شهاب حسینی در یک نقش دوست داشتنی + عکس

دختر شهید بابایی با اشاره به ماندگاری سریال «شوق پرواز» از عدم ساخت و استمرار نمایش شخصیت های بزرگ و قهرمانان معاصر گلایه کرد و گفت که نمی دانم چرا در این روزگار، «شوق پروازها» فراموش شده ‎اند؟

  1. چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸ ساعت ۲۰:۱۰ (۴ سال،۸ ماه قبل)
5d49f6bf4e559_5d49f6bf4e55e
به گزارش فرانگر

پانزدهم مردادماه بود که خبر شهادت سرلشکر خلبان عباس بابایی معاون عملیات نیروی هوایی ارتش رسانه ای شد. این شهید بزرگوار روز عید قربان همراه با یکی از خلبانان نیروی هوایی سرهنگ علی محمد نادری به منظور شناسایی منطقه و تعیین راه کار صحیح اجرای عملیات با یک فروند هواپیمای اف۵ دو کابینه از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمد و وارد آسمان عراق شد. بابایی و نادری پس از انجام مأموریت به هنگام بازگشت در منطقه عملیاتی سردشت به شهادت رسیدند.

ماجرای سریالی که

تلویزیون یک پروژه ماندگاری را به کارگردانی یدالله صمدی تقدیم خانواده شهید بابایی کرد. پروژه ای که از سال ۷۴ با همکاری ارتش شروع شد. مرحله پیش تولید این سریال از سال ۷۶ آغاز و بخش هایی از فیلم که مربوط به دوران کودکی شهید بابایی در شهر قزوین بود هم فیلمبرداری شد.

کارگردانی سریال در این دوره برعهده حسین قاسمی جامی و نویسندگی سه تن از نویسندگان ارتش گذاشته شده بود که به علت اختلاف نظرهای به وجود آمده بین عوامل تولید در همین ابتدا متوقف شد. ولی پس از وقفه ای ۱۰ ساله مجددا از سال ۸۶ کلید خورد.

در این دوره نویسندگی فیلمنامه کار مشترک ارتش، بنیاد امور ایثارگران و جانبازان و خانواده عباس بابایی بود. با ورود مرحوم یدالله صمدی به عنوان کارگردان تصویربرداری سریال از خرداد ۸۸ آغاز شد. ملیحه حکمت همسر عباس بابایی با دیدن فیلم «دلشکسته» تحت تأثیر بازی شهاب حسینی قرار گرفت و وی را برای ایفای نقش همسرش در سریال پیشنهاد داد که با موافقت سایر عوامل تهیه روبرو شد.

ماجرای سریالی که

حالا بعد از این سال ها و چندین بار پخش تلویزیونی بسیاری از سکانس ها، پلان ها و حتی صدایِ دلنشین و خاطرانگیز یدالله صمدی در ابتدای تیتراژ این سریال یادآور اتفاقات جذاب و ماندگار «شوق پرواز» است. سلما بابایی در ایام سالگرد شهادت پدرش گفتگویی انجام داد.

سلما بابایی دختر شهید عباس بابایی درباره سریال «شوق پرواز» تصریح کرد: من اعتقاد دارم آن قدر شهاب حسینی قدرتمند نقش پدرم را بازی کرد که انگار گویی عباس بابایی جلوی دوربین بود. واقعاً یکی از عوامل ماندگاری این سریال حتماً بازیگر نقش شهید بابایی است. طبیعتاً کسی می تواند این سریال را به این اوج ماندگاری رسانده باشد که کاربلد و حرفه ای هدایتگری و کارگردانی کند. یدالله صمدی آنقدر خوب درباره شهید بابایی، نیروی هوایی و اتفاقات دیگر سریال تحقیق کرده بود که می توانست در جایگاه یک راوی جامع از زندگی شهید عباس بابایی هم قرار بگیرد.

وی در خصوص صحنه هایی که بازیگران و عوامل گریه می کردند گفت: بسیاری از مواقع می دیدم و می شنیدم که آنقدر تحت تأثیر واقعیت های زندگی شهید بابایی قرار می گرفتند که بازیگران و گروه بارها گریه می کردند. جالب است بدانید این سریال تلویزیونی گوشه ای از شهید بابایی را نشان داد و نمی توانست تمام حقیقت را بیان کند چون باورپذیری اش برای مخاطب سخت بود. زیرا بسیاری با دیدن این سریال می گفتند واقعاً چنین آدمی وجود داشته؟!

ماجرای سریالی که

دختر شهید بابایی با اشاره به بازتاب های این روزهای سریال «شوق پرواز» تأکید کرد: «شوق پرواز» چندین بار روی آنتن رفته ولی هنوز بازتاب های آن را می بینم و می شنوم. هر سال هم می گذرد علاقه مردم به شهید بابایی بیشتر می شود و دوست دارند بیشتر با ابعاد شخصیتی و سبک زندگی ایشان آشنا شوند. بسیاری با دیدن این سریال شهید بابایی را الگوی خودشان قرار دادند. خیلی ها به خودم گفتند مسیر زندگی مان تغییر کرد و حتی می گفتند با عباس بابایی زندگی کردیم.

وی با اشاره به اینکه مردم در خارج از کشور هم شهید بابایی را شناختند، گفت: بارها گفته ام تا زمانیکه سریال «شوق پرواز» ساخته نشده بود شناخت اکثریت مردم حتی آن هایی که در خارج از کشور هستند یک شناخت کامل و جامعی نبود. پیام هایی را از خارج از کشور دریافت کردم مرا تحت تأثیر قرار دادند. فکر می کنم ساخت این مجموعه ها به شدت برای جامعه ما می تواند نتیجه مثبتی داشته باشد. همیشه گفتم و انگار توجهی به این حرف ها نمی شود.

سلما بابایی عنوان کرد: بیاییم راجع به کسانی کار کنیم که شناخته شده نیستند ولی بسیار بزرگند. داستان این بزرگمردان بسیار دیدنی و تأثیرگذار است. گفتن خیلی از حرف ها و دغدغه ها به واسطه فیلم های داستانی می تواند راهگشاتر از نشر و کتاب باشد. اکثریت این روزها فیلم می بینند و کمتر کتاب می خوانند. فیلم هایی که برایشان جذابیتی داشته باشد طبیعتاً آن را دنبال می کنند. براساس داستان واقعی باشد تأثیر بیشتری دارد و خط مشی جوان ها را تغییر می دهد. همین جوان هایی که مسئولین جامعه فردای ما هستند. باعث خوشحالی من است که می شنوم بسیاری از همین جوان ها با دیدن این سریال، تغییر کردند. به سراغ کتاب ها و آثار دیگری رفتند تا بیشتر شهید بابایی را بشناسند.

ماجرای سریالی که

وی با بیان اینکه شهاب حسینی از لحاظ ظاهری هم به پدرم شباهت بسیاری داشت، افزود: لحظه به لحظه «شوق پرواز» گریه کردم آنقدر تحت تأثیر قرار گرفتم مخصوصاً با هنرنمایی شهاب حسینی که از لحاظ ظاهری هم خیلی به پدرم شباهت داشت. او نقش کسی را بازی می کرد که من به عنوان یک فرد عادی شهید عباس بابایی را یک قهرمان ملی می دانم. افسوس می خورم ای کاش در کنار ایشان بیشتر فرصت زندگی پیدا می کردم تا خیلی چیزها را از ایشان می آموختم.

دختر شهید بابایی با اشاره به ماجرای عوض شدن شهاب حسینی در دوران بازی نقش شهید بابایی، تصریح کرد: شهاب حسینی واقعا یکی از بازیگران بی حاشیه هستند که در صحنه نمایش و ایفای نقش یک سوپراستار به تمام معنا هستند. خودشان به من می گفتند، شهید بابایی زندگی من را عوض کرد. به شدت علاقه مند شهید بابایی هستم و خیلی تأثیرات زیادی روی من گذاشتند.

ماجرای سریالی که

وی با گلایه از فراموش شدن «شوق پروازها» در تلویزیون، گفت: این مسئله را بارها گفته ام ساختن فیلم های طنز و سریال هایی با موضوعات اجتماعی خوب و لازمند و مردم به این آثار نیاز دارند ولی انگار در این روزگار، «شوق پروازها» فراموش شده اند. یک زمانی آدم هایی در این جامعه بودند و بعداً با نقش آفرینی در جبهه پایداری، قهرمان معاصر شدند ولی خبری از پرداختن به این شخصیت ها نیست. جوان ما باید این شخصیت ها را بشناسد تا بتواند از سبک زندگی هایشان الگوی درست بگیرد.

سلما بابایی در پایان درباره عدم حمایت مسئولین نسبت به کارهای دفاع مقدس، گفت: من یک کاری به نام «وکیل مدافع» را کارگردانی کردم اما متأسفانه مورد حمایت قرار نگرفت. من فعلاً قصد ندارم کار دفاع مقدسی بسازم چون دلسرد شدم. می خواستم با داستان تأثیرگذار «وکیل مدافع» یک تلنگری به مسئولین و کسانی که از جنگ و شهید و شهادت سوء استفاده می کنند تا به جایگاه و مقامی برسند، بزنم. اما نشد و کسی ما را حمایت نکرد! به این دلیل فعلاً کار جنگی نمی سازم شاید به سراغ کار اجتماعی رفتم و البته اگر فرصت و شرایط مناسبی برای کار جنگی پیش آمد دغدغه مندانه در آن میدان حاضر خواهم شد.
همرسانی نوشتار: