ادعای جالب وزیر نیرو

پدیده تغییر اقلیم در ایران در حال رخ دادن است + جزییات

وزیر نیرو سیلاب های بی سابقه در کشور را ناشی از تحمیل تغییرات اقلیمی بر کره زمین دانست و گفت: پدیده تغییر اقلیم در حال تحمیل شدن به کشور ماست به طوری که پس از گذر سال های خشک شدید بلافاصله ترسالی های شدیدی رخ می دهد.

  1. دوشنبه ۵ فروردین ۹۸ ساعت ۲۰:۵۵ (۵ سال قبل)
پدیده تغییر اقلیم درحال رخ دادن است
به گزارش فرانگر

رضا اردکانیان وزیر نیرو در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مازندران به تشریح آخرین وضعیت آب و برق مناطق سیل زده این استان پرداخت و گفت: در ساعات اولیه وقوع این سیلاب حدود ۱۸۶ روستای استان با قطعی برق مواجه شده بودند که در حال حاضر تنها یک روستا مشکل تامین برق دارد که این بخش نیز عمدتا به دلیل عدم دسترسی بوده است که تا پایان امروز مشکل این روستا نیز برطرف خواهد شد.

وی افزود: در بخش آب شرب نیز ۶ شهر و ۲۷۱ روستا با مشکل قطع و تامین آب در ساعات اولیه وقوع سیلاب مواجه شده بودند به طوری که حدود ۴۰۰ لیتر در ثانیه آب شرب بابل و بابلسر در اثر کدورت بالای آب مخزن سد البرز قطع شده بود و این مشکل در حال رفع شدن است.وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در حال حاضر آب تمامی شهر ها وصل شده است، ادامه داد: هم اکنون تمهیدات آبگیری از سطح آب سد البرز برای انتقال آب با کدورت کم جهت رقع مشکل آب بابل و بابلسر نیز در جریان است.

اردکانیان با اشاره به اینکه سد های موجود استان مازندران توانسته اند بخش عمده ای خسارات احتمالی سیلاب استان را برطرف کنند، گفت: مسیر روندیابی و تسکین سیل موضوع فنی بسیار مهمی است که با کارکرد دریچه های مختلف سد ها انجام می گیرد.وی خاطرنشان کرد: تهمیدات صورت گرفته در این بخش موجب شده است تا با مانور دریچه های سد البرز ورودی ۵۰۰ مترمکعب در ثانیه این سازه به خروجی ۶۵ مترمکعب در ثانیه کاهش پیدا کند. 

در سد رجایی نیز ورودی ۶۵ مترمکعبی به مخزن به خروجی یک مترمکعبی تقلیل کرده و در سد گله رود نیز با وجود شرایط ناتمام این سازه ورودی ۷۰ مترمکعبی به سازه خروجی ۲۵ مترمکعب در ثانیه را به ثبت رسانده است که همین اقدام اثرات چشمگیری در کاهش خسارات داشته است.

وزیر نیرو بارش چند روز اخیر در مازندران را کم نظیر دانست و افزود: طرح این موضوع که سیلاب مازندران با دوره بازگشت ۳۰۰ ساله بوده است مطمئنا این مسئله به معنای دسترسی ما به آمار ۳۰۰ ساله و ۵۰۰ ساله و حتی ۱۰۰ ساله نیست. بلکه این مهم مدل های ریاضی محاسباتی است که بزرگی این سیلاب را به ما نشان می دهد و با این شدت در هر ۳۰۰ سال یکبار احتمال وقوع آن وجود دارد.

اردکانیان تصریح کرد: زمانی که تنها ۲۰۰ میلیمتر بارش در حد فاصل بابل رود تا بهشهر در شرق استان رخ داده است این امر حاکی از آن است که سیل کم نظیری رخ داده است. حتی دبی سیل تجن تا ۸۸۰ مترمکعب در ثانیه رسیده است که دوره بازگشت آن ۳۰۰ ساله بوده است.

وی یادآور شد: سال گذشته در همین مقاطع زمانی کشور ما یکی از خشک ترین سال های آبی نیم قرن اخیر خود را سپری می کرد، ولی بلافاصله پس از پشت سر گذاشتن این پدیده سخت که امروزه در ادبیات از آن به عنوان سختار اقلیمی یاد می شود با چنین سیلاب های بزرگی روبه رو می شویم. این مسئله نتیجه تغییرات اقلیمی است که بر کره زمین در حال تحمیل شدن است.

وزیر نیرو ادامه داد: ساخت سدها، لایروبی و ساماندهی رودخانه ها، آزادسازی حریم و بستر امری ضروری است و اگر چنین اقداماتی صورت نگیرد مطمئنا آثار منفی سیلاب ها به مراتب بیشتر خواهد بود، اما به هر حال این پدیده تغییر اقلیم در حال تحمیل شدن به کشور ما و بسیاری از جوامع دیگر است به طوری که پس از گذر سال های خشک شدید بلافاصله ترسالی های شدیدی رخ می دهد که باید خود را برای آن آماده کنیم.

اردکانیان خاطرنشان کرد: چه در زمان کمبود آب و چه در زمان فراوانی این مایع حیاتی می بایست ماهیت میان بخش بودن مدیریت آب را به رسمیت بشناسیم. بخش آب عرصه ای است که به یک دستگاه مربوط نمی شود و باید با اقدام مشترک در این زمینه به فعالیت بپردازیم؛ بنابراین سازمان هواشناسی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و... باید با یک همکاری نزدیک در سطح ملی و استانی بتوانند خسارات چنین پدیده ای را کمتر کنند.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله پیش ‎بینی سیلاب اخیر اشاره کرد و گفت: هشدار سیل دو تا سه روزه است، ولی ما پیش بینی سیل هم داریم که با کمک ابزار هایی می توان تا چند ماه قبل از وقوع سیلاب انجام بگیرد و برنامه ریزی های لازم را براساس پیش بینی های صورت گرفته انجام بدهیم.

وی خاطرنشان کرد: پیش بینی سیل یک موضوع است و هشدار سیل مسئله دیگری است. هشدار زمانی داده می شود که سیل راه افتاده و یا در ۴۸ ساعت آینده مطمئنا به وقوع خواهد پیوست، اما اخطاری که سازمان هواشناسی روز ۲۵ اسفندماه به وزارت نیرو داده ادبیاتش ادبیات هشدار سیل نیست و پیش بینی سیل است به طوری که گفته شده سیل احتمالی رخ خواهد داد مسلما زمانی که پای احتمال در میان باشد یعنی ما در حال پیش بینی هستیم.

اردکانیان تاکید کرد: براساس برآورد صورت گرفته وقوع سیلاب های این چنینی ادامه خواهد داشت بنابراین باید سازوکاری تعریف کرده و تلاش کنیم تا از امتیازات سیل استفاده کنیم و شاهد بروز خسارت نباشیم.وزیر نیرو در پایان اظهار امیدواری کرد با مساعدت معاون اول رئیس جمهور با تامین اعتبارات لازم برای ساماندهی رودخانه ها و تسریع در تکمیل سازه های کنترل سیلاب شاهد وقوع اتفاقات این چنینی نباشیم.