دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی

  1. دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸ ساعت ۰۹:۰۲ (۴ سال،۸ ماه قبل)
saipa corp
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: با اعلام سایپا مبنی بر توقف تولید کیا سراتو، تعداد محصولات حذف شده از خطوط تولید خودروسازان کشور پس از اعمال تحریم های آمریکا به عدد ۴ رسید. خودروسازی ایران سال گذشته همین روزها و سه ماه پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای و برجام، تحریم و در ادامه، دومینوی خروج شرکت های خارجی از کشور و توقف تولید محصولات آنها آغاز شد. تحریم ها سبب شد خودروسازان خارجی از بیم جریمه شدن توسط آمریکایی ها، کشور را ترک و ارسال قطعات به ایران را متوقف کنند. اگرچه تولید برخی خودروها پس از تحریم نیز به دلیل ذخیره سازی قطعات (در فاصله زمانی سه ماهه خروج آمریکا از برجام و آغاز رسمی تحریم) تا ماه ها ادامه داشت، اما در نهایت با اتمام ذخایر موردنظر، تولید آنها یک به یک متوقف شد.

به جز سراتو که سایپایی ها دیروز رسما خبر از توقف تولید آن به دلیل قطع ارسال قطعات از شرکت مادر (کیاموتورز کره جنوبی) دادند تا به امروز سوزوکی گرند ویتارا، برلیانس و سیتروئن C۳ نیز از خطوط تولید خودروسازان خارج شده اند. در این بین، ویتارا که در سایت خراسان ایران خودرو و تحت لیسانس سوزوکی موتورز ژاپن مونتاژ می شد، در تیرماه امسال با ایران خودرویی ها وداع کرد. آمار ایران خودرو نشان می دهد حتی یک دستگاه ویتارا نیز در تیر سال جاری مونتاژ نشده است.

در سایپا نیز سیتروئن C۳ مدتی کوتاه میهمان سایت کاشان این شرکت بود و تنها ۲ هزار دستگاه از آن مونتاژ شد. این خودرو جزو محصولات پسابرجامی به شمار می رود که مونتاژ آن در قرارداد همکاری مشترک سایپا و سیتروئن پیش بینی شد. سایپایی ها ۲ هزار دستگاه از این خودرو را پیش فروش و ظاهرا به همین میزان نیز مونتاژ کردند. در نهایت با اتمام ذخایر قطعات، مونتاژ سیتروئن C۳ هم متوقف شد.

دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی

در نهایت اما برلیانس هم یکی دیگر از قربانیان تحریم لقب گرفت و تولید آن در پارس خودرو متوقف شد تا مشخص شود تحریم های جدید، پای چینی ها را نیز برای ماندن در ایران سست کرده است. پارس خودرویی ها گمان نمی کردند برلیانس بر موج تحریم ها سوار شود، اما این خودروساز چینی در نهایت زیر بار ریسک ماندن در ایران نرفت و به همکاری با سومین خودروساز بزرگ کشور پایان داد.

دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی

دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی

دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی

دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی

دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی


علاوه بر این خودروها، چند محصول دیگر نیز در صف توقف تولید قرار گرفته اند، از جمله خانواده رنو. رنوی فرانسه رسما از ترک ایران و توقف ارسال قطعات به ایران خودرو و پارس خودرو خبر داده و بنابراین تا چندی دیگر، تولید تندر ۹۰ و ساندرو و پارس تندر نیز متوقف خواهد شد. هرچند اخبار ضد و نقیضی درباره تداوم تولید محصولات رنو شنیده می شود، با این حال بعید به نظر می رسد بدون حضور و مجوز رنو، تولید تندر و ساندرو و پارس تندر ادامه یابد.

به جز رنو اما تردید برای ادامه تولید برخی محصولات چینی مانند دانگ فنگ، هایما، آریو و چانگان نیز با توجه به سختی تحریم ها وجود دارد. فعلا خبری مبنی بر توقف تولید خودروهای مورد نظر منتشر نشده، با این حال بعید نیست دومینوی توقف تولید محصولات مونتاژی به آنها نیز برسد.

دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی
همرسانی نوشتار: