مرگبارترین روز های تعطیلات عید نوروز را می شناسید؟ + عکس

در طول اجرای طرح نوروزی سال ۹۷ که از ۲۵ اسفند ماه ۹۶ آغاز شد و در ۱۵ فروردین ماه ۹۷ به پایان رسید، ۱۰۳۴ نفر جان خود را از دست دادند؛ افرادی که عمدتاً قربانی سهل انگاری و غفلت رانندگان از توجه به ساده ترین قوانین راهنمایی و رانندگی شدند.

  1. دوشنبه ۵ فروردین ۹۸ ساعت ۲۲:۲۵ (۵ سال قبل)
مرگبارترین روز‌های تعطیلات نوروزی را بشناسید + نمودار
به گزارش فرانگر

در این میان برخی از روز های طرح نوروزی سال ۹۷، قربانیان بیشتری داشت. روز هایی مانند ۱۰ و ۱۳ فروردین ماه و ۲۶ و ۲۸ اسفندماه دارای بیشترین قربانیان حوادث رانندگی بودند و این نشان می دهد که شمار جانباختگان حوادث ترافیکی در نوروز ۹۷ در روز های پایانی سال و روز های پایانی تعطیلات افزایش چشمگیری داشت.

بر اساس آمار پزشکی قانونی، به ترتیب روز در روز ۲۵ اسفندماه ۹۶، ۵۲ نفر، در روز ۲۶ اسفند، ۵۵ نفر، در روز ۲۷ اسفند ۴۹ نفر، در روز ۲۸ اسفند ۶۱ نفر، در روز ۲۹ اسفند ۴۶ نفر، در روز یکم فروردین ۹۷، ۵۲ نفر، در روز دوم فروردین ۵۲ نفر، در روز سوم فروردین ۵۷ نفر، در روز چهارم فروردین ۶۰ نفر، در روز پنجم فروردین ۴۵ نفر، در روز ششم فروردین ۳۶ نفر، در روز هفتم فروردین ۵۲ نفر، در روز هشتم فروردین ۵۲ نفر، در روز نهم فروردین ۴۴ نفر، در روز دهم فروردین ۶۵ نفر، در روز یازدهم فروردین ۵۲ نفر، در روز دوازدهم فروردین ۵۶ نفر، در روز سیزدهم فروردین ۶۵ نفر، در روز چهاردهم فروردین ۴۹ نفر و در روز پانزدهم فروردین ۳۴ نفر جان خود را در تصادفات رانندگی از دست دادند.

مرگبارترین روز های تعطیلات نوروزی را بشناسید + نمودار

اما اگر این آمار را به ترتیب روز های دارای بیشترین جانباخته حوادث رانندگی مرتب کنیم، دهم و سیزدهم فروردین ماه ۹۷ هرکدام با ۶۵ مورد فوتی بیشترین جانباخته را به خود اختصاص داده اند. پس از آن ۲۸ اسفندماه ۹۶ با ۶۱ کشته قرار دارد و رتبه بعدی مربوط به چهارم فروردین ماه ۹۷ با ۶۰ کشته است. سوم و دوازدهم فروردین با ۵۷ و ۵۶ مورد فوتی و بیست و ششم اسفند با ۵۵ مورد در رتبه های بعدی قرار دارند.

کم تلفات ترین روز ها در طرح نوروزی سال ۹۷ نیز مربوط به پانزدهم فروردین ماه با ۳۴ مورد فوتی است و پس از آن نیز ششم، نهم و پنجم فروردین به ترتیب با ۳۶، ۴۴ و ۴۵ مورد فوتی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

سرهنگ نادر رحمانی - رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا - درباره دلایل افزایش تصادفات در برخی از روز ها گفت: به طور کلی آمار های ما نشان می دهد که هرچه به روز های پایانی تعطیلات نزدیک می شویم، تعداد تصادفات افزایش می یابد چراکه بسیاری از مسافران قصد دارند تا با عجله خود را به خانه برسانند تا روز کاری را آغاز کنند. در روز های آغازین تعطیلات و پایان تعطیلات رسمی ابتدای نوروز نیز برخی از رانندگان با عجله بیشتری رانندگی می کنند و در کل همین عجله باعث می شود تا زمان استراحت را از برنامه سفر خود حذف کنند و گاهی چهار- پنج ساعت مداوم رانندگی کنند. خستگی باعث کاهش تمرکز رانندگان و توجه آنان به مسیر مقابل می شود و حوادث ناگواری را رقم می زند.

رحمانی با تاکید بر اینکه مسافران نوروزی باید زمان سفر خود را مدیریت کنند، گفت: متأسفانه برخی از رانندگان قبل از سفر اطلاعی از وضعیت راه ها دریافت نمی کنند و همین باعث می شود که در ترافیک معطل شوند، ترافیک سنگین نیز سبب خستگی رانندگان می شود و زمانی هم که مسیر باز می شود راننده بدون توجه به خستگی ادامه مسیر می دهد.

وی سرعت و سبقت غیرمجاز را نیز عامل دیگری در وقوع تصادفات اعلام و اظهار کرد: گاهی برخی رانندگان در مسیر های دوطرفه سبقت می گیرند یا در پیچ ها و نقاط کور جاده دست به این کار می زنند که حوادث مرگباری را رقم می زند.

رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه بسیاری از تصادفات رانندگی قابل پیشگیری است، گفت: اگر راننده و دیگر سرنشینان به مسیر خود توجه کافی داشته باشند، با دقت و تمرکز کافی رانندگی و از انجام تخلفاتی، چون سرعت و سبقت غیرمجاز پرهیز کنند، آمار بسیاری از تصادفات کاهش خواهد یافت.