روایتی از سکته همزمان 3 محکوم پرونده بانک سرمایه + عکس

پرونده متخلفان مالی بانک سرمایه در سال گذشته با صدور حکم ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق در ملأعام و محرومیت دائم از مشاغل دولتی در اواخر سال گذشته در دادگاه بسته شد، اما این پرونده در میان اخبار همچنان زنده است و البته هر روز با خبر عجیبی جنجالی می سازد؛ هیاهویی که شاید مغفول ترین مورد آن بازنگشتن ۹۴ درصد تسهیلات، پایمال شدن سهام ۴۸ درصد فرهنگیان در صندوق فرهنگیان به عنوان سهام دار اصلی این بانک و ساختار بانکی است که زمینه چنین اختلاسی را فراهم کرده بود.

  1. یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۴:۲۰ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
روایتی از سکته سه مفسد اقتصادی!
به گزارش فرانگر

قاضی مسعودی مقام هفته گذشته اعلام کرد علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی سه محکوم این پرونده قبل از اجرای حکم هر سه سکته کردند و به فاصله چند ساعت بعد از این اعلام هم خبر کشته شدن وکیلی منتشر شد که نام او در دادگاه پرونده بانک سرمایه نیز آمده بود. برای پیگیری جزئیات بیشتر به سراغ وکلای این سه متهم رفتیم.

قاضی مسعودی مقام دیروز اعلام کرد مشکل پزشکی یکی از این سه نفر را پزشکی قانونی تأیید کرده و وکلای آن ها مشخص شد این فردی که قاضی از آن صحبت کرده بود، توسلی است. در ادامه گفت وگوی «شرق» با وکلای بخشایش، توسلی و کاظمی درباره حواشی پرونده بانک سرمایه را می خوانیم؛ آنچه به گفته وکلا می توان نام یک «صحنه نمایش» بر آن گذاشت.

نام حاجیان را از گوگل سرچ کردیم
«اختلاس ۱۵ هزارمیلیاردی در پرونده ابرفساد بانکی»، «کارتن خواب ها؛ اجیرشدگان سرمایه»، «شرکت های کاغذی؛ میان بر جدید اختلاس گران» و «برگزاری مجع عمومی در دوبی و در استخر» این ها تیتر هایی است که بعد از چهار جلسه رسیدگی به پرونده تخلف هیئت مدیره سابق بانک سرمایه می توان جست و جو کرد؛ انتشار این خبرها، این پرونده را نه فقط به دلیل حجم کلاهبرداری و تغذیه فساد اقتصادی از پس انداز معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان، بلکه رونمایی از فرصت های ساختاری برای اختلاس، به یک موضوع جنجالی و پربحث تبدیل کرد.

اما پرونده تخلف مالی بانک سرمایه با صدور حکم برای متهمان به پایان نرسید و حواشی حول آن همچنان ادامه دارد؛ حواشی ای که گمان بر دست های پشت پرده در این پرونده را تقویت می کند. چهارشنبه هفته گذشته قاضی مسعودی مقام اعلام کرد سه محکوم این پرونده قبل از اجرای حکم هر سه هم زمان سکته کردند و به فاصله چند ساعت بعد از اعلام این خبر، حمید حاجیان، وکیل پایه یک دادگستری، در ساعت ۲۳ چهارشنبه در خیابان نیاوران به ضرب گلوله کشته می شود.

او کسی بود که در جلسه های دادگاه مربوط به پرونده بانک سرمایه نامش آمده بود و حسین هدایتی در دادگاه گفته بود: «چهار سال است در دادسرای ناحیه سه شعبه ۱۲ علیه فیروز دولت آبادی طرح شکایت کرده ام، اما هنوز ترتیب اثر داده نشده است. به سراغ حمید حاجیان که یک وکیل بانفوذ است و ۵۰ میلیارد تومان پول بنده را خورده و برده است، بروید. حاجیان گفته بود که اگر اسمش را در دادگاه ببرم، از من شکایت می کند. شاید فرار یقینی– یکی از متهمان پرونده- به حاجیان ارتباط داشته باشد». هرچند وکلای بخشایش، کاظمی و توسلی «شرق» از ارتباط حاجیان با پرونده موکلان خود اظهار بی اطلاعی کردند و حتی وکیل توسلی گفت: «من نام حاجیان را بعد از خبر ترور از گوگل سرچ کردم تا ببینم کیست»

برای جست وجوی ماجرای سکته هم زمان محکومان پرونده بانک سرمایه و گرفتن اطلاعات بیشتر سراغ وکلای هر کدام از این سه نفر رفتیم.

کاظمی نگفته بود بیمار است
سیامک مدیرخراسانی، وکیل مدافع پرویز کاظمی، اولین نفری بود که به سراغش رفتیم. قاضی مسعودی مقام روز چهارشنبه بعد از اعلام خبر سکته سه محکوم گفته بود پرویز کاظمی اکنون به زندان رفته است. مدیرخراسانی، وکیل مدافع او، درباره سکته کاظمی توضیح داد: «بنده طی تمام مراحل دادرسی وکیل تسخیری آقای کاظمی بودم و بعد از صدور حکم طبیعتا، چون نیازی به وکیل نداشتند، ارتباطی با ایشان ندارم، اما نکته جالب برای من بعد از شنیدن خبر سکته ایشان این بود که هرگز طی تمام دفعاتی که یکدیگر را دیدیم و بنده وظیفه دفاع از ایشان را بر عهده داشتم، یک بار هم ایشان از سابقه بیماری قلب یا عارضه و بیماری فعلی که منجر به سکته شود، به من نگفته بودند».

مجتبی پناهی، در جلسات بررسی پرونده بانک سرمایه، وکالت علی بخشایش را برعهده داشت. پناهی درباره وضعیت سلامت بخشایش توضیح داد: «در تمامی جلسات دادگاه بنده به عنوان وکیل آقای بخشایش حضور داشتم. ایشان بیشتر از ۷۰ سال سن دارند و سالمندترین متهم این پرونده به حساب می آیند. ما به عنوان وکیل بعد از صدور حکم دیگر اجازه دخالت نداشتیم، اما بنده با ایشان و خانواده شان در ارتباط بودم. خبر دارم که در تاریخ ۲۷ فروردین برای اجرای حکم آقای بخشایش مأمور می فرستند، اما، چون حال جسمی ایشان خوب نبود، پزشک قانونی او را معاینه کرده و مرخصی یک ماهه تا اجرای حکم می نویسد، اما چهار روز بعد از آن دوباره مأمور برای بردن ایشان می آید و او را بازداشت می کنند».

نمایش دوطرفه است
وکیل علی بخشایش در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا آقای بخشایش موقع بازداشت سکته می کند، تأکید کرد: «سکته را من نمی توانم تأیید کنم و این طور از بستگان نشنیدم. البته پزشکی قانونی باید جزئیات را بررسی کند، اما می توانم بگویم سکته هم زمان هر سه محکوم حرف نمایشی است و آقای مسعودی مقام بهتر بود این حرف را نمی زدند. با آبروی مردم بازی می شود. طبق مقررات قوه قضائیه اصلا رئیس شعبه نباید مصاحبه کند، فقط سخنگوی قوه قضائیه باید جواب مردم را بدهد. شلاق در ملأعام برای کسی که بالای ۷۰ سال سن دارد و برای هر کس دیگری، اصلا حکمی نیست که بتواند مواجهه منطقی با آن داشته باشد».

اکبر حسینی امامی، وکیل محمدرضا توسلی، در بین وکلا تنها کسی است که تقریبا با هر سه خانواده این افراد در ارتباط است و وکالت توسلی برای پیگیری در دیوان عالی را هم برعهده دارد. او در این رابطه توضیح داد: «بر اساس مقررات آیین دادرسی کیفری، محکوم علیه می تواند بعد از صدور احکام قطعی محاکم، اعم از عمومی، انقلاب و نظامی به طرق فوق العاده از رئیس قوه قضائیه بخواهد مجددا بررسی شود. هرچند مفاسد اقتصادی مقررشده قابل تجدیدنظرخواهی نباشند، ولی بعد از حکم قطعی می توانند به اصطلاح تحت عنوان طرق فوق العاده دادرسی مورد بررسی واقع شوند. من پرونده آقای توسلی را در این رابطه پیگیری می کنم».

او درباره وضعیت سلامت توسلی گفت: «آن طور که من از خانواده و بستگان ایشان مطلع شدم، پزشکی قانونی مدارک پزشکی ایشان را پذیرفته است».

توسلی در بیمارستان بستری بود
این وکیل مدافع در ادامه توضیح داد: «برای من هم عجیب است که سه متهم هم زمان، آن هم سه محکوم مشترک به حکم صادره شامل ۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق در ملأعام با هم سکته کنند. هر سه هم زمان نبوده، منتها انتشار خبر آن هم زمان بوده است.

کلکسیونی از بیماری های مختلف را این سه نفر داشتند؛ از بیماری های داخلی مردانه تا بیماری های قلبی. بخشایش در دادگاه هم گفته بود، من قاچاقی دارم راه می روم و نفس می کشم. فشار های رسانه ای هم در این موضوع دخیل است».

او درباره سابقه بیماری توسلی گفت: «ایشان در بیمارستان بستری بوده است؛ یعنی زمان اجرای حکم که مأمور می آید او را ببرد، در بیمارستان بستری بوده است. حالا که هر روز رونمایی جدیدی از مفاسد اقتصادی می شود، باید عاقلانه به سمت سالم سازی اقتصاد پیش برویم. من افکار بلندمدت تری برای اجرای عدالت دارم و می دانم این شیوه برخورد قضائی نمی تواند تغییری ایجاد کند یا دانه ای از مفاسد اقتصادی کم کند. قبل از آخرین دفاع توسلی در دادگاه پکیجی را از آخرین مسائل درمانی ایشان و عمل قلب به صورت سی دی به دادگاه ارائه کردم».

همرسانی نوشتار: