بریم الواطی؟

جمله منشوری حنانه یاسمن در سریال شبکه 3 خبرساز شد + عکس

محمد تقی فهیم منتقد پیشکسوت سینما و تلویزیون مطلبی درباره سریال «لحظه گرگ و میش» به کارگردانی همایون اسعدیان نوشته که متن کامل آن را در ادامه می خوانید:

  1. دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷ ساعت ۲۲:۲۰ (۵ سال،۲ ماه قبل)
انتقاد یک منتقد از دیالوگ دیشب سریال «لحظه‌ گرگ و میش»
به گزارش فرانگر

محمد تقی فهیم منتقد پیشکسوت سینما و تلویزیون مطلبی درباره سریال «لحظه گرگ و میش» به کارگردانی همایون اسعدیان نوشته که متن کامل آن را در ادامه می خوانید:

وقتی خبر ساخت و پخش سریال لحظه گرگ و میش منتشر شد، خوشحال شدیم که همایون اسعدیان فارغ از اینکه دغدغه گیشه داشته باشد در تلویزیون کاری ارائه خواهد کرد که لذت ببریم. به عبارتی حداقل خاطره سریال «راه بی پایان» را تکرار و زنده خواهد کرد؛ خصوصا که نام سینمایی «لحظه گرگ و میش» برای کارش انتخاب کرده بود. گفتیم احتمالا اسعدیان به ما ثابت خواهد کرد که کارگردان «ده رقمی» نیست و «طلا و مس» در کارنامه اش اتفاقی نبوده است؛ غافل از اینکه ایشان خواسته به تولیدات و برخی شبکه های خارجی ثابت کند که اگر بخواهد می تواند روی دست آن ها در سخیف بازی بلند شود.

قصد نقد سریال را ندارم. فقط در قسمت یکشنبه شب نکته ای بود که بحثش بد نیست. معمولا در آثار استاندارد اعم از سناریو تا اجرا، در بحث پرداخت شخصیت ها، ویژگی ها و مولفه هایی را در نظر می گیرند که ما با آنها شخصیت ها را از هم تمیز می دهیم. در عین حال به پایگاه طبقاتی و خاستگاه اجتماعی آدم های قصه پی می بریم. از جمله مهم ترین این ویژگی ها در صحبت کردنشان نمود دارد. مثلا یک لمپن (پاندول جامعه) یا کارگر، دکتر، مهندس، بازاری، بنگاهی و... هر کدام از لحن و واژگان مختلفی استفاده می کنند (منهای استثنا، بحث قاعده است و حتی به رغم درهم پاشی طبقات در پس از انقلاب). اما آقای اسعدیان کلماتی در دهان آدم های قصه اش گذاشته که تعجب آور است. مثلا حنانه یاسمن که هر دو دکتر هستند، می گوید: «فردا بریم کوه.. مگه به ما نیامده که یک روز بریم الواطی !!. ولگردی !!...»

آقای اسعدیان عزیز لااقل نگاهی به فرهنگ لغات می انداختی برادر من!. در همه لغتنامه ها نزدیک به هم یک معنا آمده است. مثلا عمید و معین و حتی فرج الله خداپرست نوشته اند که عیاشی، هرزگی، فسق و فجور، بی سروپا، الدنگ. و دهخدا: «اشخاصی که از کارهای پست مثل شعبده و میمون و بز رقصاندن روزی می خورند.» حالا در نظر بگیرید که خانم های دکتر قصه آقای اسعدیان مانند لمپن ها قرار است بروند هرزگی و فسق و فجور و بز رقصانی. عجب!! ما را بگو که منتظر بودیم روی چنین درختی یادگاری بنویسیم.

همرسانی نوشتار: