100 سال پیش مردم درباره امروز چی فکر می کردن ؟ + عکس

پیش بینی آینده یکی از علاقه مندی های بشر بوده و هست. بسیاری از مردم دوست دارند بدانند در آینده چه اتفاقاتی در زندگی آن ها روی خواهد داد و این مساله در میان هنرمندان و دانشمندان نیز رواج دارد.

  1. یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸ ساعت ۲۰:۴۵ (۵ سال،۱ ماه قبل)
۱۰۰ سال پیش مردم چگونه آینده را پیش بینی کرده بودند؟ +تصاویر
به گزارش فرانگر

با این تفاوت که افراد معمولی فقط برای حس کنجکاوی خود به این مقوله علاقه نشان می دهند و دانشمندان با ساخت فرضیه و تلاش برای تحقق آنها، از پیش گویی آینده برای ارتقا کیفیت زندگی بشر کمک می گیرند.

در این میان هنرمندانی هم حضور دارند که با قوه تخیل خود به اختراعات بشری کمک شایانی می کنند. تصاویری که در زیر برایتان انتخاب کرده ایم به خوبی گویای این مساله است. صد سال پیش برخی هنرمندان با تصاویری خیالی و رویایی از زندگی مردم در آینده، نشان داده اند که ما به عنوان انسان هایی از آینده وقتی آن ها را می بینیم برایمان کاملا عادی است؛ چرا؟ به این خاطر که خیال پردازی های هنرمندان صد سال پیش بخشی از زندگی عادی زندگی ما هستند و همه آنچه در گذشته رویا تصور می شده است را ما اکنون در اختیار داریم.

این چرخه حتما در مورد ما هم مصداق دارد. اینکه مثلا برخی رویاپردازان، تصورتان ذهنی خود را تصویر سازی کنند و انسان هایی در صد سال دیگر همه آن ها را بسازند و استفاده کنند!

مثلا یکی از جذاب ترین دستگاه هایی که بشر در آینده می تواند بسازد دستگاه چاپ پول شخصی است! تصور کنید چنین دستگاهی اگر وجود داشت بسیاری از جنگ ها و گردن کشی های آدم ها برای همدیگر نیز از بین می رفت.

البته اذعان داریم که اختراعات بشر همان قدر که برای زندگی او مفید هستند می توانند مشکلات و مصائبی بعضا جبران ناپذیر هم پدید آوردند. مثلا همین اینترنت که زندگی کنونی بشر به آن وابستگی شدید دارد اگر وجود نداشته باشد، انسان امروزی با مشکلات زیادی روبه رو خواهد شد. اما در عین حال، وجودش هم مشقاتی روحی همچون افزایش میزان تنهایی مردم، افسردگی، استرس و پایدار نبودن پیوند های عاطفی را بدنبال دارد.

با تمامی این توضیحات از شما درخواست می کنیم تا در زیر تصویرسازی های خلاقانه ای را ببینید که گذشتگان در مورد آینده (اکنون) ترسیم کرده اند.

نامه صوتی

به نظر شما صد سال پیش کسی می توانست تصور کند که انسان قادر باشد با فشردن یک کلید مجازی و لمسی برای دوست ها و آشنا های خود در آن سر دنیا پیام صوتی بگذارد؟ آن هم در لحظه!

ربات آرایشگر

در این تصویر می بینید که یک خانم نشسته و ربات در حال آرایش مو های اوست. اگرچه هنوز چنین رباتی نداریم که به طور اختصاصی این کار را انجام دهد، اما ساخت آن برای دانشمندان امروزی همانند آب خوردن است، زیرا در حال حاضر ربات هایی ساخته و عرضه شده اند که فعالیت های سخت تر و پیچیده تر از آرایشگری انجام می دهند.

کفش های چرخ دار برای سریع راه رفتن در سطح شهر

در حال حاضر علاوه بر اسکیت و اسکوتر، هاوربرد های هوشمندی هم وجود دارند که می توانید برای تردد در سطح خیابان های شهر از آن ها استفاده کنید.

استفاده از رادیوم برای گرم کردن خانه

نیاکان بشر بر این باور بودند که شاید بتوان از رادیوم برای گرم کردن خانه استفاده کرد. در حال حاضر ما سیستم های گرمایشی بسیار پیشرفته ای دارید که به آتش و زغال و دود و شومینه نیازی ندارند.

آسمان خراش

این تصویری که می بینید طرح اولیه و البته فرضی یک آسمان خراش است که در صد ها سال پیش فقط یک رویا بشمار می رفت و نیاکان ما هرگز نمی توانستند تصور کنند که زندگی بشر به گونه ای پیشرفت کند که از هر گوشه اش یک برج به آسمان بلند شود.

اتوبوس هوایی در بوردو، فرانسه

۱۰۰ سال پیش مردم چگونه آینده را پیش بینی کرده بودند؟ +تصاویر

یکی از رویا های نیاکان ما ساخت اتوبوس هوایی بوده؛ هواپیما هایی که هر روز بیشتر از قبل مجهز می شوند و از یک گزینه ساده برای حمل و نقل با سرعت بالا در حال تبدیل شدن به هتل های هوایی هستند.

قطار برقی پاریس به پکن

۱۰۰ سال پیش مردم چگونه آینده را پیش بینی کرده بودند؟ +تصاویر

هر آنچه در گذشته برای بشر رویای دور از دسترس و امکاناتی خیالی به شمار می رفت امروز در زندگی ما کاملا عادی است به طوری که بی تفاوت از کنارشان عبور می کنیم و حتی ثانیه ای هم فکرمان مشغول آن نمی شود.

درمان بیماران با هوای کوهستان

این گزینه هنوز برای ما هم ساخته نشده است. در این تصویر یک کشتی هوایی را می بینیم که بر فراز کوهستان پرواز می کند و مسافران آن را مردمی تشکیل داده اند که مشکل سلامتی دارند. هنوز تا به امروز چنین کشتی نجات بخشی ساخته نشده است.

مسابقات ماهی سواری

این پیش بینی هم هنوز به واقعیت تبدیل نشده است. شاید در بازی های المپیک صد ها سال دیگر شاهد چنین رقابت عجیبی باشیم.

گوش کردن به روزنامه

در حال حاضر ما رادیو داریم که تمامی اخبار را برایمان می خواند و می توانیم همزمان با گوش دادن به رویداد های روز به انجام کار های خود نیز بپردازیم.

شکارچیان پرنده

۱۰۰ سال پیش مردم چگونه آینده را پیش بینی کرده بودند؟ +تصاویر

خیلی خوب است که چنین اختراع عجیب و تقریبا بی فایده ای به واقعیت تبدیل نشده است. تصورش را بکنید یک نفر با دو بال و ملخ در آسمان به شکار پرنده ها برود!

ربات تمیزکار

شاید بشر در صد سال پیش تصورش را هم نمی کرد که جاروبرقی های کوچکی اختراع شوند که خودشان بر اساس برنامه مشخصی شروع به کار کرده و پس از تمیز کردن خانه دوباره سر جایشان باز می گردند و استراحت می کنند و به کمک انسان هم هیچ احتیاجی نداشته باشند.

مکانیزه شده روند ساخت و ساز

۱۰۰ سال پیش مردم چگونه آینده را پیش بینی کرده بودند؟ +تصاویر

در حال حاضر بسیاری از کار های ساخت و ساز به وسیله دستگاه های نیمه اتوماتیک و مکانیکی انجام می شوند، اما هنوز هم به نیروی کار انسانی نیاز است. شاید این پیش بینی تا چند ده سال دیگر رنگ واقعیت به خود بگیرد!

خانه متحرک

امروزه کاروان ها، ون ها و کمپر های زیادی در جهان وجود دارند که خانه ای کوچک با تمامی امکانات هستند و صاحبان آن ها می توانند در خانه خود به همه جای دنیا سفر کنند. اگر چه خانه ی موجود در تصویر کمی غیرمعمول به نظر می رسد، اما ایده اش اجرایی شده و رنگ واقعیت به خود گرفته است.

پستچی پرنده

۱۰۰ سال پیش مردم چگونه آینده را پیش بینی کرده بودند؟ +تصاویر

هنرمندی که این تصویر را ساخته برای پست چی بال پرواز در نظر گرفته، اما نمی دانسته تکنولوژی به جایی می رسد که دیگر نامه کاغذی بین انسان ها رد و بدل نمی شود و همه حرف ها با نوشتن روی یک صفحه نمایش لمسی در یک گوشی کوچک که در کف دست جا می شود بیان می شوند و برای گرفتن جوابشان هم لازم نیست هفته ها در انتظار ماند، زیرا همان لحظه دریافت می شود.

شکار مرغ دریایی از زیر آب!

این تصویر که بیشتر به سرگرمی شباهت دارد نشان می دهد که انسان از زیر آب به شکار پرنده های بیرون از آب می پردازند. این که چه منطقی پشت آن است و چرا باید چنین کاری کرد معلوم نیست، اما تصور نمی کنیم که بشر امروزی به انجام چنین کاری علاقه ای داشته باشد.

دستگاه دوخت لباس شخصی

امروز ما لباس های آماده زیادی داریم که در هر سایز و اندازه ای عرضه می شوند و تمام کاری که فرد باید انجام دهد، رفتن به فروشگاه و خریدن لباس دلخواه است. چیزی که صد سال پیش وجود نداشت و مردم باید لباس های شخصی خود را توسط خیاط می دوختند.
همرسانی نوشتار: