آغاز مذاکرات رسمی برای ادغام رنو و فیات-کرایسلر

  1. سه شنبه ۷ خرداد ۹۸ ساعت ۱۰:۱۵ (۴ سال،۱۰ ماه قبل)
آغاز مذاکرات رسمی برای ادغام رنو و فیات-کرایسلر
به گزارش فرانگر

در ماه مارس سال جاری نخستین شایعات در رابطه با احتمال ادغام رنو و فیات-کرایسلر مطرح و گفته شد که ممکن است ادغام کامل این دو خودروساز طی یک سال آینده صورت گیرد. حال مشخص شده این شایعات صحت داشته اند زیرا از یک سو فیات-کرایسلر تأیید کرده که پیشنهاد ادغامی ۵۰-۵۰ به رنو داده است و از سوی دیگر رنو هم طی بیانیه ای پاسخ داده که این پیشنهاد دوستانهٔ فیات-کرایسلر را موردبررسی قرار داده و با علاقه فرصت چنین ادغام تجاری که موجب رونق گروه رنو خواهد شد را موردمطالعه قرار می دهد.

این پیشنهاد به دنبال بحث های پیشین میان دو خودروساز برای شناسایی محصولات، توسعهٔ فناوری های جدید و جغرافیایی که می توانند باهم شریک باشند از سوی فیات-کرایسلر مطرح شده است. به گفتهٔ بلومبرگ، این دو خودروساز باهم در رابطه با یک عملیات اتصال گفتگو می کنند که می تواند به ادغام کامل منجر شود. البته به ادعای این منبع، این ادغام فقط به رنو اختصاص دارد و نیسان و میتسوبیشی را حداقل در ابتدا درگیر نمی کند. گفته می شود رنو بدون موافقت هیچ کدام از شرکای ژاپنی خود در حال مذاکره با فیات-کرایسلر است.

آغاز مذاکرات رسمی برای ادغام رنو و فیات-کرایسلر

بنابراین اگر ادغام این دو شرکت صورت گیرد، برندهای فیات-کرایسلر مثل جیپ، دوج، رم، مازراتی و آلفارومئو با برندهای رنو شامل داچیا، لادا، رنو، سامسونگ و آلپاین تحت مالکیت و مدیریت یک گروه خودروسازی قرار خواهند گرفت. اگر مذاکرات با موفقیت به نتیجه برسد، این ادغام بزرگ ترین اتحاد خودرویی جهان را تشکیل خواهد داد که سالانه بیش از ۱۵ میلیون خودرو به فروش می رساند و در این صورت گروه فولکس واگن عنوان بزرگ ترین خودروساز دنیا را واگذار خواهد کرد.

آغاز مذاکرات رسمی برای ادغام رنو و فیات-کرایسلر

فیات-کرایسلر در بیانیهٔ خود در این رابطه گفته است:

با این ادغام، یکی از پیشروهای دنیا در فناوری خودروهای الکتریکی، برند پیکاپ ها و وسایل نقلیهٔ تجاری سبک، برندهای لوکس و سازندهٔ شاسی بلندها در یک مجموعه قرار خواهند گرفت و بدین ترتیب هردو شرکت می توانند حضور جهانی گسترده تر و متعادل تری نسبت به زمانی که به طور مستقل فعالیت می کردند داشته باشند. با انجام این ادغام همچنین توانایی های فیات-کرایسلر در تکنولوژی رانندگی خودکار با یک دهه تجربهٔ رنو در زمینهٔ تکنولوژی خودروهای الکتریکی کامل خواهد شد

آغاز مذاکرات رسمی برای ادغام رنو و فیات-کرایسلر

طبق پیشنهاد فیات-کرایسلر، این ادغام با مالکیت ۵۰-۵۰ خواهد بود. طبق برخی گزارش ها، این ادغام فعالیت فیات-کرایسلر در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار نمی دهد زیرا سازندهٔ آمریکایی گفته است که این ادغام منجر به تعطیلی هیچ کدام از کارخانه های شرکت نخواهد شد. ارزش ترکیبی بازار فیات-کرایسلر و رنو در حال حاضر برابر با ۳۶.۵ میلیارد دلار است.
همرسانی نوشتار: