تصویر گوسفندان دم دراز وارداتی خبرساز شد + عکس

تا کنون ۹۲هزار راس دام طی سه مرحله با کشتی از رومانی به بنادر ایران وارد و پس از معاینه در کشتارگاه هایی تحت نظارت سازمان دامپزشکی ذبح شده اند. این واردات به کاهش قیمت گوشت منجر شده و با وارد کردن سری جدیدی از گوسفندهای رومانیایی ادامه خواهد داشت.

  1. چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸ ساعت ۱۴:۳۵ (۴ سال،۱۲ ماه قبل)
گوسفندهای دم‌دراز وارداتی هم شایعه‌ساز شدند+عکس
به گزارش فرانگر

چند روزی است تصاویری از گوسفندهای وارداتی دم دار به تصاویری از بازی سگ و گوسفند ضمیمه شده و با این توضیح که گوسفندهای وارداتی، حاصل آمیزش گوسفند و سگ هستند در فضای مجازی دست به دست می شود.

علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور به می گوید: آمیزش دو گونه متفاوت و ایجاد حیوانات خاص، مستلزم کار ژنتیکی و فاقد توجیه اقتصادی است؛ آن هم در این تعداد انبوه. با یک جست وجوی ساده در اینترنت مشخص می شود که در نتیجه اصلاح نژادهای صورت گرفته، نه تنها در سطح جهان بلکه در کشورمان،  نژادهای متعددی از گوسفند با اشکال، رنگ ها و اندازه های مختلف وجود دارند؛ برخی از نژادهای گوسفند دارای دم هستند، برخی دارای دنبه و برخی دارای هردو.

وی ادامه می دهد: متاسفانه سال گذشته افزایش قیمت ارز از یک سو و قاچاق دام به خارج از کشور سبب افزایش قیمت گوشت شد. در نتیجه سازمان دامپزشکی با ابلاغ دستورالعملی به منظور ضابطه مند کردن انتقال گوشت مقدمات مبارزه با قاچاق گوشت را فراهم آورد و از سوی دیگر به منظور تنظیم شرایط بازار، برای واردات گوسفند از رومانی برنامه ریزی کرد.

رفیعی پور با اشاره به اینکه رومانی، دومین کشور صادرکننده گوشت در جهان است یادآور می شود: گوسفند رومانیایی، نژادی گوشتی و حاصل کار ژنتیکی است که طی شش ماه چهل کیلو گوشت تولید می کند. در واقع اصلاح نژاد در این گوسفند به گونه ای صورت گرفته که غذا به جای تبدیل شدن به چربی و دنبه فقط به گوشت تبدیل شود.

وی اضافه می کند: گوسفند رومانیایی همچنین عاری از بسیاری از بیماری هایی است که متاسفانه هنوز در کشورمان ریشه کن نشده است. به عنوان مثال تب برفکی و یا بیماری های مشترک با انسان مانند تب مالت سی سال است که در رومانی ریشه کن شده. به علاوه خوراک سالم و مناسب این دام، گوشت حیوان را از کیفیتی بالا برخوردار کرده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر اینکه روند واردات، ذبح و عرضه گوسفندهای رومانیایی با نظارت کامل این سازمان صورت می گیرد می گوید: پیشتر سابقه واردات دام از کشورهایی چون افغانستان را داشته ایم؛ به عنوان مثال، سال گذشته ۱۷هزار راس دام از طریق مرزهای افغانستان به کشور وارد و ذبح شدند اما این نخستین بار است که از کشوری اروپایی، با کشتی دام به کشور وارد می شود.

رفیعی پور در پایان می گوید: تا کنون ۹۲هزار راس دام طی سه مرحله با کشتی از رومانی به بنادر ایران وارد و پس از معاینه در کشتارگاه هایی تحت نظارت سازمان دامپزشکی ذبح شده اند. این واردات به کاهش قیمت گوشت منجر شده و با وارد کردن سری جدیدی از گوسفندهای رومانیایی ادامه خواهد داشت.
همرسانی نوشتار: