واردات خودروهای دست دوم، خوب یا بد؟!

  1. یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸ ساعت ۰۷:۴۶ (۴ سال،۱۰ ماه قبل)
واردات خودروهای دست دوم، خوب یا بد؟!
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: این روزها پیشنهادهایی مبنی بر واردات خودروهای خارجی دست دوم، تاکسی و اتوبوس با هدف کاهش قیمت خودرو و همچنین تامین خودروهای ناوگان شهری روی میز مقامات دولتی قرار گرفته است. این پیشنهادها در حالی تامین خودروهای سواری و ناوگان شهری را مورد هدف قرار داده که به دلیل تنگ شدن حلقه تحریم ها، صنعت خودرو کشور قادر به پاسخگویی نیاز مشتریان بازار خودرو و همچنین ناوگان شهری نیست.

در این بین واردات خودرو نو نیز به دلیل ارزبری زیاد و به تبع آن قیمت بالایی که بعد از ورود به کشور پیدا می کند، نمی تواند نیاز بازار را تامین کند، هرچند که ورود آن هم از سال گذشته متوقف مانده است. بدین ترتیب به نظر می رسد که دولت با توجه به چالش های کنونی تولید خودروهای سواری، تجاری و باری به دنبال مسیرهای دیگر برای جایگزینی است تا لااقل بتواند در کنار تامین بازار خودرو، اهداف و ایده های زیست محیطی و کاهش آلودگی هوا را نیز دنبال کند. اما ایده ورود دست دوم ها برای اولین بار چگونه و توسط چه کسی مطرح شد؟

آن طور که مشخص است اواسط اردیبهشت ماه امسال سفیر ایران در انگلیس پیشنهادی مبنی بر واردات خودروهای دست دوم از کارخانه های مهم خودروسازی به مسوولان کشور ارائه داد. بعیدی نژاد در توییتی عنوان کرد که :

واردات خودروهای دست دوم، خوب یا بد؟!

سال هاست بسیاری از کشورها حتی کشورهایی مانند روسیه، چین و هند که خود دارای صنایع داخلی تولید خودرو هم هستند، برای رفاه مردم، مدیریت بازار، کاهش قیمت و افزایش استانداردهای محیط زیست، واردات خودروهای دست دوم کمپانی های مهم خودروسازی را با تعرفه و تضمین کیفیت تسهیل کرده اند.

وی ادامه داد:

اگر تحریم صنایع خارجی خودرو مانند رنو و پژو و دیگران صورت نگرفته بود امروز شرایط صنعت خودرو در ایران متفاوت بود اما در شرایط تحریم و محدودیت های متعدد دیگر، موضوع واردات خودروهای دست دوم باکیفیت که می تواند قیمت خودروهای مناسب را تاحد زیادی کاهش دهد در ایران نیز شایسته بررسی جدی است.

هرچند واکنش ها به اظهارات سفیرکشورمان در انگلیس متفاوت بود اما با سکوت دولت نیزهمراه شد؛ اما سکوت دولت چندان پایدار نبود چراکه چهارشنبه گذشته خبر رسید که کمیسیون زیربنایی صنعت و محیط زیست دولت ضمن موافقت با پیشنهاد وزارت کشور مبنی بر واردات خودروهای دسته دوم برای ناوگان حمل و نقل شهری (تاکسی و اتوبوس) این پیشنهاد را جهت بررسی نهایی در اختیار هیات دولت قرار داده است.به این ترتیب اگر هیات دولت نیز موافقت خود را اعلام کند ورود تاکسی و اتوبوس دست دوم به کشور آزاد خواهد شد؛ اما در حالی واردات اتوبوس دسته دوم شهری مسبوق به سابقه است که واردات تاکسی دسته دوم به کشور تاکنون اتفاق نیفتاده است و برای اولین بار است که این مساله مطرح می شود.از سوی دیگر واردات سواری های دست دوم نیز که فعلا مسکوت است.با این حال پیشنهادهایی که هم اکنون روی میز دولت قرار دارد از دو محور قابل بررسی است؛ یکی اینکه کسری خودروسازان داخلی در تامین خودرو سواری، اتوبوس و تاکسی بالاخره باید به نوعی در کشور جبران شود. با توجه به مشکلات ارزی و همچنین تعرفه بالای واردات خودرو نو، ورود این نوع خودروها به کشور با هزینه های بالایی همراه خواهد بود و به دنبال آن مشتری نیز باید با قیمت زیادی محصولات مذکور را در بازار تامین کند. به این ترتیب به نظر می رسد که دولت برای کاهش هزینه های ورود خودرو نو، دست دوم ها را جایگزین کرده است؛ اما محور دوم به تجدید دیدگاه های دولت در مورد تامین خودرو برمی گردد. این تغییر دیدگاه محور دومی است که به آن می پردازیم.در این زمینه برخی از دست اندرکاران صنعت خودرو توصیه می کنند که دولت بهتر است به جای هزینه کرد برای ورود دست دوم ها، نقدینگی مورد نظر زنجیره خودروسازی کشور را تامین کند تا نیازی به ورود محصولات دست دوم نباشد. این خواست در شرایطی مطرح است که شرکای خارجی خودروسازی به خصوص در ناوگان شهری بعد از تشدید تحریم ها ایران را ترک کردند و به نظر می رسد که تولید خودرو سواری، تاکسی و اتوبوس برای واحدهای تولیدی کشور با وجود دور زدن تحریم ها برای تامین قطعه بسیار پرهزینه باشد؛ بنابراین این سوال مطرح است که ورود دست دوم ها که به طور حتم منجر به تامین خودرو در بازار خواهد شد به صلاح است یا باید در انتظار ساماندهی صنعت خودرو با وجود تنگ شدن حلقه های تحریم بود؟

این سوال در شرایطی مطرح است که ناوگان حمل و نقل شهری نیازمند نوسازی است. مسائلی چون مشکلات زیست محیطی به خصوص در کلان شهرها و کاهش ضریب ایمنی در خودروهای فرسوده نوسازی این ناوگان را دوچندان کرده است؛ اما همان طور که اشاره شد در شرایط حاضر خودروسازان داخلی نمی توانند در این زمینه کمک حال باشند، بنابراین دولت به دنبال آن است که به کمک واردات این مشکل را حل کند، البته دولت با چالش هایی روبه رو است. به نظر می رسد اولین چالش در این زمینه نبود ساز و کار مشخص است. همان طور که اشاره شد واردات اتوبوس دست دوم قبلا اتفاق افتاده است اما در زمینه تاکسی و سواری هیچ تجربه داخلی وجود ندارد و نیازمند تعریف ساز وکاری مشخص است، بنابراین اولین چالش تامین منابع ارزی برای واردات است. به نظر می رسد کمیسیون زیربنایی دولت با اعلام موافقت خود برای واردات خودروهای دسته دوم تلاش کرده تا حد امکان منابع مورد نیاز برای این طرح را مدیریت کند. بی شک واردات خودروهای دسته دوم به نسبت خودروهای نو، ارزبری کمتری دارد. با این حال واردات این خودروها خود چالش های دیگری از جمله ضربه زدن به تولید و ارائه خدمات پس از فروش مناسب را به دنبال دارد.

واردات خودروهای دست دوم، خوب یا بد؟!

در همین حال برخی از دست اندرکاران صنعت خودرو معتقدند که ظرفیت تولید اتوبوس و خودروهای سواری از جمله تاکسی در خودروسازی های کشور وجود دارد و دولت باید ظرفیت های مغفول مانده را تقویت کند. آنها تاکید دارند که دولت باید در شرایط فعلی به جای اینکه به دنبال تسهیل واردات باشد تمرکز خود را روی حل مشکلات شرکت خودروساز قرار دهد تا علاوه بر تامین نیاز نوسازی ناوگان شهری، ارزش افزوده ایجاد شده ناشی از تولید را به این شرکت ها بازگرداند و زمینه حفظ اشتغال را در آنها فراهم آورد

  • تجربه جهانی

در زمینه ورود دست دوم ها اما گروه اقتصاد بین الملل «دنیای اقتصاد» به بررسی تجربیات جهانی پرداخت. بر این اساس نام آفریقا به عنوان بزرگ ترین واردکننده خودروهای کارکرده در سال های اخیر مطرح شده است به طوری که شهروندان بسیاری از کشورهای آفریقایی غیرعربی زبان تمایل بی حد و وصفی را برای خریداری این نوع خودروها ابراز می کنند. آمارها نشان از آن دارد که آفریقا کمترین تقاضا را در بین مناطق دیگر جهان برای خرید خودرو داشته است و انتظار می رود که همین روند نیز تداوم یابد. اکنون به ازای هر هزار شهروند آفریقایی تنها ۴۴ خرید خودرو انجام می شود. این درحالی است که متوسط جهانی برای هر هزار فرد، ۱۸۰ خودرو است. ازسوی دیگر ژاپنی ها توانسته اند بخش اعظمی از این بازار ویژه را به خود اختصاص دهند. با این حال جدا از بزرگ ترین قاره واردکننده خودروهای کارکرده، در زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ که اغلب کشورها را تحت تاثیر قرار داد، کنیا توانست با سبقت گرفتن از روسیه و شیلی، عنوان بزرگ ترین کشور واردکننده این دست خودروها را کسب کند. اکنون نیجریه که دارای اقتصاد قوی تری نسبت به کشورهای دیگر است بزرگ ترین بازار خودروهای کارکرده را در اختیار دارد. انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰، میزان خرید خودروهای کارکرده در کل آفریقا با افزایش دوبرابری به ۹۰ میلیون دستگاه برسد.

اما چالشی که پیش روی خریداران این خودروها قرار دارد، مشکل در دریافت خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی است. از این رو مهم ترین معیار برای آفریقایی ها، خرید خودرویی است که کمترین استهلاک را ایجاد کند و اعتبار قابل توجهی در زمینه کیفی داشته باشد. برهمین اساس اغلب خریداران در آفریقا مایل به خرید خودروهای ژاپنی هستند. این درحالی است که از منظر مسافتی، اروپا فاصله بسیار کمتری با آفریقا دارد که می تواند هزینه های تمام شده برای هر خودروی کارکرده را کاهش دهد. با این حال آفریقایی ها ترجیح می دهند از خودروهای تولیدشده در ژاپن استفاده کنند. دو شرکت تویوتا و نیسان رتبه های برتر فروش خودروهای کارکرده را در اختیار دارند. برخی از مدل های تویوتا نظیر آیگو، کرولا، یاریس، آونزا و اتیوس، محبوبیت فراوانی در قاره سیاه دارند.

واردات خودروهای دست دوم، خوب یا بد؟!

پس از ژاپنی ها، اتحادیه اروپا دومین صادرکننده خودروهای کارکرده به آفریقا است که نیاز ۱۵ کشور در منطقه شمالی این قاره را تامین می کند. از این میان نیز آلمان ۵۳ درصد از صادرات خودروهای کارکرده به آفریقا را انجام می دهد. بر اساس آمارها، منطقه غربی آفریقا با واردات سالانه ۹۰۰ هزار خودروی کارکرده، سهم ۷۰ درصدی از مجموع واردات خودرو را دارد. ازسوی دیگر منطقه مرکزی آفریقا با واردات سالانه ۶۵ هزار دستگاه کمترین سهم را به خود اختصاص داده است.

اما به نظر می رسد وجود برخی موانع قانونی در قطب وارداتی آفریقا -نیجریه- بازار سیاه را برای دلال های خودرو حسابی داغ کرده است و همه ساله پول های هنگفتی را روانه جیب این افراد می کند. به دلیل اعمال تعرفه های قابل توجه بر این خودروها توسط دولت نیجریه، این افراد به قاچاق و فروش غیرقانونی خودروها اقدام می کنند. همچنین قوانین نیجریه مانع از واردات خودروهای با عمر بیش از ۱۰ سال می شود. درنهایت می توان انتظار داشت که با افزایش سطح رفاه در آفریقا، فروش خودروهای کارکرده در سال های آتی، به طور فزاینده ای افزایش می یابد.

  • چالش ورود دست دوم ها

اما واردات خودروهای دسته دوم سوال های گوناگونی را پیش روی کارشناسان خودرو از جمله حسن کریمی سنجری قرار داده است.

کریمی سنجری «دنیای اقتصاد» می گوید: در شرایطی که دولت با کاهش درآمدهای نفتی روبه رو است، منابع مورد نیاز برای اجرایی کردن این طرح به چه صورت و با چه نرخی قرار است تامین شود؟وی معتقد است در شرایط حاضر نوسازی ناوگان شهری اولویت اول کشور نیست.

این کارشناس خودرویی تخصیص منابع ارزی کشور را برای واردات خودروهای دست دوم در شرایط فعلی به نوعی هدر دادن این منابع می داند.

همچنین بی توجه به شرکت های خودروساز نیز مورد توجه کریمی سنجری قرار گرفته است. این کارشناس می گوید: دولت باید تمام تلاش خود را صرف رفع موانع تولید در شرکت های خودروساز کند و چنانچه تولید و عرضه رونق بگیرد، خودروسازان این امکان را پیدا می کنند که نوسازی ناوگان فرسوده شهری را در دستور کار قرار دهند.

وی همچنین این سوال را مطرح می کند که چرا در حال حاضر دولت به جای واردات خودرو دست دوم برای ناوگان شهری این منابع را صرف توسعه مترو به عنوان یک وسیله فراگیر و پر کاربرد در حمل و نقل عمومی نمی کند؟ این کارشناس معتقد است در شرایط فعلی که مردم از لحاظ اقتصادی تحت فشار هستند و به دنبال پرداخت هزینه کمتر برای ترددهای خود می باشند مترو می تواند جایگزین مناسبی در این زمینه تلقی شود. این کارشناس می گوید آنهایی که به دنبال واردات خودروهای دسته دوم شهری هستند، بیش از آنکه به دنبال حل مشکلات ناشی از آلودگی هوا و حفظ جان شهروندان باشند به دنبال استفاده از رانت موجود در این زمینه هستند. کریمی سنجری پیشنهاد می دهد به جای واردات خودروهای دست دوم، اتوبوس هایی که در پارکینگ شرکت های اتوبوس رانی به دلایل گوناگون زمینگیر شده اند، با صرف هزینه در حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان به ازای هر اتوبوس، این امکان را می یابد که برای سه تا چهار سال آینده قادر به سرویس دهی باشند. این در حالی است که برای واردات یک اتوبوس دسته دوم چینی در بهترین حالت باید در حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کرد.

در مقابل سعید مدنی، مدیرعامل پیشین سایپا، معتقد است که وضعیت تولید در شرکت های خودروساز چندان مساعد نیست بنابراین واردات خودروهای دسته دوم در حال حاضر می تواند تا حدودی بار این مساله را بدوش بکشد. این کارشناس خودرو می گوید البته این کار باید بدون هزینه کردن منابع ارزی دولت و از طریق منابع ارزی که واردکنندگان در خارج از کشور دارند به آن واردات بدون انتقال ارز می گویند، انجام شود.

فربد زاوه نیز خبرنگار ما می گوید: این دست تصمیمات بیش از آنکه نشان دهنده برنامه ریزی های دولت باشد، بیشتر نشانه ای از بلاتکلیفی و سردرگمی است. این کارشناس خودرو می گوید: هنگامی که دولت به خودروسازان مراجعه می کند برای سفارش خودروهای ناوگان حمل و نقل شهری، به قدری خودروسازان را برای تولید محصولات باکیفیت و دارای استانداردهای گوناگون تحت فشار قرار می دهد و دست آخر هم به آنها می گوید محصول تولیدی شما گران تمام می شود. آنگاه برای اینکه بتواند ناوگان شهری را نوسازی کند به دنبال این است که خودروهای را به حداقل استاندارد و کیفیت به کشور وارد کند. زاوه می گوید: کشور در شرایط حاضر با کمبود منابع ارزی روبه رو است و واردات این خودروها علاوه بر اینکه منابع ارزی کشور را تحت فشار قرار می دهد با شعارهای داده شده در ارتباط با رونق تولید در تضاد است.
همرسانی نوشتار: