سبد محصولات خودروسازان کوچک تر می شود

  1. چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸ ساعت ۰۸:۳۹ (۴ سال،۹ ماه قبل)
سبد محصولات خودروسازان کوچک‌تر می‌شود
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: شرکت های خودروساز همچنان با چالش های حاصل از تحریم دست به گریبانند. آنچه مشخص است افت تولید، خروج شرکای خارجی و همچنین مشکل تامین قطعات مورد نیاز شرکت های خودروساز همگی نتیجه یک سال اعمال تحریم های بین المللی علیه کشورمان است. حال که به یک سالگی تحریم ها نزدیک می شویم بنا به گفته برخی از دست اندرکاران صنعت خودرو، ذخیره قطعات محصولات مونتاژی نیز به تدریج رو به اتمام است و شرکت های خودروساز مجبورند این خودروها را از آمار تولید خود حذف کنند.

در شرایطی که پیش تر تولید سوزوکی گراند ویتارا، برلیانس و سیتروئن C۳ متوقف شده بود، به تازگی شرکت سایپا نیز از پایان تولید کیا سراتو در این شرکت خبر داده است. در این بین حضور برندی چینی مانند برلیانس در ردیف های بالای لیست محصولاتی که پیش از یک سالگی تحریم ها، تولیدشان متوقف شده، بسیار قابل تامل است. چرا که در تحریم های اولیه هسته ای و در غیاب خودروسازان فرانسوی، چینی ها بخشی از بازار خودروی ایران را به تصاحب خود در آوردند حال آنکه در تحریم های کنونی به راحتی به بازار ایران پشت کرده اند. چینی ها در سال های ۹۲-۹۱ و همراه با اوج گیری تحریم های بین المللی علیه ایران علاوه بر جبران خلأ حضور دیگر خودروسازان خارجی در خطوط تولید، با حضور محصولات پر آپشن خود توانستند چالش کاهش تنوع محصول را نیز به نوعی بر طرف کنند. با این حال شاهد هستیم که در دور جدید تحریم ها، به دلیل بی میلی برندهای چینی برای حضور در بازار خودروی ایران و همچنین ترس آنها از تبعات همکاری با شرکای ایرانی، بازار به شدت با عدم تنوع محصول روبه روست. به این ترتیب این سوال مطرح می شود که خودروسازان و بازار چه مسیرهای جایگزینی را برای جبران توقف تولید برخی محصولات مونتاژی مدنظر قرار خواهند داد و در ادامه کمبود خودرو در بازار چگونه جبران می شود؟

کارشناسان در شرایط فعلی که سبد محصولات شرکت های خودروساز تنوع سابق را ندارد، تاکید دارند که این مساله می تواند چالش جدی را در بازار ایجاد کند. به این ترتیب برای جبران کمبود خودرو و تنوعی که حاصل اعمال تحریم هاست، سه سناریو از سوی کارشناسان مطرح شده است. در سناریوی اول وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان سیاست گذار کلان بخش خودرو می تواند با تجدید نظر بر موضوع ممنوعیت واردات به طور موقت خلأ ایجاد شده در بازار از این ناحیه را جبران کند؛ بنابراین می توان به عنوان اولین سناریو، به بحث آزادسازی واردات خودرو فکر کرد. البته این مساله با توجه به تکمیل حلقه تحریم و همچنین نمود آثار این اتفاق در اقتصاد کلان کشور مشکلات و مسائل خاص خود را دارد. سناریوی دوم اما حول تمرکز بر تولید محصولات داخلی است. به طوری که برخی کارشناسان تاکید دارند که تمرکز دو خودروساز بزرگ کشور، روی تولید پلت فرم های ملی می تواند تا حدودی عدم تنوع محصول در بازار را جبران کند.

بحث تولید محصولات روی پلت فرم های ملی، بحث جدیدی نیست و شرکت های خودروساز داخلی با آن بیگانه نیستند. دو خودروساز بزرگ کشور گام هایی در این مسیر برداشته اند و محصولاتی را روی این پلت فرم ها تولید کرده اند. در حال حاضر بخشی از خطوط تولید دو خودروساز بزرگ کشور توسط این محصولات اشغال شده است، با این حال هنوز خودروسازان راه طولانی برای تولید محصولات گوناگون روی پلت فرم های ملی دارند؛ اما سناریوی سومی که در راستای تنوع بخشی و تامین خودرو در بازار مطرح می شود، واردات خودروهای دست دوم است. هر چند بسیاری از دست اندرکاران صنعت خودرو به شدت با واردات این نوع خودروها مخالفت کرده اند اما کارشناسان تاکید می کنند که می توان با تعریف سازو کار مناسبی در این زمینه، بخشی از کمبودها در بازار را جبران کرد.

  • سه سناریو برای تنوع بخشی محصولات

همان طور که اشاره شد در شرایط حاضر خودروسازان با چالش کاهش تنوع در سبد محصولات تولیدی خود به دلیل خروج شرکای بین المللی و همچنین اتمام ذخایر قطعات محصولات مونتاژی مواجه هستند. به این ترتیب سه سناریو برای تنوع بخشی و تامین خودرو در بازار توسط کارشناسان پیشنهاد شد؛ سناریوهایی که به نظر می رسد، هر یک با چالش هایی مواجه است. سناریوی اول بازگشایی واردات خودرو به کشور بود به طوری که برخی از کارشناسان پیشنهاد می دهند در شرایط حاضر که تنوع محصول در خطوط تولید و بازار به حداقل رسیده است، تجدید نظر در این ممنوعیت می تواند به نوعی مورد توجه قرار بگیرد. آنچه مشخص است دولت سال گذشته همزمان با بازگشت تحریم ها، به دنبال مدیریت منابع ارزی کشور بود. از آنجا که خودروی وارداتی طبق تقسیم بندی صورت گرفته توسط دولت به عنوان کالای لوکس شناسایی شد، از واردات آن جلوگیری به عمل آمد.

ikco

استدلال دولت درباره هدر رفت ارز از طریق واردات و نیاز کشور به مدیریت منابع ارزی همچنان به قوت خود باقی است. از این رو چنانچه در شرایط فعلی، وزارت صمت عزم خود را جزم کند تا از ادامه ممنوعیت ورود خودرو به کشور جلوگیری کند، اما کمبود منابع ارزی همچنان مانع از این کار خواهد شد. از این رو به نظر می رسد دولت چندان مایل نباشد تا ارزی برای ورود خودرو به کشور اختصاص دهد. در این زمینه برخی از وارد کنندگان پیشنهاد می دهند با توجه به شرایط ارزی کشور، دولت می تواند قید ممنوعیت را بردارد و اجازه دهد شرکت های وارد کننده خود به تامین ارز بپردازند. سناریوی دوم اما ایجاد تنوع در سبد محصول خودروسازان است که به نوعی می تواند سوژه مورد علاقه مقامات صنعتی کشور نیز باشد. در شرایطی که نهضت داخلی سازی قطعات برای خنثی کردن اثر تحریم ها مورد توجه سیاست گذاران ارشد صنعت خودرو قرار گرفته، می توان حدس زد که تولید محصول جدید بر پلتفرم های کنونی می تواند مورد استقبال قرار گیرد، اما برای تحقق این مساله خودروسازان با چالش تامین سرمایه در گردش مواجهند.

برای تولید خودرو روی پلت فرم های ملی، شرکت های خودروساز نیازمند سرمایه گذاری روی بخش های تحقیق و توسعه خود هستند. به طور معمول سرمایه گذاری روی این بخش ها، بسیار سنگین خواهد بود. این در شرایطی است که خودروسازان به دلیل زیان انباشته و همچنین بدهی سنگینی که به قطعه سازان دارند نمی توانند این سرمایه گذاری را انجام دهند. بی تردید بدون سرمایه گذاری در این بخش امکان تولید محصولات جدید روی پلت فرم ها وجود ندارد. چنانچه خود شرکت های خودروساز نتوانند این سرمایه گذاری را انجام دهند باید سراغ سیستم بانکی کشور بروند یا اینکه وزارت صمت خود به صورت مستقیم در این مساله دخالت کند، اما واردات خودروهای دست دوم نیز سناریوی دیگری برای تنوع بخشی به بازار و تامین خودرو به کشور بود. موضوع واردات خودروهای دست دوم برای اولین بار از سوی حمید بعیدی نژاد سفیر کشورمان در انگلستان مطرح شد به طوری که وی در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت: «سال هاست بسیاری از کشورها حتی کشورهایی مانند روسیه، چین و هند که خود دارای صنایع داخلی تولید خودرو هم هستند، برای رفاه مردم، مدیریت بازار، کاهش قیمت و افزایش استانداردهای محیط زیست، واردات خودروهای دست دوم کمپانی های مهم خودروسازی را با تعرفه و تضمین کیفیت تسهیل کرده اند.»

وی در ادامه تاکید کرده که «اگر تحریم صنایع خارجی خودرو مانند رنو و پژو و دیگران انجام نشده بود امروز شرایط صنعت خودرو در ایران متفاوت بود، اما در شرایط تحریم و محدودیت های متعدد دیگر، موضوع واردات خودروهای دست دوم با کیفیت که می تواند قیمت خودروهای مناسب را تا حد زیادی کاهش دهد در ایران نیز شایسته بررسی جدی است.» هر چند مقامات صنعتی کشور هیچ واکنشی به اظهارات بعیدی نژاد نشان ندادند اما بعد از این اظهارنظر، موافقان و مخالفان این ایده به صف شدند؛ به طوری که برخی مطرح شدن بحث واردات خودرو دست دوم را در شرایط حساس کنونی تقبیح و عنوان کردند که افزایش واردات در این شرایط به معنای افزایش نیاز به ارز، فشار بیشتر به دولت و در نتیجه افزایش مجدد نرخ ارز است. حتی اعضای انجمن واردکنندگان خودرو در این زمینه تاکید داشت که هیچ شاخصی برای قیمت گذاری این خودروها وجود ندارد، ضمن اینکه به دلیل سوء استفاده سودجویان به درهم آمیختگی بیشتر بازار می انجامد. به هرحال این ایده اگر چه با وجود مخالفان سرسخت آن عملیاتی نشده، اما همچنان می تواند به عنوان یک سناریو برای تنوع بخشی و تامین خودرو به بازار مطرح باشد.

  • چالش جایگزینی خودروهای حذف شده

با توجه به چالش هایی که عنوان شد، به نظر می رسد خودروسازان و بازار راه ناهموار و سنگلاخی را پیش روی خود برای جایگزینی محصولات حذف شده از خطوط تولید خودروسازان و همچنین ایجاد تنوع دارند.

سبد محصولات خودروسازان کوچک تر می شود

در این ارتباط حسن کریمی سنجری کارشناس خودرو به «دنیای اقتصاد» می گوید: در حال حاضر شرکت های خودروساز نمی توانند تنوعی به سبد محصولات خود بدهند و محصولات جدید را جایگزین محصولات مونتاژی خارج شده از خطوط تولید خود کنند.

این کارشناس تاکید می کند در شرایط فعلی به دلیل تحریم ها، همکاری های پیشین قطع شده و امکان ایجاد همکاری جدید وجود ندارد، بنابراین خودروسازان نمی توانند به فکر تنوع سبد محصولات خود باشند. وی ادامه می دهد تمرکز روی تولید پلت فرم ها نیز پاسخگو نیست، چراکه ما پلت فرم ساز نبودیم و در این بخش نیز نیاز به مشارکت طرف های خارجی داریم، به این ترتیب این اتفاق بدون حضور شرکای خارجی، بسیار هزینه بر خواهد بود و خودروسازان توان پرداخت این هزینه را ندارند.

کریمی سنجری ایجاد تنوع در بازار از طریق واردات را نیز با توجه به مباحث مرتبط با مدیریت منابع ارزی کشور، ممکن نمی داند.

فربد زاوه، کارشناس خودرو نیز معتقد است صحبت از تنوع محصول در بازار چه به وسیله خودروساز یا با کمک واردات، با توجه به شرایط حاکم امری محال به نظر می رسد.

وی از سرگیری واردات خودرو در شرایط فعلی را نیز غیرممکن می خواند.
همرسانی نوشتار: