موانع تولید پژو ۳۰۱ در کشور

  1. دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸ ساعت ۰۸:۴۱ (۴ سال،۹ ماه قبل)
موانع تولید پژو 301 در کشور
به گزارش فرانگر

با توجه به اظهارات دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، عمده مشکل قطعه سازان در تولید خودرو پژو ۳۰۱، قطعات الکترونیکی است که برای این منظور باید صنایع زیرساختی اصلاح شوند. مازیار بیگلو اظهار کرد: عمده اینکه نتوانسته ایم در قطعات الکترونیکی خودکفا باشیم، این است که قطعات استانداردی که در محصولات الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند در ایران تولید نمی شوند. به طور مثال آی سی های خاص مصرفی در ایران تولید نمی شوند و البته وظیفه خودروساز و قطعه ساز نیز نیست که این قطعات را تولید کند.

دبیر انجمن سازندگان قطعه و مجموعه های خودرو افزود: ایران در سایر صنایع نیز نمی تواند برخی مواد را تولید کند. به طور مثال پلی آمید در ایران تولید نمی شود لذا در ساخت قطعات پلاستیکی که نیاز پلی آمیدی است، باید مواد اولیه آن وارد شود. ورق های بدنه خودرو نیز همگی وارداتی هستند و این در حالی است که ایران خودش تولیدکننده و صادرکننده آهن است اما نمی توانیم ورقه بدنه خودرو را تولید کنیم. در قطعات الکترونیکی نیز روال به همین صورت است. اینکه قطعه سازی بخواهد آی سی یا برد الکترونیکی تولید کند، در هیچ جا مرسوم و در واقع مقرون به صرفه نیست.

وی بیان کرد: در حال حاضر جلسات خودکفایی در سازمان گسترش و نوسازی صنایع به صورت هفتگی برگزار می شود. همچنین با توجه به محدودیت ها، راهکار پیش رو برای رفع این مشکل آن است که صنایع زیر ساختی اصلاح شوند. این امکان وجود ندارد که قطعه ساز بتواند قطعات خاص یا مواد اولیه مورد نیاز را خودش تولید کنند. مذاکرات خوبی با صنایع دفاع صورت گرفته است؛ چراکه زیرساخت های خوبی در ساخت قطعات الکترونیکی همچون آی سی ها یا ترانزیستورهای خاص که مورد استفاده در ساخت قطعات الکترونیکی هستند در صنایع دفاع وجود دارد. بیگلو افزود: همچنین قرار است در صنایع معدنی نیز همچون مس، آهن، آلومینیوم و آلیاژهای خاص که در کشور تولید نمی شوند و وارداتی هستند به خودکفایی برسیم. البته باید این را هم در نظر بگیریم که همه این فعالیت ها زمان بر و هزینه بر بوده و این سرمایه بری توسط خودروسازان و قطعه سازان امکان عملیاتی شدن ندارد اما بسیار امیدواریم که نتایج مطلوبی از همکاری سازمان گسترش حاصل شود.

موانع تولید پژو 301 در کشور

نسخه فیس لیفت پژو 301

دبیر انجمن سازندگان قطعه و مجموعه های خودرو با بیان اینکه در مورد تولید خودروهای پژو ۳۰۱، تعداد محدودی از مواد اولیه و قطعات استاندارد باید وارد شود گفت: برای ساخت این محصول نیز قطعا به واردات برخی قطعات و مواد اولیه نیاز داریم؛ چراکه تولید آن در ایران مقرون به صرفه نبوده یا امکانات و تکنولوژی آن وجود ندارد. در این خودروها عمده تفاوت با سایر محصولات خودرویی این است که از ابتدای شروع پروژه و زمانی که قرار شد این خودرو تولید شود، عمق خودکفایی آن معادل خودروهای پرتیراژی قرار گرفت که سال های زیادی است در ایران تولید می شوند. بیگلو خاطرنشان کرد: تاکنون دستیابی به خودکفایی و عمق داخلی سازی ۸۰ درصدی در خودرو پژو ۳۰۱ محقق شده و اگر برخی زیرساخت های مربوط به صنایع مادر آماده شود، درصد خودکفایی در ساخت این محصول بیشتر خواهد شد.

نسخه فیس لیفت پژو 301
همرسانی نوشتار: