۱۰ سؤالی که پیش از خرید خودروی الکتریکی باید پرسید!

 1. دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۵:۰۷ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
10 سؤالی که پیش از خرید خودروی الکتریکی باید پرسید!
به گزارش فرانگر

اگر به فکر خداحافظی با خودروهای سنتی و انتخاب خودرویی تمام الکتریکی را دارید پس با دنیای جدیدی روبرو خواهید شد. راندن خودروی الکتریکی مزیت های زیادی مخصوصاً از نظر هزینه های نگهداری و مالکیت دارد هرچند راندن آن تجربه ای متفاوت در مقایسه با خودروهای درون سوز ایجاد می کند. قبل از اینکه به فکر خرید خودروی الکتریکی نو یا کارکرده باشید حتماً باید از خود چندین سؤال مهم بپرسید!

 • آیا محدوده حرکتی خودرو مناسب و کافی است؟

نسل فعلی خودروهای الکتریکی می توانند بیش از ۳۲۰ کیلومتر را با یک بار شارژ طی کنند بنابراین نگرانی افراد از پیمایش این خودروها در مقایسه با سال های پیش کمتر شده است. با این وجود باید از برد خودروی مدنظر حداقل برای پوشش مسیرهایی که به صورت روزمره طی می شود اطمینان حاصل کرد.

شما زمانی که سرعت بیشتری داشته باشید کیلووات های بیشتری را در مقایسه با رانندگی شهری از دست خواهید داد. همچنین می توانید انتظار داشته باشید که برد خودروهای الکتریکی در هوای سرد به طور قابل توجهی کاهش یابد. تحقیقات نشان داده اند زمانی که دمای جیوه کاهش می یابد و مالک هم از بخاری استفاده کند برد خودروی الکتریکی به طور متوسط ۴۱ درصد افت می یابد. برد خودروهای الکتریکی در تابستان هم تحت تأثیر قرار می گیرد و با استفاده از کولر به طور متوسط ۱۷ درصد کاهش پیدا می کند.

 • آیا خودرو با نیازهای من سازگار است؟

همانند هر خودروی دیگر، شما باید درباره ی فضای داخلی و کابین مناسب خودروی الکتریکی انتخاب شده اطمینان حاصل پیدا کنید. فضای بار کافی هم برای خریدهای آخر هفته، حمل وسایل گوناگون و… ضروری می باشد. خودرویی را انتخاب کنید که با سرمایه شما هماهنگ بوده و تجهیزات موردنیاز را نیز داشته باشد. برای خرید خودرو نیز باید آن را قبل از خرید تست کنید و بفهمید که آیا محصولی راحت است یا نه.

10 سؤالی که پیش از خرید خودروی الکتریکی باید پرسید!

 • آیا باید خودروی الکتریکی را بخرم یا لیزینگ کنم؟

اگرچه حدود ۳۰ درصد افراد خودروهای جدید را به صورت لیزینگی در اختیار می گیرند اما خبرها نشان می دهند این آمار برای خودروهای الکتریکی نزدیک به ۸۰ درصد است. پیش پرداخت و اقساط ماهانه ی کم از جمله ویژگی های خودروهای الکتریکی هستند و خودروسازان نیز معمولاً پیشنهادهای جذابی ارائه می کنند. لیزینگ یک خودروی الکتریکی برای دو یا سه سال می تواند پیشنهاد خوبی باشد؛ اما نیمه خالی لیوان اینکه شما دائماً قسط پرداخت خواهید کرد. همچنین اگر از کارکرد ذکر شده در قرارداد تخطی کنید باید مبالغ بیشتری پرداخت نمایید.

10 سؤالی که پیش از خرید خودروی الکتریکی باید پرسید!

 • خودرو را کجا و چگونه شارژ کنم؟

اگرچه تعداد جایگاه های شارژ عمومی در حال افزایش بوده اما هنوز هم کافی نیست و البته که شارژ خودروی الکتریکی در خانه هزینه ی بالایی دارد. شما می توانید خودرو را به سادگی به خروجی برق ۱۱۰ ولت وصل که شارژ سطح ۱ خوانده می شود وصل کنید اما شارژ باتری در این صورت بین ۸ تا ۲۴ ساعت طول خواهد کشید. یک انتخاب بهتر وجود دارد و آن نصب سرویس ۲۴۰ ولت در خانه است که شارژ سطح ۲ نامیده شده و باعث شارژ باتری در حدود ۴ ساعت می شود. اگر هم از جایگاه های شارژ بیرون و عمومی استفاده کنید زمان های شارژ کاهش خواهد یافت.

10 سؤالی که پیش از خرید خودروی الکتریکی باید پرسید!

 • آیا جایگاه های شارژ عمومی نزدیک به محل زندگی و کار وجود دارد؟

حتی اگر در حال خرید یکی از خودروهای الکتریکی با بهترین برد هم باشید باید درهرحال باتری خودرو را شارژ کنید. شارژهای عمومی معمولاً در پارکینگ های عمومی، فروشگاه ها و نمایندگی های خودرویی نصب می شوند. تسلا شبکه ی خاص شارژ مخصوص خودروهای تولیدی اش را راه اندازی کرده است. شارژرها معمولاً به مناطق شهری محدود هستند. اگرچه اکثر شارژرهای عمومی از نوع سطح ۲ می باشند اما برخی نیز شارژ سریع سطح ۳ را عرضه می کنند. این شارژرها می توانند ۸۰ درصد باتری را در حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه شارژ کنند.

10 سؤالی که پیش از خرید خودروی الکتریکی باید پرسید!

چندین وب سایت وجود دارند که مکان جایگاه های شارژ عمومی را نشان می دهند.

 • با خرید خودروی الکتریکی می توانم مشوق های دولتی دریافت کنم؟

دولت آمریکا به خریداران خودروهای الکتریکی مشوق مالیاتی ۷۵۰۰ دلاری ارائه می کند. اگر خودرو را لیزینگ کنید این مشوق به اقساط ماهانه تعلق می گیرد. البته برنامه ی مشوق های دولتی متغیر بوده و زمانی که هر خودروساز به مرز فروش ۲۰۰ هزار خودروی الکتریکی یا پلاگین هیبریدی رسید میزان مشوق های اعطایی کمتر می شود. تسلا اولین خودروسازی بود که سال پیش به این مرز رسید و بنابراین از اول ژانویه میزان مشوق ها به ۳۷۵۰ دلار و از جولای به ۱۸۷۵ دلار کاهش می یابد. جنرال موتورز هم به این رکورد رسیده است.

10 سؤالی که پیش از خرید خودروی الکتریکی باید پرسید!

برخی ایالت های آمریکا مشوق های خاص خود را دارند. این مشوق ها معمولاً به صورت تخفیف مالیاتی یا پرداخت نقدی بوده و برخی نقاط کمک های مالی نیز برای خرید شارژرهای خانگی ارائه می کنند.

 • تا چند سال مالک خودروی الکتریکی خواهم بود؟

افرادی که به دنبال مالکیت بلندمدت خودروهای الکتریکی هستند شاید درباره ی هزینه ی سنگین تعویض باتری نگران شوند. خوشبختانه قوانینی دراین باره وجود دارد که دستور می دهد باتری ها حداقل به مدت ۸ سال یا ۱۶۰ هزار کیلومتر گارانتی شوند. هیوندای این پوشش گارانتی را بیشتر هم در نظر می گیرد. البته برخی خودروسازان تنها در صورتی باتری را تعویض می کنند که نمونه ی استفاده شده به صورت کامل از کارافتاده باشد درحالی که برخی دیگر نیز آن بر مبنای میزان کاهش ظرفیت باتری تعویض می کنند.

10 سؤالی که پیش از خرید خودروی الکتریکی باید پرسید!

در نظر داشته باشید که تعویض باتری اصلاً ارزان نخواهد بود. این هزینه بسته به نوع خودرو از ۵ تا ۱۵ هزار دلار متغیر است و البته شامل هزینه های دستمزد نمی شود. ظرفیت باتری خودروهای الکتریکی با گذشت زمان کاهش می یابد اما تاکنون خبری درباره ی نیاز خودروهای الکتریکی اولیه به تعویض باتری منتشر نشده است.

 • حق بیمه ی خودروی الکتریکی چگونه است؟

حق بیمه ی خودروهای الکتریکی بیشتر از حد نرمال است. گفته شده حق بیمه این خودروها به طور متوسط ۲۱ درصد بیشتر از خودروهای استاندارد می باشد. البته این به معنی ایمنی پایین تر یا تصادفات بیشتر خودروهای الکتریکی نیست بلکه دلیل این موضوع هزینه ی تعمیر بیشتر خودروهای الکتریکی به خاطر مجموعه باتری خاص آن ها می باشد.

10 سؤالی که پیش از خرید خودروی الکتریکی باید پرسید!

 • آیا باید یک خودروی بنزینی هم در گاراژ داشته باشم؟

اگرچه می توان با در نظر گرفتن محل های شارژ سطح ۳ به یک سفر طولانی مدت فکر کرد اما سفرهای خانوادگی بدون اطمینان از برد مناسب خودرو یک عمل نگران کننده خواهند بود. اگر همواره به دیدار دوستان و آشنایان در شهرهای دور می روید و یا خودروی شما کارکرد زیادی دارد احتمالاً باید به فکر یک خودروی بنزینی یا هیبریدی دیگر هم باشید؛ و یا می توانید یک خودروی استاندارد را برای سفرهای خود اجاره کنید.

10 سؤالی که پیش از خرید خودروی الکتریکی باید پرسید!

 • خودروی الکتریکی صفرکیلومتر بخرم یا کارکرده؟

خرید یک خودروی الکتریکی فرایندی هزینه بر است و اکثر محصولات میان رده در محدوده ۳۰ هزار دلار قرار می گیرند. خودروهای الکتریکی لوکس در نسخه های فول خود تا ۱۰۰ هزار دلار هم قیمت خورده اند. خرید یک خودروی صفرکیلومتر به معنی گارانتی کامل و استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها می باشد. به جز محصولات تسلا و همچنین شورولت بولت، خرید خودروی الکتریکی با مشوق ۷۵۰۰ دلاری همراه خواهد شد و شاید مشوق های دیگری را نیز در برخی ایالت ها دریافت کنید.

10 سؤالی که پیش از خرید خودروی الکتریکی باید پرسید!

با این وجود شما می توانید یک خودروی کارکرده را نیز در نظر بگیرید و صرفه جویی مالی زیادی داشته باشید. به جز برخی استثناها، اکثر خودروهای الکتریکی قدیمی و به ویژه محصولات تسلا ارزش فروش دوباره ی مناسبی دارند که بخش اعظم آن به خاطر مشوق مالیاتی و تقاضای نسبتاً پایین است. اگرچه برد این خودروها به اندازه ی جدیدترین خودروهای الکتریکی نیست اما می توانید خودروهای الکتریکی ۴ یا ۵ ساله با بهای ۱۰ هزار دلار یا کمتر را پیدا کنید. همچنین این خودروها به خاطر برد محدود خود اکثراً کارکرد کمتری دارند و بنابراین استهلاک آن ها نسبت به نمونه های استاندارد کمتر بوده است.

منبع: myev
همرسانی نوشتار: