تردید درباره همکاری دوباره با خودروسازان فرانسوی

  1. سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸ ساعت ۰۷:۵۲ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
تردید درباره همکاری دوباره با خودروسازان فرانسوی
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: در حالی که قائم مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) اخیرا اعلام کرده در صورت لغو تحریم ها، همکاری با خودروسازان فرانسوی ادامه خواهد یافت، گویا وزارت صنعت، معدن و تجارت چندان موافق این ماجرا نیست. اوایل هفته بود که بهزاد اعتمادی، قائم مقام ایدرو عنوان کرد رنویی ها سرمایه هایی در کشور باقی گذاشته اند و منتظرند تا در صورت توافقات سیاسی دوباره (میان ایران و آمریکا) به ایران برگردند.

وی تاکید کرد که همکاری دوباره با رنو بستگی به شرایط دارد و (پس از حصول توافقات سیاسی و لغو تحریم ها) اگر رنویی ها شروط را بپذیرند، باز هم با آنها همکاری صورت خواهد گرفت. اعتمادی همچنین در مورد همکاری دوباره با پژو نیز عنوان کرد که ایران خودرو از گذشته با پژو کار می کرده و آنها ریشه در فناوری خودروی ایرانی دارند و به همین دلیل نمی توان به یکباره رابطه قدیمی با این خودروساز را قطع کرد. اظهارات قائم مقام ایدرو نشان داد این سازمان هنوز هم روی خودروسازان فرانسوی به عنوان شرکای خارجی حساب می کند، آن هم در شرایطی که رنو و پژو در تحریم ها صنعت خودروی کشور را تنها گذاشتند. در همین حین معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگی اعلام کرده رنو دیگر شریک راهبردی خودروسازی ایران نیست. سعید زرندی تاکید کرده که باید دقت کنیم اگر شرایط بار دیگر عادی شد، کم کاری شرکت هایی مانند رنو با دقت بیشتری مدنظر قرار گیرد و دست کم به عنوان شریک راهبردی و قابل اطمینان روی آنها حساب باز نشود. هرچند وی در اظهاراتش تنها به رنو اشاره کرده، اما ازآنجاکه صحبت از کم کاری به میان آورده، به نظر می رسد پژو نیز به نوعی در لیست خاکستری وزارت صنعت برای شراکت دوباره با خودروسازی ایران قرار گرفته است. رفتار فرانسوی ها با خودروسازی ایران در دوران تحریم، چشم وزارت صنعت را ترسانده و آنها برای همکاری دوباره با رنو و پژو (در صورت لغو تحریم ها) به تردید افتاده اند. این تردید البته فقط مختص وزارت صنعت نیست، چه آنکه ظاهرا خودروسازان بزرگ کشور نیز دیگر اعتماد چندانی به دو قلوهای فرانسوی ندارند و بدشان نمی آید در آینده با برندهای دیگری مشارکت کنند. به عنوان مثال، یک مقام ارشد ایران خودرو معتقد است این شرکت دیگر به دنبال همکاری با پژو نیست و حتی اگر خودش هم بخواهد، افکار عمومی و نهادهای بالاسری اجازه آن را نخواهند داد.

اینکه وزارت صنعت و خودروسازان و البته افکار عمومی نسبت به همکاری دوباره با خودروسازان فرانسوی به تردید افتاده اند، ریشه در رفتارهای رنو و پژو در دوران تحریم دارد. در تحریم های سال های ۹۱ و ۹۲، پژو به طور کامل از ایران رفت و ایران خودرو را حسابی به دردسر انداخت تا جایی که تیراژ محصولات پژویی این شرکت به شدت افت کرد. رنو نیز هرچند کامل از کشور خارج نشد، اما فعالیت هایش به حداقل رسید و در نتیجه، هم ایران خودرو و هم پارس خودرو در تولید محصولات مشترک با این شرکت به چالش بزرگی برخوردند. رنو و پژو اما پس از توافق هسته ای و برجام، جزو اولین شرکت هایی بودند که برای حضور دوباره در ایران چراغ سبز نشان دادند و در نهایت قراردادهایی میان آنها و طرف های ایرانی به امضا رسید. ابتدا این پژو بود که قرارداد همکاری مشترک خود را با ایران خودرو به امضا رساند و بنا شد تا سال ۲۰۲۲ حدود ۲۰۰ هزار محصول جدید این شرکت در ایران به تولید برسد. در ادامه رنویی ها نیز پس از کش و قوس فراوان، قرارداد همکاری مشترک خود با طرف های ایرانی (سازمان گسترش و یک شرکت بخش خصوصی) را به امضا رساندند و بنا شد آنها نیز چند مدل محصول جدید در ایران به تولید برسانند. در همان روزهایی که فرانسوی ها مشغول مذاکره و عقد قرارداد با ایرانی ها بودند، تردیدهایی جدی در مورد ماندن آنها در صورت تحریم دوباره کشور ایجاد شد. در نهایت نیز پیش بینی ها درست از آب درآمد و با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها، این دو خودروساز فرانسوی قید قراردادهایشان را با ایرانی ها زده و رفتند.

تردید درباره همکاری دوباره با خودروسازان فرانسوی

این موضوع برای خودروسازی ایران بسیار گران تمام شد، چه آنکه اولا دید افکار عمومی نسبت به عملکرد مسوولان صنعتی کشور در حوزه عقد قراردادهای خارجی در صنعت خودرو بسیار منفی شد و ثانیا تیراژ و کلا آینده این صنعت در مسیری خطرناک افتاد. ایرانی ها انتظار نداشتند رنو و پژو باز هم بی وفایی کرده و سوار بر موج تحریم ها، خودروسازی کشور را تنها بگذارند، با این حال این اتفاق به بدترین شکل ممکن رخ داد تا تجربه تلخ دیگری در تقویم همکاری های خارجی صنعت خودرو ثبت شود.

تردید درباره همکاری دوباره با خودروسازان فرانسوی

حالا اما این بحث مطرح شده که اگر روزی تحریم ها لغو و امکان مشارکت با خارجی ها فراهم شد، آیا رنو و پژو می توانند جزو گزینه ها یا حداقل اولویت های همکاری باشند؟ در پاسخ به این پرسش گویا نظرات مختلفی در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد و برخی موافق همکاری دوباره هستند و برخی نسبت به آن تردیدهایی جدی دارند. هرچند تجربه دو بار ترک ایران از سوی خودروسازان فرانسوی، بی اعتمادی به آنها را به اوج رسانده، با این حال نباید این موضوع را نیز فراموش کرد که پس از توافق هسته ای و برجام، به جز رنو و پژو، عملا پیشنهاد همکاری جدی و محکمی از سوی دیگر خودروسازان دنیا مطرح نشد. به عبارت بهتر، خودروسازان فرانسوی دست به نقدترین گزینه ها برای همکاری با صنعت خودروی ایران بودند و چندان خبری از دیگر برندهای معتبر نبود. حال اینکه در آینده چه پیش آید و به جز رنو و پژو، خودروسازان بزرگ و معتبر دیگری حاضر به همکاری با صنعت خودرو ایران بشوند یا نشوند، پرسشی است که برای پاسخ به آن باید صبر کرد. این احتمال وجود دارد که در آینده باز هم فرانسوی ها تنها گزینه های جدی مشارکت با خودروسازی ایران باشند و در این صورت، چاره ای جز مشارکت با آنها نخواهد بود. این در حالی است که اگر برندهای معتبر دیگری برای همکاری با خودروسازی ایران چراغ سبز نشان دهند، آنگاه می توان از نام پژو و رنو عبور و بی وفایی شان را تلافی کرد.

رنو ساندرو استپ وی
همرسانی نوشتار: