صرفه جویی ارزی با داخلی سازی خودروهای چینی

  1. دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۷:۰۸ (۵ سال قبل)
صرفه‌جویی ارزی با داخلی‌سازی خودروهای چینی
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: در شرایطی داخلی سازی قطعات وارداتی، در دستور کار خودروسازان قرار گرفته که واردات قطعات خودروهای چینی، ارز قابل توجهی از کشور خارج می کند. آنچه مشخص است دولت در داخلی سازی قطعات خودرو که در بسته حمایتی خود تاکید فراوانی بر آن دارد دو هدف اساسی را دنبال می کند؛ هدف اول تامین قطعات وارداتی برای تداوم تولید و هدف دوم کاهش ارزبری از این ناحیه است.

طبق محاسباتی که وزارت صنعت انجام داده، زنجیره خودروسازی کشور به بیش از دو میلیارد دلار ارز احتیاج دارد، با این حال می تواند ۱.۴ میلیارد دلار آن را به واسطه جایگزینی واردات از مسیر داخلی سازی، صرفه جویی کند. در واقع وزارت صنعت عقیده دارد که اگر خودروسازان و قطعه سازان به سمت تولید داخل بروند، می توانند ارزبری قطعات را به شدت کاهش دهند، بر همین اساس دو شرکت ایران خودرو و سایپا سال گذشته با حمایت وزارت صنعت فراخوانی در راستای بهره گیری از توان علمی و دانش فنی برای بومی سازی قطعات خودرو انجام دادند و اقدام به دعوت از شرکت های دانش بنیان و قطعه سازان توانمند در این زمینه کردند. هر چند برخی قطعه سازان اعلام کردند که دستیابی به هدف مذکور خارج از توان این شرکت ها نیست با این حال به گفته برخی فعالان صنعت خودرو در شرایط کنونی نقدینگی لازم برای انجام این ماموریت فراهم نیست؛ اما همان طور که گفته شد وزارت صنعت با هدف تداوم تولید و همچنین کاهش ارزبری در صنعت خودرو داخلی سازی را به شدت دنبال می کند حال این سوال مطرح است که وزارت صنعت چه برنامه ای را برای کاهش ارزبری محصولات مونتاژی به خصوص در مورد خودروهای چینی دنبال می کند؟داخلی سازی محصولات چینی همیشه به عنوان چالشی در صنعت خودروی کشورمان مطرح بوده است؛ به طوری که تولید کنندگان این محصولات بیشتر ترجیح دادند که قطعات خودروهای تولیدی خود را وارد کنند تا از توان قطعه سازان داخلی بهره ببرند. با این حال وزارت صنعت پس از برجام و قرار دادن شروطی برای تولید و مونتاژ خودرو محصولات خارجی در کشور، تولید کنندگان چینی را برای داخلی سازی و استفاده از قطعات داخلی تحت فشار قرار داد؛ به طوری که این شرکت ها اعلام کردند داخلی سازی ۲۰ درصدی را در برنامه تولید خود دارند. به اذعان برخی از دست اندرکاران تولید محصولات چینی در ایران، سفارش قطعات از ایران برای آنها هزینه بر است و آنها ترجیح می دهند که از قطعات وارداتی بهره ببرند. از سوی دیگر قطعه سازان هم به دلیل تیراژ اندک این خودروها چندان تمایلی به همکاری با این شرکت ها از خود نشان ندادند. با تمام این تفاسیر اما ظاهرا در شرایط تحریم نیز شرکت های چینی همچنان به داخلی سازی ۲۰ درصدی پایبند هستند.

هر چند تولید این خودروها افت قابل توجهی را از سال گذشته به خود دیده و چشم انداز روشنی نیز برای تداوم تولید ارائه محصولات چینی در کشور تصور نمی شود با این حال وزارت صمت بر الزام داخلی سازی ۲۰ درصدی خودروهای تولیدی در ایران تاکید دارد؛ به طوری که روز گذشته فرشاد مقیمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به الزام خودروسازان چینی مبنی بر افزایش سطح داخلی سازی خودروهای تولیدی در ایران تاکید کرده که داخلی سازی خودروهای خارجی تولیدی در ایران از جمله چینی ها، حداقل باید ۲۰ درصد باشد.

هایما S7

فرشاد مقیمی با بیان اینکه داخلی سازی خودروهای چینی متوقف نشده است، گفت: تمام خودروهای خارجی که در ایران وارد و تولید می شوند، باید داخلی سازی حداقل ۲۰ درصدی را انجام دهند؛ بنابراین این سیاست در مورد هیچ خودروسازی از جمله چینی ها، متوقف نشده و البته این درصد، یک نقطه شروع است.

صرفه جویی ارزی با داخلی سازی خودروهای چینی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که در دوره مدیریت قبلی معاونت صنایع وزارت صمت، میزان داخلی سازی برای خودروهای چینی در سال ۹۷ معادل ۴۰ درصد اعلام شده بود و اکنون داخلی سازی ۲۰ درصدی برای خودروسازان چینی بسیار پایین است، گفت: وقتی خودرویی می خواهد داخلی سازی شود، باید قطعه سازان هم ظرفیت آن را ایجاد کنند؛ اما این داخلی سازی از ۲۰ درصد شروع شده و بسته به نوع خودرو ممکن است افزایش یافته و ارتقای آن، در مدت زمان متفاوتی صورت گیرد و در برخی موارد هم، زمان کوتاه یا بلند شود. وی همچنین تصریح کرده که ممکن است در بازه زمانی شش ماهه، داخلی سازی به درصد بالاتری برسد و ممکن است در جاهای دیگری هم ظرفیت پایین تر باشد و این کار با کندی بیشتری پیگیری شود.

صرفه جویی ارزی با داخلی سازی خودروهای چینی

مقیمی ادامه داده که افزایش داخلی سازی باید در یک بازه زمانی صورت گیرد، به این معنا که خودرویی که امروز وارد کشور ارائه می شود، باید از ۲۰ درصد داخلی سازی شروع کند؛ اما برخی از خودروهایی که در گذشته وارد کشور شده بودند، درصد بالایی از بومی سازی را ندارند. وی در پاسخ به این سوال که اکنون سقف داخلی سازی خودروهای چینی چند درصد است، گفت: در این رابطه باید با آمار و ارقام سخن گفت.

صرفه جویی ارزی با داخلی سازی خودروهای چینی
همرسانی نوشتار: