رده بندی کیفیت خودروهای داخلی

  1. سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۸:۴۱ (۴ سال،۱۰ ماه قبل)
کیفیت خودروها در ایران
به گزارش فرانگر

یکی از راه های کسب اطلاعات از میزان کیفیت خودروها و مشکلات احتمالی آن ها، گزارش های سازمان های مستقل ناظر بر کیفیت محصولات تولیدی می باشد. مؤسساتی نظیر جی دی پاور در این زمینه پیشتاز بوده و می توان با اعتماد های آن ها که از طیف وسیعی از مشتریان و خریداران به دست آمده، تصمیم گیری نمود. در ایران نیز شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که یک موسسه خصوصی است این وظیفه را برعهده دارد.

معیارهای شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد برای تعیین سطح کیفیت خودروها از طریق بازرسی در خط تولید شرکت ها با هماهنگی و اجازه آن ها و به سفارش وزارت صنعت و معدن و تجارت و بررسی مواردی چون پیشرانه، سیستم تعلیق، تزئینات داخلی و خارجی و صداهای غیرعادی می شود. هرچند این روش نسبت به ارزیابی از خریداران و شمارش عیوب خودروهای فروخته شده در بازه های زمانی خاص از قابلیت اعتماد پایین تری برخوردار است اما به هر جهت می توان تا حدود زیادی همین ارزیابی را نیز به عنوان مرجع پذیرفت و از آن برای تشخیص میزان کیفیت محصولات خودرویی داخلی استفاده کرد.

در گزارش این شرکت، رده کیفی خودروها با ستاره هایی از یک تا پنج به نمایش در می آید. متأسفانه در این گزارش ها خبری از نمره های منفی خودروها و همچنین نوع عیوب کشف شده آن ها نیست. بنابراین مشخص نمی شود که وزن ستاره های دریافتی یا از دست رفته بیشتر بر اساس سیستم های فنی و مکانیکی بوده یا تزئیناتی و رفاهی و این اشکالات و عیوب با چه هزینه ای و به چه صورتی قابل رفع است. بعلاوه مشخص نیست که محصول خروجی از کارخانه در بازه زمانی مثلاً سه ماهه، چه مشکلات و معایب جدیدی را بروز خواهد داد.

کنترل کیفیت خودروها

آخرین نتایج بررسی کیفیت خودروها

طی فروردین ماه ۱۳۹۸ تنها تعداد ۲۸,۸۶۱ دستگاه خودرو تولید شده که ۹۹ درصد آن دسته خودروهای سبک و ۱ درصد باقی مانده مربوط به خودروهای سنگین است. این دو گروه به ترتیب ۴۴ خودروی سبک و ۶ مدل خودروی سنگین مختلف را شامل می شوند.در هر بخش، تنها به ذکر نام باکیفیت ترین و بی کیفیت ترین خودروها و تعداد ستاره کیفی آن ها می پردازیم. اطلاعات تکمیلی و جزئیات را نیز در جداول موجود مرور می کنیم.

کیفیت خودروهای سبک:

۱. وانت ها

باکیفیت ترین: نیو پیکاپ فوتون/تندر۹۰ پیکاپ (ایران خودرو) / سه ستاره کیفیبی کیفیت ترین: وانت نیسان/وانت کارا دوکابین/ یک ستاره کیفی

رده بندی کیفیت وانت های داخلی

۲. سواری

سطح قیمتی ۱باکیفیت ترین: / سوزوکی گرند ویتارا / مزدا ۳ / چهار ستاره کیفی

رده بندی کیفیت خودروهای سواری داخلی

سطح قیمتی ۲باکیفیت ترین: پژو ۲۰۰۸ / پنج ستاره کیفیبی کیفیت ترین: ام وی ام X۳۳S / دو ستاره کیفی

سطح قیمتی ۳باکیفیت ترین: بسترن آسا B۳۰ / چهار ستاره کیفیبی کیفیت ترین: لیفان X۶۰ اتوماتیک/ دو ستاره کیفی

سطح قیمتی ۴باکیفیت ترین: رنو تندر۹۰ پلاس / پارس تندر / پژو ۲۰۷ اتومات و دستی / چهار ستاره کیفی

سطح قیمتی ۵باکیفیت ترین: برای خودرویی چون پراید ذکر عبارت “باکیفیت” بی معنی است!در جدول ذیل همچنین مقایسه سطوح کیفیت خودروهای داخلی بازار را مشاهده می نمایید.

تغییرات کیفیت خودروهای سواری داخلی

کیفیت خودروهای سنگین:

رده بندی کیفیت خودروهای سنگین داخلی

مسافری

باکیفیت ترین: اتوبوس بین شهری اسکانیا / چهار ستاره کیفی.

کامیونت

باکیفیت ترین: ایسوزو NPR۷۵K / چهار ستاره کیفی

کامیون (باری-کمپرسی)

باکیفیت ترین: —

کشنده

باکیفیت ترین: کشنده های ولوو FH ۵۰۰ /چهار ستاره کیفی

مقایسه رده بندی کیفیت خودروهای سنگین داخلی

توجه: این صفحه هر ماه بروزرسانی می شود.

منبع: شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
همرسانی نوشتار: