رمزگشایی از جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی

خرید نفتکش با نام نخست وزیر دومنیکا

سومین جلسه محاکمه علیرضا زیبا حالت منفرد از دقایقی پیش در دادگاه انقلاب آغاز شد.

  1. دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۶:۰۰ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
خرید نفتکش با نام نخست‌وزیر دومنیکا
به گزارش فرانگر

سومین جلسه محاکمه علیرضا زیبا حالت منفرد از دقایقی پیش در دادگاه انقلاب آغاز شد. بر اساس گفته دادستان سابق تهران، علیرصا زیبا حالت منفرد جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی است.

دی ماه سال ۹۵ بود که اداره کل امور بین الملل قوه قضاییه از دستگیری و استرداد یکی از عوامل اصلی فساد نفتی خبر داد و در اطلاعیه ای اعلام کرد: یکی از متهمان اصلی پرونده فساد بزرگ نفتی بامداد امروز به کشور مسترد شد. متهم مذکور که به دستور شعبه ششم بازپرسی دادسرای ناحیه ۲۸ تهران تحت تعقیب بین المللی قرار گرفته بود، توسط پلیس بین الملل ناجا با همکاری سایر نهاد ها به کشور مسترد شد. درخواست استرداد متهم ابتدا به کشور مالزی ارسال و در آنجا دستگیر شد لیکن استرداد وی ناکام ماند تا اینکه در کشور دیگری شناسایی و دستگیر شد.

علیرضا زیبا حالت منفرد کسی است که برای اولین بار نامش در یکی از جلسات دادگاه بابک زنجانی در لابه لای کیفرخواست صادره، به گوش رسید. پس از آن و در نوزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی، متهم ردیف دوم پرونده نفتی اعلام کرد امور نفتی بابک زنجانی در اختیار فردی به نام «ع. ز. م» قرار داشته است که همه کار های نفتی از جمله محموله، تخلیه کشتی ها و اجاره مخازن نفت را انجام می داده و با توجه به اختیارات وسیع او، کسی حق دخالت نداشته است.

همچنین در بیستمین جلسه دادگاه، قاضی صلواتی از پشت پرده هزینه کرد ۵۰۱ میلیون دلار پول نقد دریافتی از شرکت «فال» سخن گفت که «ع. ز. م» ۵۰ میلیون دلار هزینه انبارداری گرفته است. در بیست و چهارمین جلسه دادگاه نیز متهم ردیف سوم پرونده فساد نفتی گفته بود که واسطه خرید بانک fiib در مالزی آقای «م» بوده است. همچنین در سند بانک «ارزش» در تاجیکستان که متعلق به بابک زنجانی بوده، از علیرضا زیبا حالت منفرد به عنوان صاحب امضای مجاز در تمام مراحل قانونی و حقوقی به نیابت از بانک نام برده شده است.

خرید نفتکش با نام نخست وزیر دومنیکا توسط زیباحالت منفرد
نماینده حقوقی شرکت ملی نفت گفت که با نام نخست وزیر دومینیکا در حال حاضر و تحت پرچم این کشور در حال فعالیت است.

نماینده حقوقی شرکت ملی نفت در سومین جلسه محاکمه علیرضا زیباحالت منفرد در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در قرائت شکایت اظهار کرد: شکایت شرکت ملی نفت در تاریخ اول دی سال ۹۴ به همراه تمام مدارک مبنی بر اتهامات متهمین به دادگاه ارائه شده است لذا پس از مشخص شدن نقش آقای علیرضا زیبا حالت منفرد در راستای فرایند مجرمانه اقدامات بابک زنجانی و سایر شرکا، وکلای شرکت HK وابسته به شرکت ملی نفت در تاریخ ۱۲ دی ۹۴ شکایت لازم را دائر بر کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امات به مرجع قضایی تقدیم کردند.

وی گفت: از دیگر اتهامات این فرد که نسبت به آن شکایت شده است جرم جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK است که این اقدام از سوی متهم محرز است. شرکت مالزیایی با مالکیت آقای فلاح هروی و آقای زنجانی در منطقه لاب وان مالزی ثبت شده بود و این افراد با شرکت HK وابسته به شرکت ملی نفت در سال ۹۱ در خصوص خرید و فروش ۳ محصول بر پایه نفت به انعقاد ۱۱ قرارداد اقدام می کنند.

نماینده حقوقی شرمت ملی نفت توضیح داد: منفرد از عملیات های مجرمانه زنجانی اطلاع و به آن علم داشته به طوریکه این متهم در اظهارات خود گفته است که شرکت SCT یک شرکت صوری بوده است که در مالزی ثبت و برای اقدامات کلاهبردارانه از نام این شرکت استفاده می شده است.

وی ادامه داد: متهم گفته در راستای جابجایی حواله ها اقدام به ثبت چند شرکت صوری در مالزی کرده بودیم. این متهم بابت جابجایی هر حواله ۶۵ یورو از شرکت ملی نفت دریافت می کرده است. همچنین فلاح هروی در اقاریر خود گفته است که ۹۰ درصد منابع آقای زنجانی که حواله می شد از حساب منفرد می رفته است، چون وی در هیئت حسابرسی بانک FIIB عضو بوده است.

نماینده حقوقی شرکت نفت اضافه کرد: همچنین شرکت ایزو توسط منفرد تأسیس شده و از طریق این شرکت اقدام به واسطه گری بین بانک های مختلف می کرده است و بنابر اظهارات مهدی شمس این متهم نقش اساسی در تعیین محل و میزان ذخیره سازی محصولات نفتی داشته است و در این راستا توانسته است حدود ۶۰ الی ۷۰ میلیون دلار پول کسب کند.

وی بیان کرد: در راستای انجام اقدامات بزهکارانه در جهت نشان دادن کسری در محموله های نفتی، این متهم اقدام به اضافه کردن آب به میعانات نفتی می کرده است. این متهم یک نفتکش را خریداری کرده که با نام نخست وزیر دومینیکا در حال حاضر و تحت پرچم این کشور در حال فعالیت است.

مدیر حقوقی شرکت ملی نفت افزود: اقدامات این متهم در بردن اموال شرکت ملی نفت از طریق کلاهبرداری به روش تأسیس شرکت های کاغذی، همکاری و فعالیت با بابک زنجانی و اقدام به جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK، اخذ پورسانت های کلان و نیز تحصیل مال نامشروع محرز بوده است و درخواست رسیدگیی و مجازات متهم را دارم.

وی گفت: همچنین پرداخت اصل تمام محصولات، پرداخت همه پورسانت ها و خسارات وارده از هر حیث و ضبط تمام اموال این متهم را دارم. با توجه به اینکه شکایت جعل و استفاده از سند مجعول این متهم هنوز تعیین تکلیف نشده لذا درخواست دریافت ضرر و زیان ناشی از وقوع جرم را تا پایان دادرسی خواستارم.

زیباحالت: سرور های سوئیفت بابک زنجانی از تهران مدیریت می شد
متهم اخلال در نظام اقتصادی و همدست بابک زنجانی گفت: من از اقدامات بابک زنجانی خبر نداشتم و سرور های سوئیفت نیز از طریق خانم مهربانی در تهران اداره می شد.

علیرضا زیباحالت منفرد معروف به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی در سومین جلسه محاکمه خود در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی اظهار کرد: متولد سال ۱۳۵۲ دارای دو فرزند و تحصیلات سوم راهنمایی و مقیم مالزی و دومنیکا هستم.

در ادامه قاضی صلواتی، مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور همراه با بابک زنجانی، مشارکت در کلاهبرداری از اچ کی و پولشویی به میلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار عنوان کرد.

متهم به نحوه آشنایی با بابک زنجانی پرداخت و گفت: در سال ۸۴ برای تحصیل فرزندانم به مالزی مهاجرت کرده و فعالیت اقتصادی خود را به آنجا منتقل کردم. در مالزی به کار دکوراسیون مشغول شدم و از همین رو توانستم به منازل مقامات مالزی رفته و با آن ها ارتباط گرفتم.

زیباحالت افزود: در سال ۸۹ به همراه یکی مشاور عالی نخست وزیر مالزی سفری به ایران داشتم و به کیش هم رفتیم. در کیش توسط یکی از دوستان به زنجانی معرفی شدم و در جلسه ای، زنجانی گفت به تاسیس صرافی و بانک در مالزی نیاز دارد. در آن مقطع هیچ اطلاعی از فعالیت های بانکی در ایران و خارج از ایران نداشتم.

وی اضافه کرد: پیش از این زنجانی توسط وکلای خود در مالزی برای تاسیس بانک اقدام کرده بود، اما توانسته بودند شرکت «آی وان تو آی وان» را تاسیس کنند.

زیباحالت منفرد افزود: پس از بازگشت به مالزی پیشنهاد خرید بانک fiib که در منطقه لاوان بود و هیچ گونه فعالیتی نداشت را ارائه کردم و بلافاصله پس از ارسال مدارک با استقبال زنجانی مواجه شد.

متهم گفت: در شرکت «آی وان تو آی وان» هیچ سمتی نداشتم. زنجانی در ادامه بانکی را در تاجیکستان و شرکت «اس سی تی بنکرز» را در اربیل عراق تاسیس کرد، اما مشکل تابعیت پیدا کرد که با گرفتن اقامت دبی، این مشکل حل شد.

وی با بیان اینکه زنجانی هیچ صحبتی بابت حق الزحمه نکرده بود افزود: چند وقت بعد، زنجانی دو میلیون رینگت معادل ۶۰۰ میلیون تومان به عنوان حق الزحمه پرداخت کرد. از آن به بعد زنجانی، بانک fiib را در اختیار وکلای خود قرار داد و عملا کار دیگری با من نداشت.

متهم با بیان اینکه اصلا در شعبه بانک بابک زنجانی حضور نداشته گفت: با گذشت هر روز، ارتباط تلفنی زنجانی با من بیشتر شد، زیرا دنبال اخذ مجوز برای نصب سرور های سوئیفت بود، اما بعد از مدتی مشخص شد حتی در صورت داشتن سوئیفت نیز امکان ارسال آن وجود ندارد، زیرا تمام پول هایی که یک طرف آن شرکت ایرانی بود، در راستای تحریم ها بلوکه می شد بنابراین به جای درج نام شرکت های ایرانی در پیش فاکتورها، چندین شرکت در مالزی ثبت شد تا ردی از ایران و شرکت های ایرانی به جا نماند و با این اقدام تحریم های ظالمانه اتحادیه اروپا و آمریکا بلااثر شد.

وی اضافه کرد: البته ریسک موجود در این کار به حدی شدید بود که ممکن بود تمام اعتباراتی که در مالزی و همچنین در عرصه بین المللی به دست آورده بودم، از دست بدهم. حتی ممکن بود در زندگی فرزندانم که در اروپا تحصیل می کردند، تأثیر داشته باشد، اما به لحاظ معنوی احساس غرور و افتخار می کردم که در میدان جنگ اقتصادی خط شکن بودم این در حالی بود که من از اقدامات آقای بابک زنجانی خبر نداشتم و سرور های سوئیفت نیز از طریق خانم مهربانی در تهران اداره می شد.
همرسانی نوشتار: