رکورد جدید جیپ ترک هاوک: سریع ترین شاسی بلند دنیا روی یخ

  1. یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۰:۰۵ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
رکورد جدید جیپ ترک‌هاوک: سریع‌ترین شاسی‌بلند دنیا روی یخ
به گزارش فرانگر

جیپ امسال با مدل قدرتمند گرند چروکی ترک هاوک در فستیوال سالانهٔ موتور اسپرت یخ بایکال در جنوب سیبری در روسیه شرکت کرده و در جریان این رویداد رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. گرند چروکی با دستیابی به سرعت ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت روی دریاچهٔ یخ زدهٔ بایکال، رکورد سریع ترین شاسی بلند دنیا روی یخ را بنام خود ثبت کرده است. این سرعت توسط ردیاب های GPS ثبت شده است. رکورد گرند چروکی ترک هاوک تحت قوانین فدراسیون بین المللی اتومبیل رانی (FIA) انجام گرفته و توسط فدراسیون اتومبیل رانی روسیه (RAF) هم تأیید شده و بنابراین کاملاً قانونی و رسمی است. همچنین این رکورد به طور رسمی در کتاب رکوردهای روسیه نیز به ثبت رسیده است.

دریاچهٔ بایکال عمیق ترین دریاچهٔ دنیا و همین طور بزرگ ترین دریاچهٔ آب شیرین دنیا محسوب می شود و با ۱۲ کیلومتر طول، مکان خوبی برای رکورد زنی این هیولای ۷۰۷ اسب بخاری به حساب می آید. البته ترک هاوک برای رسیدن به سرعت ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت هرگز به چنین مسافت زیادی نیاز ندارد زیرا روی یخ با شروع حرکت در حالت ایستاده ظرف یک کیلومتر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کرد درحالی که با استارت در حالت Rolling یا در حال حرکت، در مسافت یک کیلومتر به سرعت قابل توجه ۲۵۷ کیلومتر بر ساعت دست یافت. برای این رکورد زنی، به گفتهٔ جیپ تمامی موارد غیرضروری خودرو حذف شده و در باک آن نیز صرفاً به اندازهٔ نیاز بنزین ریخته شده است.

رکورد جدید جیپ ترک هاوک: سریع ترین شاسی بلند دنیا روی یخ

به منظور حفظ ایمنی راننده و داوران هنگام انجام این رکورد زنی، کل مسیر دریاچه از برف و بلورهای یخ پاک سازی شد؛ اما حتی بااین وجود هم حرکت با چنین سرعتی می توانست خطرناک باشد زیرا سطح دریاچهٔ یخ زده با فیلمی از آب پوشیده شده بود که چسبندگی را کاهش می داد؛ اما خوشبختانه به لطف وجود سیستم چهارچرخ محرک با دیفرانسیل لغزش محدود، گیربکس کمکی تک سرعته، سیستم Selec Track با پنج حالت رانندگی مختلف و ترمزهای برمبو در ترک هاوک، همه چیز بدون مشکل انجام شد.

رکورد جدید جیپ ترک هاوک: سریع ترین شاسی بلند دنیا روی یخ

این خرس قدرتمند آمریکایی به لطف نیروگاه ۶.۲ لیتری V۸ سوپرشارژ ۷۰۷ اسب بخاری خود روی آسفالت ظرف ۳.۷ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می رسد. گرند چروکی ترک هاوک با توانایی دستیابی به حداکثر سرعت ۲۹۰ کیلومتر بر ساعت، یکی از سریع ترین شاسی بلندهای تولیدی دنیا محسوب می شود. شاسی بلندهای بسیار کمی در دنیا وجود دارند که می توانند به سرعتی بیش از این دست پیدا کنند که ازجملهٔ آن ها می توان به لامبورگینی اوروس با حداکثر سرعت ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت و بنتلی بنتایگا اسپید با حداکثر سرعت ۳۰۶ کیلومتر بر ساعت اشاره کرد.

[دانلود ویدئو]
همرسانی نوشتار: