ادغام احتمالی رنو

فیات-کرایسلر، دردسر برای نیسان؟!

  1. چهارشنبه ۸ خرداد ۹۸ ساعت ۱۰:۱۷ (۴ سال،۱۲ ماه قبل)
ادغام احتمالی رنو / فیات-کرایسلر، دردسر برای نیسان؟!
به گزارش فرانگر

با اینکه مشخص نیست نتیجه ی نهایی گفت وگوهای رنو و فیات-کرایسلر در ادغام مساوی چه خواهد بود اما چنین معامله ای می تواند برای نیسان به معنی دردسر باشد.

این خودروساز ژاپنی ظاهراً پیشنهاد های رنو برای شکل گیری اتحاد قوی تر دو شرکت را رد کرده و اگر رنو پیشنهاد ادغام ۵۰/۵۰ فیات-کرایسلر را بپذیرد شاید نیسان در برخی بازارها به حاشیه برود.

برای مثال آمریکا را در نظر بگیرید که فیات-کرایسلر از نظر فروش پیکاپ های سبک عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با نیسان دارد. این در حالی است که نیسان سرمایه گذاری زیادی برای بازنگری در پیکاپ فول سایز تایتان انجام داده است. همچنین پیکاپ رم این خودروساز اخیراً از نظر فروش شورولت سیلورادو را پشت سر گذاشته و به دومین خودروی پرفروش بازار آمریکا تبدیل شده است.

دیگر مشکلی که می تواند وجود داشته باشد ضعیف شدن قدرت چانه زنی نیسان با شکل گیری اتحاد رنو/فیات-کرایسلر است. همچنین ساختار جدید کمپانی می تواند قدرت مدیریتی نیسان با ۱۱ عضو کلی هیئت مدیره را کم رنگ کند.

ادغام احتمالی رنو / فیات-کرایسلر، دردسر برای نیسان؟!

کریستوفر ریچر تحلیل گر ارشد CLSA می گوید:

ادغام احتمالی رنو / فیات-کرایسلر، دردسر برای نیسان؟!

این موضوع نشان می دهد که فقط نیسان رئیس نیست. رنو چندین بار با در بسته مواجه شد و به دنبال شریک جدیدی بود. این موضوع می تواند روند حرکت نیسان را تغییر دهد.

اگرچه نیسان و میتسوبیشی می توانند انتظار اضافه شدن ۱ میلیارد یوروی دیگر به خاطر همراه شدن فیات-کرایسلر را داشته باشند اما در روند مذاکرات اشاره ی زیادی به این دو خودروساز ژاپنی نشده است.

فیات-کرایسلر گفته است:

فیات-کرایسلر به دنبال همکاری با شرکای رنو است تا ارزش افزوده ی بیشتری برای تمامی اعضای این اتحاد ایجاد کند. فیات-کرایسلر جایگاه و دستاوردهای شرکای رنو را تشخیص داده و مزیت های انتظاری قابل توجهی را از گسترش این همکاری می بیند.

اما هنوز هم نیسان می تواند وضعیت خود را در این اتحاد بازنگری شده حفظ کند. این موضوع ها می توانند خودروهای الکتریکی شده و تکنولوژی خودران باشند که فعلاً فیات-کرایسلر در هیچ یک از آن ها قدرت زیادی ندارد.
همرسانی نوشتار: