ارسال پیام فدایت شوم امارات برای ایران + عکس

روزنامه اماراتی «الخلیج» (منتشره در امارت شارجه) در سرمقاله امروز شنبه، بار دیگر خواسته های ابوظبی برای حضور در هر توافق احتمالی با ایران را مطرح کرد اما با لحنی به ظاهر غیرخصمانه و آرام که در برهه کنونی در رسانه های محور سعودی اماراتی کم سابقه است.

  1. شنبه ۲۲ تیر ۹۸ ساعت ۱۹:۲۰ (۴ سال،۹ ماه قبل)
چهار خواسته امارات از ایران در سرمقاله روزنامه «الخلیج»
به گزارش فرانگر

این روزنامه اماراتی در این مطلب با تیتر «ارکان حل وفصل [سازش] با ایران»، کشورهای عربی خلیج فارس را «دوستدار صلح»، «خواستار ثبات، امنیت و شکوفایی» که «دشمن کسی (از جمله ایران) نیستند»  و ایران را «مداخله کننده در امور دیگر کشورها»، کشور غیرعادی و نقض کننده قوانین بین الملل و اصول هم جواری معرفی کرد و نوشت «امارات مثل دیگر کشورهای عربی خلیج [فارس] هیچ دشمنی با ایران ندارد و خواستار آزار آن هم نیست».

چهار خواسته امارات از ایران در سرمقاله روزنامه «الخلیج»

الخلیج در پوشش این لحن دوستانه همه اتهامات همیشگی عربستان سعودی و امارات را تکرار کرد و نوشت: «در پی بحران برنامه هسته ای ایران و دخالت ایران از طریق بازوهایش در امور کشورهای همسایه و در سایه تهدیدهای متقابل ایران و آمریکا، قطعا کشورهای خلیج [فارس] از جمله امارات، دنبال تشدید وضعیت [با ایران] نیستند. کشورهای خلیج [فارس] هر تلاشی منطقه ای یا بین المللی برای کاهش شدت تنش طرفین را تا جایی که به نقطه آغازی برای مذاکرات با هدف حل مقبول بحران کنونی برسد، به طوری که از اثر تهدیدهای منطقه و دنیا بکاهد و ایران را کشوری عادی و متعهد به قانون بین الملل و قواعد حسن هم جواری قرار بدهد، حمایت می کنند».

الخلیج افزود، «کشورهای خلیج [فارس] همیشه خواستار صلح بوده اند و برای ثبات، امنیت و شکوفایی تلاش کرده اند. این کشورها متعهد به قانون بین الملل هستند و با کسی دشمنی ندارند و هیچگاه از نقش خود به عنوان بخشی از منظومه بین المللی، از حضور در محافل و نشست های با هدف صیانت از امنیت و صلح به عنوان هدفی که همه امت ها برای آن تلاش می کنند شانه خالی نکرده اند».

این روزنامه در ادامه، تنش اخیر بین آمریکا و ایران در پی خروج آمریکا از توافق هسته ای و بازگشت تحریم های اقتصادی و مالی علیه ایران را به خصوص بعد از حادثه برای چهار نفتکش های در آب های امارات و دو نفتکش دیگر در دریای عمان و اقدام ایران به سرنگونی پهپاد آمریکایی، نیازمند تحرک بین المللی برای جلوگیری از پیامدهای آن دانست و نوشت: «کشور امارات مثل دیگر کشورهای خلیج [فارس] دشمنی با ایران ندارد و خواستار آزار آن هم نیست. ایران کشوری همسایه و بخشی از منطقه و دارای تاریخ مشترک با آن است. اما ما از آن می خواهیم که مثل یک کشور [عادی] عمل کند نه انقلاب [کشوری انقلابی] و از دخالت در امور دیگران دست بردارد و علیه آنان تهدیدی نباشد. بر همین اساس باید سازشی سیاسی با ایران حاصل شود؛ سازشی روشن، صریح، بدون پیچیدگی و ابهام که بنیان گذار روابطی جدید همراه با احترام متقابل باشد».

الخلیج در ادامه با ذکر چهار مورد، چهار خواسته ابوظبی را که پیشتر هم بیان شده بود، تکرار کرد و آن را «اصول بدیهی» نامید که طبق ادعایش، هر سازش و توافق احتمالی در آینده باید آن را مد نظر قرار دهد.

به ادعای الخلیج این چهار مورد به این قرار است؛ «اول؛ برنامه هسته ای ایران باید مطلقاً صلح آمیز و در چارچوب توافقی روشن و شفاف بدون هرگونه بند مشکوکی باشد. این برنامه باید تحت بازرسی سازمان بین المللی انرژی اتمی باشد. دوم؛ برنامه موشک بالستیک ایران، برنامه دیگری است که باید بخشی از مذاکرات باشد، چرا که این موشک ها تهدیدی برای امنیت منطقه است. سوم؛ سلامت تردد و سیاست منطقه ای ایران باید بخشی از توافق باشد. چهارم؛ کشورهای خلیج [فارس] باید در هر توافق جدیدی شریک باشند، چرا که اساساً ذی ربط هستند و نباید کشور دیگری نماینده آنان باشد یا نقش آنان را بگیرد».

اوایل خردادماه گذشته نیز مشاور پیشین ولی عهد ابوظبی شبیه این خواسته ها را به عنوان شروط کشورهای خلیج فارس برای گفت وگو با ایران خواستار شده بود اما برخی کاربران در فضای مجازی مثل توییتر او را به تمسخر گرفتند (جزئیات بیشتر).

مشاور پیشین ولی عهد ابوظبی، ادعای امارات درباره جزایر سه گانه ایرانی را «اشغالگری» نامید و با دخالت در برخی امور داخلی ایران، شروط را اینگونه بیان کرد: ۱- توقف ادبیات تهدید آمیز. ۲- توقف دخالت در امور منطقه. ۳- پایان اشغالگری جزایر امارات. ۴- توقف برنامه هسته ای و موشکی ۵- توقف حمایت از شبه نظامیان تروریستی. ۶- توقف استفاده از نام خلیج فارس.

در آن زمان، خانم «شیخه قاسم» استاد رشته فلسفه دانشگاه کویت در واکنش به این خواسته مشاور پیشین ولی عهد ابوظبی با یادآوری شروط ریاض برای قطر، این خواسته ها را به نوعی ریشخند کرد و در پاسخ نوشت: نام خلیج فارس در منابع قدیمی موجود است آقای دکتر و خودتان هم می دانید. فکر می کنم این شروط نشدنی شبیه همان شروط [ریاض و ابوظبی] برای قطر است. البته ما [برای همه] صلح آرزو می کنیم.

کاربری عُمانی به نام دکتر «محمد الراشدی» در پاسخ به این مقام سابق اماراتی نوشت: شرط را قدرتمندان می گذارند [نه طرف ضعیف].

تصویر سرمقاله روزنامه الخلیج
همرسانی نوشتار: