افت ۸۸ درصدی تولید کامیون، اتوبوس و مینی بوس

  1. سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۸:۵۶ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
افت 88 درصدی تولید کامیون، اتوبوس و مینی بوس
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: درحالی که کمتر از دو سال و نیم دیگر به پایان عمر دولت دوازدهم و سررسید ابرپروژه اسقاط خودروهای فرسوده سنگین باقی مانده است، تجاری سازان کشور همچنان اوضاع مناسبی در تولید ندارند و در فروردین امسال نیز با افت شدید تیراژ مواجه شده اند. بنابر آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت طی فروردین امسال در مجموع تنها ۱۰۵ دستگاه انواع خودروهای تجاری شامل مینی بوس، میدل باس، اتوبوس و کامیون در کشور به تولید رسیده است. این آمار نشان می دهد تولید تجاری ها در مقایسه با فروردین سال گذشته حدود ۸۸ درصد افت کرده است.

این افت شدید کاملا با ماجرای تحریم و همچنین مشکلات مالی تجاری سازان در ارتباط است. خودروسازی ایران از مرداد سال گذشته رسما از سوی دولت ایالات متحده آمریکا تحریم و در نتیجه آن، اولا ارتباط با شرکت های خارجی قطع و ثانیا تامین قطعات از داخل و خارج به مشکل خورد. در واقع تحریم سبب شد تجاری سازان داخلی شرکای خارجی خود را از دست بدهند، همان ها که قرار بود کمک کنند ابرپروژه اسقاط خودروهای فرسوده سنگین تا اواسط سال ۱۴۰۰ انجام شود. سختی تحریم ها به حدی بود که شرکای چینی نیز ارتباط با تجاری سازان ایرانی را کاهش داده و حتی در مواردی قطع کردند. ازآنجاکه به دلیل مشکلات مربوط به نقل و انتقال پول، تامین قطعات از خارج مختل شده، تیراژ از این ناحیه نیز متضرر و روندی نزولی طی چند ماه گذشته به خود گرفته است. در بحث تامین قطعات داخلی نیز مشکلات مالی اجازه نداده تجاری سازان نیاز خود را سر وقت و به مقدار لازم تامین کنند. مجموعه این مشکلات اجازه نداده تجاری سازان در بستری مناسب به تولید محصول ادامه دهند و جدا از بحث افت تیراژ، برخی از شرکت های مربوطه عملا تعطیل شده اند. با ادامه این روند، قطعا امکان اجرایی شدن ابرپروژه اسقاط خودروهای فرسوده سنگین وجود ندارد و می توان گفت این طرح عملا به محاق رفته است. طبق این پروژه عظیم، قرار است بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو فرسوده تا پایان دولت دوازدهم (حدودا دو سال و سه ماه دیگر) اسقاط و با محصولات نو جایگزین شوند.

  • اوضاع نابسامان تجاری سازان

اما نگاهی بیندازیم به آمار تولید خودروهای تجاری در اولین ماه امسال تا مشخص شود شرایط تولید این محصولات تا چه حد وخیم است. طبق آمار منتشره، طی فروردین امسال تنها هفت دستگاه مینی بوس و میدل باس در کشور به تولید رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افت ۹۲ درصدی را نشان می دهد. تجاری سازان در فروردین ۹۷ نیز فقط ۹۲ دستگاه مینی بوس و میدل باس تولید کرده بودند. آمارها می گویند در این بازه زمانی سه دستگاه مینی بوس و میدل باس در ایران خودرودیزل و چهار دستگاه نیز در عقاب افشان تولید شده و سایر شرکت ها شامل پیشرودیزل آسیا، گروه بهمن، هوراندخودرودیزل و سروش دیزل مپنا هیچ تولیدی در اولین ماه امسال نداشته اند. در بخش اتوبوس نیز آماری پنج دستگاهی در کارنامه تولید تجاری سازان به ثبت رسیده است و این موضوع افت ۹۱ درصدی را در مقایسه با فروردین سال گذشته نشان می دهد. هر پنج دستگاه اتوبوس موردنظر در عقاب افشان به تولید رسیده است و این در حالی است که این شرکت طی فروردین سال گذشته ۵۵ دستگاه تولید داشت.

افت 88 درصدی تولید کامیون، اتوبوس و مینی بوس

اما اوضاع تولید در بخش کامیون اگرچه بهتر از اتوبوس و مینی بوس بوده، اما تیراژ این محصولات نیز بسیار پایین و ناامیدکننده است. تجاری سازان در فروردین امسال ۹۳ دستگاه کامیون را به تولید رسانده اند که با توجه به تیراژ ۶۷۹ دستگاهی در ماه مشابه سال گذشته، افتی ۸۶ درصدی نصیب آنها شده است. ۵۳ دستگاه از آمار موردنظر سهم ایران خودرودیزل است و شرکت های سایپادیزل، گروه بهمن و زامیاد نیز به ترتیب، ۲۰، ۱۸ و دو دستگاه تیراژ داشته اند.

افت 88 درصدی تولید کامیون، اتوبوس و مینی بوس
همرسانی نوشتار: