها در امان باشند. جدا از خودروسازان، تامین کنندگان قطعات چینی نیز مانند گذشته با ایران در ارتباط نیستند و به دلیل محدودیت های بانکی و تهدیدهای آمریکا، ارسال قطعات را کند یا حتی متوقف کرده اند.

  • ممنوعیت واردات خودرو

تحریم اما اثراتی غیر مستقیم نیز بر بازار خودروی کشور داشت، از جمله ممنوع شدن ثبت سفارش خودرو و انفجار قیمتی در بازار. هرچند صادرات خودرو کامل به ایران، جزو موارد تحریم نیست، اما تاثیری که تحریم ها روی بازار ارز ایران گذاشت و قیمت آن را چند برابر کرد، در نهایت دولت را به سمت بستن ثبت سفارش خودرو برد. اواخر خرداد سال گذشته دولت اعلام کرد در راستای مدیریت منابع ارزی، ثبت سفارش خودرو را ممنوع کرده است. این اتفاق در کنار رشد شدید نرخ ارز، قیمت خودروهای وارداتی را به شدت بالا برد و آشفته بازاری تورم زده را تحویل مشتریان داد. با بسته شدن سایت ثبت سفارش، کسب و کار بسیاری از واردکنندگان رو به تعطیلی رفت، اما مشکلات ارزی، دولت را مجاب نکرد تا درهای واردات خودرو را باز کند.

خودروسازی در یک سالگی تحریم

  • تغییر رویه قیمت گذاری

تحریم با همه سختی ها و چالش هایش، پیامدهای نسبتا مثبتی را نیز به همراه داشت، از جمله تغییر رویه دولت در قیمت گذاری خودرو. اواسط سال گذشته و پس از آنکه اثرات منفی تحریم بر تولید و بازار خودرو خود را نشان داد، دولت بالاخره مجاب شد سیاست قیمت گذاری را تغییر دهد. در اولین گام، شورای رقابت از پروسه قیمت گذاری خودرو کنار گذاشته شد و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار عهده دار تعیین قیمت شدند. دولت سپس مصوب کرد قیمت خودروها در حاشیه بازار تعیین شود که این موضوع گام بلندی به سمت آزادسازی بود. هرچند قیمت گذاری در حاشیه بازار به طور کامل اجرا نشد، اما به هر حال خودروسازان توانستند قیمت محصولات خود را در سطحی بالاتر از گذشته به نرخ های بازار نزدیک کنند. در واقع تحریم سبب شد دولت تا حدی دست از سرکوب قیمت بردارد و خودروسازان امیدوارند با لغو تحریم ها و عادی شدن شرایط تولید در آینده، رویای آزادسازی قیمت خودرو محقق شود.

خودروسازی در یک سالگی تحریم

  • پویش داخلی سازی قطعات

در کنار تغییر رویه قیمت گذاری، اتفاق مثبت دیگری نیز از پس تحریم ها رخ داد و آن، به صرفه تر شدن تولید قطعات در برابر واردات بود. تا پیش از تحریم و رشد نرخ ارز، واردات بخشی از قطعات به تولید داخل آنها می چربید، اما تحریم و سختی هایش (به خصوص رشد نرخ ارز) سبب شد قطعه سازان و خودروسازان به سمت داخلی سازی هرچه بیشتر بروند. آن طور که خبر می رسد، چند برنامه برای داخلی سازی قطعات وارداتی در نظر گرفته شده و در این بین حتی قرار است قطعات پیشرفته ای مانند ECU و ترمز ضدقفل و ایربگ هم ساخت داخل شوند. هرچند به نظر می رسد بخشی از برنامه های داخلی سازی با توجه به محدودیت های تکنولوژی و مالی، اغراق آمیز به نظر می رسد، با این حال می توان ادعا کرد تحریم سبب شده میل به داخلی سازی افزایش یابد.

خودروسازی در یک سالگی تحریم
همرسانی نوشتار: