نخستین واکنش ظریف به توقیف کشتی خارجی در تنگه هرمز

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت ایران هر روز با قاچاقچیان سوخت مقابله می کند و توقیف اخیر یک کشتی در خلیج فارس نیز در همین چارچوب صورت گرفته است.

  1. پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸ ساعت ۲۱:۰۷ (۴ سال،۹ ماه قبل)
به گزارش فرانگر

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنج شنبه گفت بر خلاف آنچه رسانه ها ادعا کرده اند، ایران تانکر نفتکشی توقیف نکرده است، بلکه آنچه که توقیف شده، کشتی قاچاقچیان سوخت است.

«جولیان بورگر» خبرنگار روزنامه «گاردین» که در آمریکا حضور دارد، نوشته است که ظریف در جمع گروهی از خبرنگاران در نیویورک، در مورد ادعای توقیف یک تانکر نفتکش، گفته است: «نه، این یک تانکر نیست. یک کشتی کوچک است که یک میلیون لیتر، نه یک میلیون بشکه، نفت حمل می کرده است. ما هر روز این کار را انجام می دهیم. این ها افرادی هستند که نفت ما را قاچاق می کنند.»

صبح امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اسلامی در بیانیه ای اعلام کرد روز یکشنبه در عملیاتی، یک کشتی خارجی را حین قاچاق سوخت در خلیج فارس توقیف کرده است. این در حالی است که در روزهای گذشته رسانه های غربی مدعی شده بودند که ایران در پاسخ به توقیف یک کشتی حامل نفت ایران در «جبل طارق»، یک تانکر نفتی را توقیف کرده است.

بورگر همچنین نوشته است که ظریف در پاسخ به سؤالی در مورد احتمال گفت وگو با «رند پال» سناتور جمهوری خواه به عنوان فرستاده «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، گفته است: «من با فرستاده ها سر و کار ندارم.» به ادعای خبرنگار گاردین، ظریف بدون ارائه جزئیات بیشتر، گفته است که با اعضای کنگره آمریکا دیدار خواهد داشت.

شب گذشته پایگاه «پالیتیکو» به نقل از منابع آگاه نوشت رند پال قصد دارد به هدف کاهش تنش میان آمریکا و ایران، به نمایندگی از ترامپ با ظریف دیدار کند. پال از سناتورهای ضدجنگ جمهوری خواه است و گفته می شود در برخی تصمیمات سیاست خارجی، به ترامپ مشاوره داده است.

به نوشته خبرنگار گاردین، ظریف در مورد تحولات پس از سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی توسط پدافند هوایی جمهوری اسلامی هم گفته است: «معتقدم که ما دقایقی با جنگ فاصله داشتیم. عقلانیت حاکم شد و حالا در حال جنگیدن نیستیم. بنابراین، این به ما دلیلی برای خوش بینی می دهد. اگر تلاش کنیم، اگر جدی باشیم، در آن صورت می توانیم راهی به پیش بیابیم.»

پس از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی، ترامپ مدعی شد که قصد صدور فرمان اقدام نظامی علیه ایران را داشته، اما در دقایق پایانی از این تصمیم منصرف شده است. گفته می شود نگرانی از تبعات سیاسی و نظامی چنین اقدامی، دلیل اصلی عقب نشینی ترامپ از این تصمیم بوده است.
همرسانی نوشتار: