حراج فراری مسابقه ای نیکی لائودا

  1. دوشنبه ۳ تیر ۹۸ ساعت ۱۴:۰۴ (۴ سال،۹ ماه قبل)
حراج فراری مسابقه‌ای نیکی لائودا
به گزارش فرانگر

فراری ۳۱۲T خودروی فرمول یکی است که نیکی لائودای فقید با آن رانندگی کرده و به قهرمانی دست یافته است. لائودا اولین قهرمانی جهان از سه قهرمانی خود را با این ماشین کسب کرده است. لائودا در فصل ۱۹۷۵ با ۳۱۲T به رانندگی پرداخت و قهرمان آن فصل شد. وی در فصل ۱۹۷۵ با این خودرو در گرند پری فرانسه پیروز شد، در گرند پری هلند به جایگاه دوم دست پیدا کرد و در گرند پری آلمان نیز مقام سوم را از آن خود کرد. لائودا همچنین با ۳۱۲T در آن فصل پنج پل پوزیشن کسب کرد.

حال قرار است این ماشین در ماه آگوست در پبل بیچ به حراج گذاشته شود. البته مشخص نیست که چرا مالک فعلی ۳۱۲T قصد فروش آن را دارد ولی ممکن است به این دلیل باشد که لائودا به تازگی از دنیا رفته و احتمالاً ارزش خودروی او افزایش یافته است. این خودروی فرمول یک به پیشرانهٔ قدرتمند و بسیار قابل اطمینان ۳ لیتری دوازده سیلندر تخت مجهز است که حدود ۵۱۰ اسب بخار قدرت دارد. گیربکس این ماشین هم که از نوع پنج سرعتهٔ دستی است، به منظور تعادل وزن بهتر، بهبود هندلینگ و سرعت بیشتر در پیچ ها، به صورت عرضی جلوی محور عقب نصب شده و حرف T در نام آن از کلمهٔ Transverse (به معنای عرضی) گرفته شده است.

حراج فراری مسابقه ای نیکی لائودا

مالکیت ۳۱۲T از زمان بازنشستگی تاکنون چند بار تغییر کرده است. این خودرو در ابتدا در دههٔ ۸۰ میلادی توسط یک کلکسیونر فرانسوی خریداری شد و سپس به هلند انتقال پیدا کرد اما از سال ۲۰۰۸ تاکنون در یک مجموعهٔ آمریکایی قرار دارد. ۳۱۲T در دوران مالکیت مالک فعلی خود به طور کامل توسط متخصصان فراری بازسازی شده به گونه ای که تمام قطعات فنی آن از نو ساخته شده و رنگ آمیزی بدنه نیز دوباره صورت گرفته است. ۳۱۲T در فستیوال پبل بیچ سال ۲۰۱۷ در کلاس خود جایزهٔ سوم را کسب کرد و در تعدادی از رویدادهای خصوصی پیست ها با آن رانندگی شده است. برآوردها و پیش بینی ها حاکی از آن است که فراری ۳۱۲T نیکی لائودا با قیمتی بین ۶ تا ۸ میلیون دلار به فروش برسد.

حراج فراری مسابقه ای نیکی لائودا
همرسانی نوشتار: