معرفی رسمی اکسید، کراس اوور کامپکت جدید کیا برای اروپا

  1. جمعه ۷ تیر ۹۸ ساعت ۱۲:۰۴ (۴ سال،۹ ماه قبل)
معرفی رسمی اکسید، کراس‌اوور کامپکت جدید کیا برای اروپا
به گزارش فرانگر

پس از مدل های هاچ بک، استیشن و شوتینگ بریک (ProCeed)، حالا کیا با معرفی کراس اوور XCeed، خانوادهٔ مدل Ceed خود را گسترش داده است. این برای اولین بار است که خانوادهٔ سید عضوی کراس اوور به خود می بیند. اکسید که بر اساس هاچ بک سید ساخته شده و کراس اووری کامپکت محسوب می شود، صرفاً برای بازار اروپا در نظر گرفته شده است. این خودرو در بین خانوادهٔ کراس اوورهای کیا که همواره در حال گسترش است، بالاتر از استونیک و پایین تر از اسپرتیج قرار می گیرد.

کیا می گوید اکسید یک کراس اوور شهری است اما مطمئناً بسیاری از مردم آن را یک نسخهٔ کراس از هاچ بک سید می دانند. بااین حال هرچند اکسید در ظاهر همانند نسخهٔ کراس از هاچ بک سید به نظر می رسد اما درواقع این طور نیست زیرا کل پانل های بدنهٔ آن جدید و منحصربه فرد است؛ اما صرف نظر از تفاوت های طراحی، اکسید از لحاظ اندازه هم تفاوت های قابل توجهی با سید دارد به گونه ای که با ۴,۳۹۵ میلی متر طول، ۱,۸۲۶ میلی متر عرض و ۱,۴۹۰ میلی متر ارتفاع، از نسخهٔ هاچ بک معمولی سید ۸۵ میلی متر کشیده تر، ۲۶ میلی متر عریض تر و ۴۳ میلی متر بلندتر است اما فاصلهٔ محوری ۲,۶۵۰ میلی متری آن با دیگر مدل های سید تفاوتی ندارد.

معرفی رسمی اکسید، کراس اوور کامپکت جدید کیا برای اروپا

علاوه بر این، اوورهنگ های جلو و عقب اکسید به ترتیب ۲۵ و ۶۰ میلی متر از سید هاچ بک کشیده تر بوده و فاصلهٔ آن از سطح زمین نیز ۴۲ میلی متر نسبت به برادر هاچ بکش افزایش یافته است. کیا همچنین برای این کراس اوور جدید دو سایز رینگ ۱۶ و ۱۸ اینچی را در نظر گرفته درحالی که رنگ جدیدی بنام زرد کوانتومی نیز صرفاً برای اکسید ارائه شده است. البته غیر از این رنگ خریداران امکان انتخاب از میان یازده رنگ دیگر را هم خواهند داشت. ازجملهٔ دیگر ویژگی های ظاهری قابل توجه این ماشین هم می توان به روکش های پلاستیکی بدنه، چراغ های متفاوت، جلوپنجرهٔ بروز شده و ریل های نقره ای روی سقف اشاره کرد.

معرفی رسمی اکسید، کراس اوور کامپکت جدید کیا برای اروپا

برخلاف طراحی بیرونی، طرح کابین اکسید تقریباً به طور کامل از سید معمولی گرفته شده است که ازجملهٔ ویژگی های آن می توان به متریال نرم، تریم کرومی و طیفی از تودوزی پارچه ای، چرم مصنوعی یا چرم واقعی اشاره کرد. برای اکسید اما یک پکیج منحصربه فرد زرد ارائه شده که دوخت زردرنگ و تریم زردرنگ در اطراف دریچه های تهویه را به همراه دارد. سیستم اطلاعاتی-سرگرمی این ماشین به صورت استاندارد توسط یک نمایشگر هشت اینچی ارائه می شود اما یک نمونهٔ بزرگ تر ۱۰.۲۵ اینچی هم برای آن قابل سفارش است درحالی که یک نمایشگر ۱۲.۳ اینچی نیز به عنوان صفحه آمپر دیجیتالی برای آن در نظر گرفته شده است. با توجه به افزایش ابعاد اکسید، فضای داخلی آن نیز افزایش یافته به گونه ای که حجم صندوق بار آن به ۴۲۶ لیتر رسیده که ۳۱ لیتر بیشتر از هاچ بک سید است. البته امکان خواباندن صندلی های عقب با نسبت ۴۰:۲۰:۴۰ هم وجود دارد که در این صورت ظرفیت بار به ۱۳۷۸ لیتر افزایش پیدا می کند.

معرفی رسمی اکسید، کراس اوور کامپکت جدید کیا برای اروپا

در بخش پیشرانه های اکسید هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده و همان پیشرانه های دیگر اعضای خانوادهٔ سید برای آن در نظر گرفته شده که شامل سه موتور بنزینی و یک نمونهٔ دیزلی می شود. پیشرانه های بنزینی عبارت اند از ۱ لیتری سه سیلندر با ۱۲۰ اسب بخار قدرت و ۱۷۲ نیوتن متر گشتاور، ۱.۴ لیتری چهار سیلندر با ۱۴۰ اسب بخار قدرت و ۲۴۲ نیوتن متر گشتاور و ۱.۶ لیتری چهار سیلندر با ۲۰۴ اسب بخار قدرت و ۲۶۵ نیوتن متر گشتاور که آخری متعلق به مدل های اسپرت Ceed GT و ProCeed GT است.

معرفی رسمی اکسید، کراس اوور کامپکت جدید کیا برای اروپا

موتور دیزلی نیز از نوع ۱.۶ لیتری چهار سیلندر است که در دو سطح قدرت مختلف ارائه می شود. نسخهٔ پایهٔ این موتور با گیربکس دستی ۱۱۵ اسب بخار قدرت و ۲۸۰ نیوتن متر گشتاور دارد اما در صورت انتخاب گیربکس اتوماتیک گشتاور آن به ۳۰۰ نیوتن متر افزایش پیدا می کند. نسخهٔ قوی تر موتور دیزلی اکسید هم ۱۳۶ اسب بخار قدرت تولید می کند درحالی که گشتاور آن با گیربکس دستی ۲۸۰ نیوتن متر و با گیربکس اتوماتیک ۳۲۰ نیوتن متر خواهد بود. برای انتقال نیروی تمامی موتورهای اکسید به جز موتور بنزینی پایه، امکان انتخاب گیربکس های شش سرعتهٔ دستی یا هفت سرعتهٔ اتوماتیک دوکلاچه وجود دارد درحالی که موتور بنزینی سه سیلندر فقط با گیربکس دستی ارائه می شود.

معرفی رسمی اکسید، کراس اوور کامپکت جدید کیا برای اروپا

اوایل سال آینده به لیست موتورهای اکسید نمونه های هیبریدی خفیف ۴۸ ولت و پلاگین هیبریدی هم اضافه خواهد شد. اکسید اما مانند دیگر برادرانش در خانوادهٔ سید صرفاً به صورت دیفرانسیل جلو عرضه می شود و در آن از سامانهٔ چهارچرخ محرک خبری نیست. بااین حال به دلیل افزایش فاصله از سطح زمین، این خودرو بدون سامانهٔ چهارچرخ محرک هم در مسیرهای ناهموار کمی توانایی بیشتری خواهد داشت. علاوه بر این، برای راحت تر شدن سواری خودرو، کمک فنرهای آن در جلو ۷ درصد و در عقب ۴ درصد نرم تر شده اند. تولید اکسید در ماه آگوست در کارخانهٔ کیا در اسلواکی در کنار دیگر مدل های سید آغاز می شود و از سه ماههٔ سوم سال جاری در بازار اروپا عرضه خواهد شد.

معرفی رسمی اکسید، کراس اوور کامپکت جدید کیا برای اروپا

معرفی رسمی اکسید، کراس اوور کامپکت جدید کیا برای اروپا

معرفی رسمی اکسید، کراس اوور کامپکت جدید کیا برای اروپا
همرسانی نوشتار: