باور می کنید این هنرپیشه تلویزیون زمانی طلبه بوده ؟ + عکس

مهدی فقیه بازیگر سینما و تلویزیون در محله سنگ سیاه شیراز متولد شد، آنگونه که خودش می گوید ابتدا درس جامع المقدمات و طلبگی را خوانده و بعد از آن با علاقه ای که به هنر داشت در زمینه تئاتر فعالیت کرد، برای تحصیل در زمینه تئاتر به فرانسه رفت و در بازگشت به ایران در فیلم های سینمایی و تلویزیونی زیادی از جمله مریم مقدس، ملک سلیمان، قله دنیا، لیلی با من است و ستارگان خاک بازی کرده است.

  1. جمعه ۹ فروردین ۹۸ ساعت ۱۲:۵۵ (۵ سال قبل)
طلبه‌ای که بازیگر سینما و تلویزیون شد! +عکس
به گزارش فرانگر

احترام خاصی برای مردم قائل است و موفقیت را زمانی می داند که مثل مردم باشی و مردمی زندگی کنی. به سراغ مهدی فقیه بازیگر سینما و تلویزیون رفته و با او به گپ و گفت: نشستیم و او با لهجه شیرازیش با صبر و حوصله به سوالات ما پاسخ گفت.

خودتان را برای مخاطبان معرفی کنید؟

مهدی فقیه هستم و در سال ۱۳۲۴ در محله سنگ سیاه شیراز متولد شده ام. به دبستان صدرا رفته ام و تئاتر را از آنجا آغاز کردم، دبیرستان به مدرسه سلطانی رفتم (که اکنون این مدرسه تبدیل به حسینیه مشیر شده است) در آنجا نیز به فعالیت تئاتر ادامه دادم و با بیژن سمندر نیز برنامه هایی داشتیم البته بیشتر فعالیت ها در مدرسه حیات شیراز بود و مرحوم استاد محی الدین لایق در آنجا فعالیت می کرد و با آقای لایق همکاری کردم و تئاتر های بسیار زیادی کار کردیم و کار طراحی صحنه، طرح پوستر، بروشور و ساخت دکور را انجام می دادم و بعد با توجه به پیشینه ای که در کار عروسکی داشتم سال ها برای بچه ها فعالیت کردم و کار عروسکی انجام دادم، در پارک آزادی در خانه عروسک (که بعد ها به خانه نمایش تغییر نام داد) هم تئاتر و هم تئاتر عروسکی کار می کردم. به فرانسه رفتم و در آنجا در زمینه تئاتر تحصیل کردم در جریان انقلاب حدود سال ۵۷-۵۶ به شیراز آمدم، در اواخر سال ۶۷ در فیلم سینمایی بازی کردم، هور در آتش، قله دنیا، ستارگان خاک، لیلی با من است، مریم مقدس، ملک سلیمان، از جمله کار هایی است که انجام داده ام و در طراحی صحنه فیلم دکل (آقای برزیده) کاندیدای فیلم فجر بودم.

درخصوص عروسک جی جی بی جی بگویید؟

جی جی بی جی و پهلوان کچلک مردمی ترین نوع کار نمایشی است که در خانه ها اجرا می شد و موضوع آن خیر و شر و نمایش دارای ۱۴ عروسک بود، کمتر نمایشی در دنیا دیده ام که در خانه ها رفته و اجرا و تئاتر به مردم نزدیک شود. این عروسک در زمان بهار، نوروز، شادی، میلاد و عروسی اجرا می شد.

استادی هم داشته اید که در زمان تحصیل باعث علاقه مندی بیشتر شما به رشته تئاتر و بازیگری شده باشد؟

استاد محی الدین لایق از جمله اساتیدم بوده اند، همچنین بعد از وی نیز مرحوم عزت الله انتظامی و علی نصیریان از اساتید بزرگوار به شیراز آمده و از دهه ۴۰ با ما کار می کردند. خاطرم است که مرحوم انتظامی یک فولکس قرمز داشت و جاده قدیم را از تهران به شیراز می آمد و با ما کار می کرد.

این اساتید بزرگوار (محی الدین لایق، عزت الله انتظامی و علی نصیریان)، چون مفاهیم انسانی برای جامعه شان گفته اند ماندگار هستند و هر ژانری در ادبیات، تئاتر و سینما مفاهیم انسانی درون آن باشد مطمئنا مردم آن را می پسندند.

از دوران بچگی تان در نوروز چه خاطره ای دارید؟

قبل از اینکه عید نوروز شروع شود در خانه ها تابه هایی می بردند، در زیر آن آتش کرده و نان شیرینی درست می کردند و این نان شیرینی امروز به آن نان یوخه می گویند و سپس آن ها را در حلب هایی نگهداری می کردند و ۲۰ روز قبل از عید بچه ها بوی عید را متوجه می شدند.

تاثیر خانواده در موثر بودن فرد در جامعه چقدر است؟

خانواده بسیار اثرگذار است و هر شخص اگر با خانواده خودش همگام باشد و مفاهیم انسانی را رعایت کند مطمئنا می تواند برای جامعه اش مفید باشد، ولی اگر در خانواده درگیری باشد به طور قطع برای جامعه موثر نخواهد بود.

آیا دوران کودکی فکر می کردید که زمانی بازیگر شوید؟

نه، فامیل ما فقیه است و خانواده ای مذهبی، متدین هستیم، من ابتدا به مدرسه خان رفتم و درس جامع المقدمات و طلبگی را خواندم و بعد به طرف تئاتر کشیده شدم.

چه توصیه ای برای جوانان علاقه مند به بازیگری دارید؟

جوانان علاقه مند باید دانشگاه رفته و مطالعه داشته باشند و در این صورت است که می توانند پیشرفت کنند و کسانی که با پول بازی می کنند و وارد این عرصه می شوند ماندگار نیستند.

چند فرزند دارید؟

۴ پسر دارم.

فرزندان شما به رشته و کار شما علاقه مند هستند یا رشته و شغل دیگری را انتخاب کرده اند؟

یکی از فرزندانم لیسانس سینما و فوق لیسانس ادبیات نمایشی، یکی موسیقی، یکی دیگر از فرزندانم روحانی و فرزند دیگرم کامپیوتر خوانده است.

آیا شهرت را دوست دارید؟

شهرت و محبوبیت را دوست دارم و مردم این را خوب می فهمند من سعی می کنم بیشتر بین مردم باشم اگر مردم نباشند ما هیچ کاره هستیم و مردم برای آنچه که برایشان انجام شده احترام قائل هستند.

هنرمند کسی است که مردمی و با مردم باشد و موفقیت، زمانی است که مردمی باشی و مثل مردم زندگی کنی.

برداشتتان از این کلمات چیست؟

مهدی فقیه:

دوستدار مردم، امیدوارم انتظاراتی که مردم از من دارند برآورده شود.

عید نوروز:
شادی و خوشحالی.

سفره هفت سین:
رزق و روزی.

جوان:
آینده مملکت در دست جوانان است.
همرسانی نوشتار: