آریل اتم، محبوب ترین اسپرت سبک به انتخاب مخاطبین پدال

  1. دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸ ساعت ۱۲:۰۵ (۴ سال،۱۰ ماه قبل)
آریل اتم، محبوب‌ترین اسپرت سبک به انتخاب مخاطبین پدال
به گزارش فرانگر

با پشت سر گذاشتن گروه های کوپه ها در سری مطالب برندگان دوئل ها، به بخش خودروهای اسپرت رسیده ایم. اولین گروه در این بخش، گروه اسپرت های سبک است. این خودروها فقط و فقط برای لذت بردن از رانندگی ساخته شده اند و به همین دلیل از ابتدایی ترین تجهیزات رفاهی بی بهره اند. این خودروها همان طور که از نامشان مشخص است، وزن بسیار پایینی دارند و به همین دلیل هرچند قدرت پیشرانه های آن ها چندان زیاد نیست اما شتاب بسیار بالایی حتی در حد سوپراسپرت ها دارند. در گروه اسپرت های سبک در رقابت های پدال دوازده شرکت کننده حضور داشتند که عبارت اند از:

XTM X-Bow

آریل اتم

واندرهال ونیز

مورگان ۳ Wheeler

زنوس E۱۰

لوتوس ۳-۱۱

کوانتوم GP۷۰۰

دارکان سکتور ۱۱۱

BAC مونو

ووهل ۰۵

کاترهام ۷

پولاریس اسلینگ شات

این اسپرت های سبک وزن اما توانمند در مرحلهٔ مقدماتی طی شش دوئل باهم به رقابت پرداخته و بدین ترتیب از بین آن ها شش خودرو راهی مرحلهٔ یک چهارم نهایی شدند. این شش اسپرت سبک به شرح زیرند:

واندرهال ونیز

زنوس E۱۰

کاترهام ۷

ووهل ۰۵

آریل اتم

کوانتوم GP۷۰۰

در مرحلهٔ یک چهارم نهایی نیز این شش ماشین بار دیگر به مصاف یکدیگر رفته و پس از برگزاری سه دوئل، خودروهای زنوس E۱۰، کاترهام ۷ و آریل اتم مستقیماً خود را به مرحلهٔ نیمه نهایی رساندند اما چون تعداد این خودروهای پیروز فرد بود، ووهل ۰۵ که در مرحلهٔ یک چهارم نهایی با کمترین اختلاف شکست خورده بود هم به آن ها اضافه شد. پس از برگزاری مرحلهٔ نیمه نهایی، از بین این چهار اسپرت سبک وزن نهایتاً آریل اتم و زنوس E۱۰ توسط شما به عنوان فینالیست های این گروه انتخاب شده و راهی مرحلهٔ نهایی شدند تا آخرین دوئل گروه اسپرت های سبک را برگزار کنند.

آریل اتم، محبوب ترین اسپرت سبک به انتخاب مخاطبین پدال

اتم و E۱۰ در این دوئل رقابت نسبتاً نزدیک و پایاپایی را داشته اند. از سوی دیگر، زنوس در نظرسنجی سایت رأی بیشتری کسب کرده درحالی که آریل در نظرسنجی تلگرام جلوتر است. درهرحال با احتساب کل آراء مشخص شد اتم با دریافت ۳۷۲ رأی از مجموع ۷۱۶ آرائی که در این دوئل به ثبت رسیده، با کسب ۵۲ درصد از کل آراء پیروز و قهرمان گروه اسپرت های سبک شده است درحالی که زنوس با اختلافی جزئی و با دریافت ۳۴۴ رأی در جایگاه دوم قرار می گیرد. آریل اتم اما برای اینکه به عنوان محبوب ترین اسپرت سبک دست پیدا کند، در مرحلهٔ مقدماتی از سد کی تی ام X-Bow گذشت، در مرحلهٔ یک چهارم نهایی کوانتوم GP۷۰۰ را از سر راه برداشت و در مرحلهٔ نیمه نهایی با ووهل ۰۵ سرشاخ شد.

آریل اتم، محبوب ترین اسپرت سبک به انتخاب مخاطبین پدال

رقبای آریل اتم در مراحل مختلف رقابت ها

مرحله

رقیب

درصد آراء

مقدماتیکی تی ام X-Bow54
یک چهارم نهاییکوانتوم GP70064
نیمه نهاییووهل 0568
نهاییزنوس E1052

آریل موتور یک شرکت بسیار کوچک بریتانیایی است که در دههٔ ۹۰ میلادی تأسیس شد و اولین محصول خود بنام اتم را در سال ۲۰۰۰ معرفی کرد. اتم یک خودروی اسپرت فوق سبک عملکرد بالا است که در شتاب حتی برخی سوپراسپرت ها که چند برابر خوش قدرت دارند را هم مغلوب می کند. تولید این ماشین همچنان ادامه دارد و تاکنون در انواع مختلفی با پیشرانه های گوناگون روانهٔ بازار شده است. قوی ترین نسخهٔ این خودرو، اتم ۵۰۰ است که در سال ۲۰۰۸ با پیشرانهٔ ۳ لیتری V۸ با ۵۰۰ اسب بخار قدرت معرفی شد و شتاب صفرتاصد ۲.۳ ثانیه ای را به ثبت رساند. جدیدترین نسخهٔ این اسپرت بریتانیایی اما اتم ۴ نام دارد که در فستیوال گودوود ۲۰۱۸ معرفی شد. این مدل به پیشرانهٔ ۲ لیتری چهار سیلندر توربوشارژ هوندا سیویک تایپ R مجهز شده است.

آریل اتم، محبوب ترین اسپرت سبک به انتخاب مخاطبین پدال

آریل اتم، محبوب ترین اسپرت سبک به انتخاب مخاطبین پدال

آریل اتم، محبوب ترین اسپرت سبک به انتخاب مخاطبین پدال

مشخصات فنی

مدلAtom 4
پیشرانه2 لیتری I4
قدرتتوربوشارژ
گشتاور320 اسب بخار
گیربکس420 نیوتن متر
محور محرک6 سرعته دستی
شتاب صفرتاصدعقب
حداکثر سرعت2.8 ثانیه
طول3,520 میلی متر
فاصلهٔ محوری2,390 میلی متر
وزن595 کیلوگرم
قیمت39,975 پوند
همرسانی نوشتار: