قطار ژاپنی آلفا ایکس مهیای شکستن رکورد سرعت ریلی

  1. یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۹:۵۲ (۴ سال،۹ ماه قبل)
قطار ژاپنی آلفا ایکس مهیای شکستن رکورد سرعت ریلی
به گزارش فرانگر

ژاپن، با قطار پیشروی “آلفا ایکس” قصد دارد تا رکورد پرسرعت ترین قطارهای جهان را از چینی ها گرفته و از آن خودنماید.

CNN، انجام آزمایش بر روی سریع ترین نسل قطار جهان با سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت از روز جمعه ۲۰ اردیبهشت آغاز شده است. قرار است سریع ترین قطار جهان در سال ۲۰۳۰ به بهره برداری برسد. نسل جدید قطار پرسرعت به دست کم سه سال آزمایش نیاز دارد.

ژاپن، با آزمایش نسل جدید قطارهای پرسرعت “آلفا ایکس”، سعی دارد تا رکورد قطارهای سریع جهان را که هم اکنون به چین تعلق دارد، با افزایش سرعت ۱۰ کیلومتر بر ساعت، جابجا نماید.

قطار پرسرعت “آلفا ایکس” که ۱۰ واگن دارد، بین شهرهای سندای و آئوموری که حدود ۲۸۰ کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند، دو بار در هفته و در نیمه شب ها مورد آزمایش قرار می گیرد.

قطار ژاپنی آلفا ایکس مهیای شکستن رکورد سرعت ریلی

قطار ژاپنی آلفا ایکس مهیای شکستن رکورد سرعت ریلی

طراحی سیال “آلفا ایکس” از جمله ویژگی های نسل جدید سریع ترین قطارهای جهان است. قسمت جلویی قطار با دماغه ای کوتاه و دراز، به شکلی نوک تیز و کشیده طراحی شده است که تا حد امکان به هنگام عبور از تونل ها انتقال فشار و صدا را کاهش دهد.

ژاپن از سال ۱۹۶۴، برای بازی های المپیک توکیو، شینکانسن (Shinkansen) شبکه قطارهای سریع، را راه اندازی کرد. شینکانسن از نظر امنیت رکورددار قطارهای سریع در جهان به شمار می رود و بهترین جایگزین برای سفرهای هوایی محسوب می شود.

شینکانسن در طول ۴۵ سال فعالیت، با حمل ۷ میلیارد مسافر، تاکنون هیچ تلفاتی بر جای نگذاشته است.
همرسانی نوشتار: