از تارا شریفی این سوالات را پرسیدند و او جواب داد و نابغه جهان شد + عکس

طی چند روز اخیر سوالات زیادی درباره  «تارا شریفی» دختر ایرانی الاصل مقیم انگلیس مطرح شده است.

  1. یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸ ساعت ۰۸:۳۱ (۴ سال،۱۰ ماه قبل)
سوالات عجیبی که به عنوان تست هوش از امثال نابغه ۱۱ ساله ایرانی می‌پرسند! + جدول
به گزارش فرانگر

دختری که توانسته است با کسب نمره هوش ۱۶۲ از نظر ضریب هوشی جایگاهی بالاتر از «اینشتین» و «استیون هاوکینگ» به دست آورد. در پرونده امروز ابتدا مقدمه ای را درباره مفهوم هوش مطرح می کنیم. سپس شما را با دو آزمون پرکاربرد سنجش آشنا خواهیم کرد و در پایان به برخی سوالات رایج در زمینه هوش پاسخ خواهیم داد، سوالاتی مانند این که «برای سنجش هوش مان باید چه کنیم؟»، «آیا باید به هوش فرزندان مان اهمیت بدهیم؟»، «برای تقویت هوش چه کار هایی می توانیم انجام دهیم؟» و ....

تقسیم بندی جالب تعریف هوش به قبل و بعد از قرن بیستم

باهوش دقیقا کیست؟!

هوش یکی از مفاهیمی است که تعاریف زیادی درباره آن ارائه شده که هر تعریف به جنبه ای از هوش توجه دارد. طراحی بیش از ۲۰۰ ابزار اندازه گیری هوش، نشان دهنده نظرات متفاوت سازندگان این آزمون ها درباره ماهیت هوش و بهترین راه اندازه گیری کارکرد عقلانی آن است. از بین تعاریف متعددی که برای هوش ارائه شده است، می توانیم این تعریف را از «دنیل رابینسون» وام بگیریم که: «هوشمندی برای هر موجود به عنوان توانایی آن موجود در حل مسئله هایی که با آن مواجه است، تعریف می شود.»

هوش همان حافظه است؟

تا چند قرن پیش، هوش بیشتر با حافظه مترادف بوده است. کسانی که اشعار زیادی از گذشتگان را حفظ بودند یا کتاب های زیادی را در ذهن داشتند یا پای حرف بزرگان نشسته بودند و حرف های آن ها را با دقت و جزئیات به خاطر داشتند، هوشمند محسوب می شده اند، اما توجه به هوش و اندازه گیری آن در دوران صنعتی شدن جهان، جدی شد. دورانی که زندگی شهری پیچیده تر شد و به تدریج به نظر می رسید که توانایی انجام کار های روزمره و ساده، برای همراه شدن با جامعه شهری کافی نیست. از ابتدای قرن بیستم سنجش هوش وارد مرحله جدیدی شد و بروز جنگ های جهانی و نیاز مبرم ارتش های درگیر در این جنگ ها به نیرو های زبده، فرایند طراحی و ساخت انواع آزمون های هوش را سرعت بخشید.

آشنایی با ۲ نمونه از معتبرترین آزمون های کنونی هوش در دنیا

«استنفورد- بینه» و «وکسلر» چی می پرسند؟

سوالات عجیبی که به عنوان تست هوش از امثال نابغه ۱۱ ساله ایرانی می پرسند! + جدول

پرکاربردترین آزمون های کنونی هوش در دنیا، آزمون هوش «استنفورد- بینه» و مجموعه آزمون های هوش «وکسلر» است که در ادامه نکاتی درباره این دو شیوه ارزیابی هوش، مطرح می شود.

آزمون هوش «استنفورد – بینه»

«آلفرد بینه» (۱۹۱۱- ۱۸۵۷) اولین فردی نبود که ابزاری برای اندازه گیری هوش ساخت، ولی آزمونی که او طراحی کرد و نسخه های بعدی آن، جزو بانفوذترین ابزار های سنجش توانایی ذهنی کودکان بوده است. «بینه» روان شناس فرانسوی در سال ۱۹۰۵ آزمونی طراحی کرد که ۳۰ سوال و تکلیف داشت. در سال ۱۹۱۶ روان شناس آمریکایی به نام «لوئیس ترمن»، بازنگری هایی در این آزمون انجام داد و به نام آزمون «استنفورد-بینه» آن را منتشر ساخت. نتیجه این آزمون به صورت هوشبهر یا IQ نشان داده می شد که عبارت بود از سن عقلی تقسیم بر سن تقویمی ضربدر ۱۰۰. بنابراین هوشبهر کودک شش ساله ای که سن عقلی او هشت بود، معادل ۱۳۳ می شد (۱۰۰*۶/۸). جدیدترین نسخه آزمون استنفورد-بینه که ویراست پنجم این آزمون است (یا SB۵) در سال ۲۰۰۳ تهیه شده است. با این حال، آزمون استنفورد-بینه همچنان یکی از آزمون هایی است که پایایی بسیاری دارد و در آزمون گیری از کودکان، تشخیص عقب ماندگی ذهنی و پیش بینی و توضیح پیشرفت تحصیلی استفاده می شود. در ادامه به مواردی از سوالات این آزمون اشاره شده است که برای تان جالب خواهد بود.

آزمون «وکسلر»

دیوید وکسلر (۱۹۸۱- ۱۸۹۶)، روان شناس آمریکایی آزمون های هوش را برای رده های سنی مختلف طراحی کرد. رده های سنی پیش بینی شده عبارت اند از: «گروه سنی ۲.۵ تا ۷ سال، گروه سنی ۶ تا ۱۶ سال و گروه سنی ۱۶ تا ۹۰ سال.» مقیاس هوش کودکان وکسلر (WISC) که در سال ۱۹۴۹ تهیه شد در اصل برای کودکان ۵ تا ۱۵ ساله طراحی شده بود. آخرین ویراست مقیاس هوش کودکان وکسلر (ویراست ۵) یا (WISC-V) از سال ۲۰۱۴ برای کودکان بین ۶ تا ۱۶ سال انتشار یافته و هم اکنون در ایران نیز هنجاریابی شده و قابل استفاده است. همچنین مقیاس هوش پیش دبستانی ها و دبستانی ها (WPPSI) توسط دیوید وکسلر در سال ۱۹۶۷ طراحی شد و در سال های بعد مورد بازبینی قرار گرفت. هم اکنون جدیدترین نسخه این آزمون (ویراست ۴) یا (WPPSI–IV) از سال ۲۰۱۲ انتشار یافته است و کودکان بین ۲.۵ تا ۷ سال را مورد بررسی قرار می دهد. در ادامه اولین مقیاس هوشی وکسلر در سال ۱۹۳۹ به منظور سنجش هوش بزرگ سالان انتشار یافت. این مقیاس بعد ها تجدید نظر و در سال ۱۹۵۵ با عنوان مقیاس هوشی وکسلر برای بزرگ سالان (WAIS) منتشر شد. ویرایش چهارم این آزمون (WAIS-IV) که جدیدترین ویرایش کنونی نیز هست، در سال ۲۰۰۸ انتشار یافته است. این آزمون برای سنجش افراد از ۱۶ تا ۹۰ سال کاربرد دارد. در جدول پایین به تعدادی از سوالات این آزمون مربوط به نسخه سوم اشاره شده است.پاسخ هایی به رایج ترین سوالات درباره هوش و چگونگی سنجش آن

آیا امکان سنجش آنلاین هوش وجود دارد؟

حال که با آزمون های پرکاربرد هوش آشنا شدید، به برخی سوالات رایج در این زمینه که معمولا از روان شناس ها پرسیده می شود، پاسخ می دهیم.

برای تقویت هوش چه کار هایی می توانیم انجام دهیم؟

اگر طبق گفته «دنیل رابینسون»، هوشمندی را به عنوان توانایی موجودات در حل مسئله هایی که با آن مواجه هستند، تعریف کنیم بنابراین برای این که فرد هوشمندی باشیم، لازم است ابتدا به حوزه کاری خود نگاهی بیندازیم و ببینیم در چه حوزه هایی نیازمند یادگیری و تقویت مهارت های خود هستیم. واضح است که الگوی یادگیری و مهارت آموزی ما نقش مهمی در ایجاد رفتار های هوشمندانه ما ایفا می کند. از جمله نکاتی که امروزه، کم و بیش بر سر آن توافق وجود دارد این است که دانش آموزان و دانشجویان در دوران معاصر باید تلاش کنند دانش و تخصص خود را به شکل T گسترش دهند. به این معنا که از بسیاری حوزه ها، کم و بیش چیز هایی بدانند و در حوزه هایی معدود، بسیار عمیق بیاموزند. شرح و تفصیل این موضوع را در مقاله های بعد که در صفحه خانواده و مشاوره چاپ خواهد شد، پیگیری خواهیم کرد.

آیا به هوش فرزندان مان اهمیت بدهیم؟

قطعا پاسخ ما به این سوال مثبت است، اما توصیه ما بر این است که در آموزش کودکان، تا حد امکان از شتابزدگی پرهیز شود. شتابزدگی والدین – در ایران و جهان – باعث می شود که فرزندان ما در پنج سالگی، توانایی هایی را بیاموزند که برای حل مسائل در ۱۰ سالگی نیاز دارند و در ۱۰ سالگی توانمندی های مربوط به حل مسائل ۱۴ سالگی را بیاموزند و به همین شیوه همواره شتابزده آموزش ببینند. دستاورد این شتابزدگی در آموزش فرزندان، گاهی اوقات به شکل طنزآمیزی به مخروط وارون یادگیری تبدیل می شود.

هزینه سنجش هوش چقدر می شود؟

اجرای آزمون حدود سه جلسه طول می کشد و هزینه جلسات نیز طبق تعرفه سازمان نظام روان شناسی، مصوب شده و هر سال مشخص می شود. هم اکنون برای شهری مانند مشهد، حداقل این هزینه ۱۸۶ هزار تومان می شود.

آیا امکان سنجش آنلاین هوش وجود دارد؟

بله، وجود دارد. هم در سایت های فارسی زبان و هم در سایت های انگلیسی زبان این امکان تا حدودی وجود دارد اما توصیه اکید ما این است که برای سنجش هوش، به روان شناس بالینی دارای صلاحیت مراجعه کنید، به دلیل این که در آزمون هوش، علاوه بر پاسخ به سوالات، مصاحبه و مشاهدات آزمونگر در نتیجه آزمون دارای اهمیت است.
همرسانی نوشتار: