مقاومت در برابر کاهش قیمت خودرو!

  1. پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۷:۵۷ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
مقاومت در برابر کاهش قیمت خودرو!
به گزارش فرانگر

فارس: با وجود حذف قیمت خودرو از برخی سایت های فروش اینترنتی، دلالان همچنان در برابر کاهش قیمت ها در بازار مقاومت می کنند و مانع از خرید و فروش خودرو با قیمت های پایین تر می شوند. پس از آنکه شاهد رشد نجومی قیمت خودرو در کشور و درج این نرخ ها روی سایت های فروش خودرو بودیم، اقداماتی برای حذف قیمت ها انجام شد که این مساله تا حدی تاثیر روانی بر بازار داشت؛ اما با این وجود، دلالان و افرادی که خودرو برای فروش دارند همچنان در برابر کاهش قیمت ها مقاومت کرده و حاضر نیستند آن را با قیمت های پایین تر عرضه کنند.

بررسی بازار نشان می دهد با وجود کاهش قیمت برخی خودروها، همچنان نرخ ها در بازار غیرواقعی و حبابی هستند به طوری که پراید ۱۳۱ با قیمت ۵۱ میلیون تومان در بازار عرضه می شود اما خریدار چندانی برای این خودرو وجود ندارد و مردم به امید منطقی شدن قیمت ها دست نگه داشته اند. سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در این مورد گفت: بعد از حذف قیمت ها از سایت های فروش اینترنتی خودرو، افزایش قیمت خودرو در بازار متوقف شده و در عین حال خرید و فروشی صورت نمی گیرد. وی با بیان اینکه قیمت خودروهای مونتاژی و وارداتی نیز طی روزهای اخیر نوسانی نداشته است، گفت: خریداری برای این نوع خودروها نیز وجود ندارد.موتمنی با بیان اینکه اخیراً شیطنت هایی برای افزایش قیمت خودرو در بازار اتفاق می افتاد ولی خرید و فروشی صورت نمی گرفت گفت: خودرو باید دارای قیمت مصرف کننده باشد یعنی از نظر قانونی قیمت فروش خودرو بعد از تحویل از کارخانه مشخص باشد و تعیین کنند که چه میزان سود در فروش یک خودرو قابل کسب است. موتمنی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت های بالایی که برای خودروها اعلام می شود، فقط روی کاغذ نوشته می شوند، گفت: بازار راکد است و خرید و فروشی صورت نمی گیرد. وی توضیح داد: عده ای از دلالان و همچنین برخی از مردم نسبت به خرید خودرو اقدام کرده اند و منتظرند تا قیمت ها بالا رود و پس از آن نسبت به عرضه خودرو اقدام کنند. در عین حال، متقاضیان نیز برای خرید خودرو دست نگه داشتند و منتظرند تا بازار تعدیل شود. به گفته وی، افرادی که خودرو را در زمان گرانی خریداری کرده اند حالا مقابل کاهش قیمت ها مقاومت می کنند و منتظرند تا قیمت ها افزایش یابد و پس از آن برای فروش اقدام کنند.

  • واردات قطعه هم افت پیدا کرد

دنیای اقتصاد: گمرک آمارهای صادرات و واردات مربوط به فروردین سال ۹۸ را منتشر کرد. براساس گزارش گمرک، در بخش صادرات و واردات خودرو، قطعات منفصله برای تولید خودروی سواری و همچنین قطعات یدکی به ترتیب شاهد افت ۵۸ و ۵۹ درصدی به نسبت مدت مشابه سال گذشته هستیم. در این ماه در مجموع، ۲۹ میلیون و ۳۹۰ هزار و ۹۰۰ دلار انواع خودرو، قطعات منفصله و لوازم یدکی از طریق گمرکات به کشور وارد شده است. این میزان واردات در شرایطی است که شاهد بودیم طی مدت مشابه سال ۹۷، در مجموع ۶۸ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۵۲۰ دلار انواع خودرو و قطعات مرتبط با آن به کشور وارد شد. بنابراین به نسبت سال گذشته شاهد افت ۵۹ درصدی در بخش واردات خودرو و قطعات متعلق به آن بوده ایم.

مقاومت در برابر کاهش قیمت خودرو!

این افت در بخش واردات خودروی CBU پررنگ تر است. در اولین ماه سال جاری شاهد هستیم که ۳۳۵ دستگاه انواع خودروی سواری از گمرکات کشور ترخیص شده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، در مجموع هزار و ۲۶ دستگاه انواع خودروی سواری به کشور وارد شده بود؛ بنابراین در بخش واردات خودرو به کشور در اولین ماه سال جاری به نسبت مدت مشابه سال ۹۷، شاهد افت ۵/ ۶۷ درصدی هستیم. دلیل اصلی این مساله ممنوعیت واردات خودرو به کشور است که از ابتدای تیرماه سال گذشته اعمال شده است.

از دیگر نکات با اهمیت در ارتباط با واردات خودرو، قطعات منفصله و قطعات یدکی، خروج این بخش از فهرست اقلام عمده وارداتی به کشور است. پیش از این همواره شاهد بودیم که خودرو و قطعات منفصله برای تولید خودروهای سواری با ساخت داخل کمتر از ۳۰ درصد در رتبه اول تا سوم فهرست کالاهای عمده وارداتی به کشور قرار داشت؛ اما در اولین ماه سال جاری مشاهده می شود که این دست از کالاها جایی در میان لیست اقلام عمده وارداتی ندارند. خروج خودرو و قطعات منفصله از لیست اقلام عمده وارداتی بی ارتباط با کاهش تولید خودروهای مونتاژی در خطوط تولید دو خودروساز بزرگ کشور و همچنین افت ۹۲ درصدی تولید شرکت های خصوصی که اکثرا محصولات برندهای چینی را مونتاژ می کردند، نیست. البته جدول ارائه شده توسط گمرک مرتبط با واردات، حاوی اطلاعات دیگری نیز هست. به عنوان نمونه در شرایطی که صنعت خودروی کشور سایه تحریم را بالای سر خود می بیند و خطوط تولید خودروسازان در این شرایط خلوت شده است، وزارت صمت به عنوان سیاست گذار کلان بخش خودرو افزایش عمق داخلی سازی را به عنوان راهکار مقابله با کاهش افت تولید در دستور کار قرار داده است حال آنکه آمارهای گمرک از وابستگی خودروهایی همچون پراید و تیبا به قطعات خارجی حکایت دارد. به طور مثال شاهد هستیم که در فروردین ماه سال جاری ۸۹ هزار و ۸۸۰ کیلو گرم پلوس تیبا وارد گمرکات کشور شده است.

همان طور که اشاره شد، بخش صادرات نیز در اولین ماه سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته با افت همراه بوده است. طی فروردین ماه سال جاری در مجموع یک میلیون و ۸۹۰ هزار و ۱۹۰ دلار انواع قطعات از کشور صادر شده است. این میزان صادرات در شرایطی است که در مدت مشابه سال گذشته در مجموع ۴ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۳۳۶ دلار انواع قطعات خودرو از گمرکات سراسر کشور به سمت کشورهای مقصد بارگیری شده بود. در همین حال براساس آمارهای ارائه شده هیچ خودرویی در فروردین امسال صادر نشده است.

اما از مقاصد عمده واردات خودرو، قطعات منفصله و قطعات یدکی به کشور می توان چین وامارات متحده را نام برد. این دو کشور در فروردین ماه سال گذشته نیز رتبه های اول و دوم بخش واردات به کشور را به خود اختصاص داده بودند. در بخش صادرات قطعات خودرو نیز در سال جاری دو مقصد پاکستان و عراق رتبه های اول و دوم را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که سال گذشته عراق رتبه اول را در بخش واردات قطعه از کشور داشت و افغانستان دوم بود.
همرسانی نوشتار: