حجت الاسلام خوانساری دار فانی را وداع گفت + عکس

حجت الاسلام سیدمرتضی صالحی خوانساری مبارز انقلابی و نماینده دوره های پیشین مجلس شورای اسلامی دار فانی را وداع گفت.

  1. دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷ ساعت ۲۱:۴۰ (۵ سال،۱ ماه قبل)
حجت‌الاسلام صالحی خوانساری دار فانی را وداع گفت
به گزارش فرانگر

وی متولد نیمه آبان سال ۱۳۱۸ شمسی در شهر خوانسار بود. در سن ۱۴ سالگی، در سال ۱۳۳۳ هجری شمسی، پس از اتمام دروس ابتدایی، به حوزه علمیه خوانسار کهوارد شد و تحت نظر آیت الله مرحوم حاج حسین علوی خوانساری، دروس پایه و مقدمات را گذراند. پس از اتمام مقدمات، برای ادامه تحصیل به قم رفت، اما به دلیل ضرورت های زندگی به تهران آمد و در مدرسه مرحوم آیت الله مجتهدی ادامه تحصیل داد و در کنار تحصیل، تدریس نیز داشت.

مرحوم صالحی خوانساری فقه و اصول را نزد استاد حاج شیخ حسین کنی (استاد مرحوم آیت الله مهدوی کنی)، خارج فقه و اصول را به مدت ۷ سال محضر آیت الله میرزا علی آقا فلسفی و فلسفه را نزد استاد سید رضا صدر گذراند.

وی قبلاً طی مصاحبه ای درباره فعالیت های انقلابی خویش گفته بود: «اولین دستگیری بنده توسط ساواک در سن ۲۳ سالگی بود که پس از ۴۰ روز بازداشت، با وساطت بزرگان آزاد شدم. بعد از این، به هر منبری که می رفتم، گزارش آن به ساواک می رسید که نتیجه این گزارش ها یا دستگیری، یا احضار بود. آخرین باری که زندانی شدم اردیبهشت سال ۱۳۵۷ بود که در مسجدجامع کرج سخنرانی می کردم، مرا از منبر به پایین کشانده و یک شبانه روز در ساواک کرج و ۱۶ روز هم در کمیته مشترک تهران بازداشت کردند.»

همچنین راه اندازی کمیته انقلاب اسلامی ایران همراه با مرحوم آیت الله مهدوی کنی، آیت الله خسروشاهی، فرماندهی کمیته تهران، نماینده امام (ره) و مسئول عقیدتی سیاسی شهربانی کشور، مسئول جذب، گزینش و استخدام روحانیون سراسر کشور در نیروی انتظامی و یک دوره هم نمایندگی در مجلس شورای اسلامی، از مسئولیت های مرحوم صالحی خوانساری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود.

همرسانی نوشتار: