تأثیر تعرفه های ترامپ روی قیمت خودروهای وارداتی از مکزیک

  1. جمعه ۱۷ خرداد ۹۸ ساعت ۰۷:۱۴ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
تأثیر تعرفه‌های ترامپ روی قیمت خودروهای وارداتی از مکزیک
به گزارش فرانگر

آمریکا تعرفه ی ۵ درصدی را روی تمامی کالاهای ورودی از مکزیک اعمال خواهد کرد. تعدادی از خودروسازان هم خود را آماده ی اتخاذ تصمیماتی می کنند تا از تأثیرات منفی این کار به دور باشند.

بنا رویترز، برخی خودروسازان در حال برنامه ریزی برای تعویق صادرات خودروهای ساخت مکزیک هستند. اگر تعرفه ها همچنان باقی مانده و افزایش یابند چنین کاری خطرناک خواهد بود اما رویترز می گوید تأخیرهایی که خودروسازان در نظر گرفته اند تنها مختص خودروهایی خواهد بود که به تعداد زیاد در آمریکا وجود دارند.

اگرچه برخی شرکت ها در نظر دارند چنین کاری را انجام دهند اما برخی نیز به دنبال راه های دیگری هستند. رویترز گزارش داده چندین شرکت در تلاش هستند تا قطعات مهم خودروها را پیش از اجرایی شدن تعرفه های آمریکا از مکزیک خارج کنند.

اگرچه وضع تعرفه ها قبلاً اثرات مخربی بر زنجیره تأمین گذاشته اما بزرگ ترین تأثیر می تواند در آینده رخ دهد. بنا LMC اتوموتیو، قیمت خودروهای وارداتی از مکزیک می تواند به صورت متوسط ۸۵۰۰ دلار افزایش یابد. این یک افزایش قیمت قابل توجه بوده و معنی اش این است که خودروهای ساخت مکزیک دیگر گزینه ی مناسب برای مصرف کنندگان آمریکایی نخواهند بود.

تأثیر تعرفه های ترامپ روی قیمت خودروهای وارداتی از مکزیک

البته ما در بازار جهانی زندگی می کنیم و تعدادی از قطعات خودرویی در مکزیک ساخته می شوند. به این ترتیب خودروهای ساخت آمریکا نیز تحت تأثیر تعرفه ها قرار خواهند گرفت زیرا قطعات برخی از آن ها در مکزیک تولید می شود.

میزان و زمان اعمال تعرفه ها تأثیر بزرگی روی چگونگی اثر آن خواهد داشت. همان گونه که قبلاً گفته شد تعرفه ها با ۵ درصد شروع خواهند شد اما در نهایت می توانند به ۲۵ درصد هم برسند. این در صورتی اجرایی می شود که مکزیک اقدامات مشخصی برای محدودیت موج مهاجران و مواد مخدر وارد شده به آمریکا اتخاذ نکند.

تأثیر تعرفه های ترامپ روی قیمت خودروهای وارداتی از مکزیک

گفته شده صنعت خودرو می تواند تأثیر تعرفه ۵ درصدی را برای حدود ۱ ماه تحمل کند اما هر چیزی فراتر از آن تخریب کننده خواهد بود. تحلیل ها نشان می دهد وضع تعرفه های ۲۵ درصدی می تواند باعث کاهش ۱.۵ میلیون دستگاهی فروش خودروهای جدید در آمریکا شود و رکورد عمیقی در هر دو کشور ایجاد کند.

این تعرفه ها تأثیر زیادی روی خودروهای ساخت مکزیک خواهند داشت و کار اند درایور گزارش داده ۳۹ خودرو در این کشور ساخته شده و به آمریکا صادر می شوند. جنرال موتورز به طور ویژه از این اتفاق آسیب می بیند زیرا محصولات محبوبی همچون شورولت بلیزر، اکوئینکس، سیلورادو و تراکس به همراه جی ام سی تراین و سیرا از مکزیک وارد آمریکا می شوند.

تأثیر تعرفه های ترامپ روی قیمت خودروهای وارداتی از مکزیک

نیسان هم به همین وضعیت دچار می شود زیرا مدل های فرونتیر، کیکس، سنترا، ورسا و NV۲۰۰ در مکزیک ساخته می شوند. از دیگر محصولات ساخته شده در مکزیک می توان به آئودی Q۵، ب ام و سری ۳، هوندا HR-V، اینفینیتی QX۵۰ و جیپ کامپس اشاره کرد. به این لیست می توان تویوتا تاکوما و فولکس واگن تیگوان را نیز اضافه کرد.

تأثیر تعرفه های ترامپ روی قیمت خودروهای وارداتی از مکزیک
همرسانی نوشتار: