حکم توقیف اموال منصور هادی و دو وزیر وی

این بانو ملکه گاز جهان است + عکس

نخست وزیر سابق اوکراین که به عنوان چهره انقلابی این کشور در جهان شناخته می شود و دو بار توسط رؤسای جمهوری این کشور به زندان افتاده، حالا به دنبال کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین است.

  1. دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷ ساعت ۲۱:۳۵ (۵ سال،۱ ماه قبل)
5c7cfe5212ad1_5c7cfe5212ad3
به گزارش فرانگر

یولیا تیموشنکو ۵۸ ساله، نخست وزیر سابق اوکراین در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز گفت که امیدوار است بتواند رقیب قدیمی خود پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری کنونی اوکراین را در انتخابات تنگاتنگ ۳۱ مارس ۲۰۱۹ از میدان بدر کند.

کمپین انتخاباتی تیموشنکوی مو طلایی یک اقدام متعادل کننده دشوار است از طرفی قول به اصلاحات و همکاری دامنه دار با صندوق بین المللی پول داده و از جهتی دیگر به دنبال تغییر در افزایش شدید قیمت گاز منازل است که صندوق بین المللی پول آن را به عنوان شرطی برای وام های بیشتر در نظر گرفته است.

تیموشنکو در میان رأی دهندگان مسن اوکراینی مشهور است و وعده هایش برای افزایش آستانه مستمری ها می تواند باعث پیروزی اش شود اما او باید علاوه بر پوروشنکو با وولودیمیر زلنسکی کمدین هم رقابت کند.

لفاظی های تیموشنکو می تواند تند و برنده باشند. او افزایش قیمت گاز را "نسل کشی" خوانده است اما منتقدان وی را یک پوپولیست می دانند.

تیموشنکو در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کند رقابت های انتخاباتی عادلانه هستند، گفت: این برچسب مافیای فساد است که پوروشنکو برای بی آبرو کردن من استفاده می کند. عاملانش از هنرهای سیاه سیاسی برای مقابله با مخالفان جدی و تأثیرگذار و برای من از واژه پوپولیست استفاده می کنند.

تیموشنکو درباره اینکه آیا تجارت ها باید نگران ریاست جمهوری اش باشند، به تجربیاتش درباره همکاری با صندوق بین المللی پول در زمان نخست وزیری خودش اشاره کرد اما گفت که مصادیق مدیریت های کنونی مغایر با سازندگی است و ادامه داد: پس از انتخابات ریاست جمهوری ما تمایل داریم تا گفت وگویی سازنده را با صندوق بین المللی پول درباره این مساله آغاز کنیم که چگونه این اوضاع را درست کنیم و چگونه این همکاری مشترک نتایجی را به همراه داشته باشد که اقتصاد و شهروندان اوکراینی آن را احساس کنند. برای عوام، تمامی درآمدهایشان به دلیل افزایش بی دلیل بهای گاز به یک باره از میان رفت و این بدان معناست که مردم دیگر پولی برای حمایت از اقتصاد اوکراین ندارند.

تیموشنکو به دلیل معاملات پرسود گازی در دهه ۱۹۹۰ میلادی و زمانی که رئیس یک کمپانی بزرگ انرژی بود، به "ملکه گاز" معروف شد. او بعداً در جریان انقلاب نارنجی اوکراین در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ که او را در مقابل ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق و دوستار کرملین قرار داد، در مرکز توجه بین المللی قرار گرفت.

یانوکوویچ پس از روی کار آمدن، تیموشنکو را به زندان انداخت و به کمک پل مانافورت که بعداً مدیر کمپین انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ بود، گزارشی ۱۸۷ صفحه ای در ۲۰۱۲ برای توجیه زندانی کردن تیموشنکو تهیه کرد که به خشم بین المللی منجر شد.

مانافورت در نهایت در بخشی از تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه رسیدگی به دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا محکوم شد.

مانافورت در زمانیکه به عنوان رایزن و مشاور برای حزب یانوکوویچ کار می کرد، از حساب های برون مرزی برای پرداخت محرمانه چهار میلیون دلار در ارتباط با گزارش درباره تیموشنکو استفاده کرد.

تیموشنکو در آن زمان گفته بود: همانطور که مانافورت زمانی گفته بود، می دانم که قدرتمندترین ماشین پروپاگاندا علیه من استفاده می شود. مانافورت نام صادق من را تخریب کرد و فعالیت های من را زیر سوال برد.

وی در فوریه سال جاری میلادی بابت فساد یکی از نزدیکترین متحدان پوروشنکو خواستار استیضاح وی شده بود اما تمامی احزاب در اوکراین چنین ادعایی را رد کردند.

تیموشنکو این فساد را قله یک کوه یخ قلمداد کرده و گفت که اگر انتخاب شود، پوروشنکو را به محاکمه می کشاند.

نخست وزیر سابق اوکراین در پاسخ به اینکه آیا کدام یک، "پوروشنکو" یا "زلنسکی" رقیب اصلی اش هستند، گفت: من پوروشنکو را انتخاب می کنم.

وی همچنین در پاسخ به اینکه چرا در برخی از نظرسنجی ها در مقام سوم است و اینکه آیا حامیانش کم شده اند، گفت: هیچ سقوطی در کار نیست. من هنوز هم حامیانم را دارم. یک کاندیدای جدید زلنسکی وارد میدان شده که هرگز در عرصه سیاست نبوده است. او حالا در میان مردم از حمایت زیادی برخوردار است.

نخست وزیر سابق اوکراین درباره اینکه آیا تجربه طولانی اش در عرصه سیاست قوی یا ضعیف است، گفت: فکر می کنم که اوکراین باید به تاریخ خود در رأی دادن به یک نفر، یک خانواده یا یک تبلیغات خلاقانه پایان دهد. برای نخستین بار، ما نباید به اشخاص رأی دهیم بلکه باید به یک اقدام کاملاً برنامه ریزی شده، جدی و واقعی رأی دهیم. بجز ما، امروز هیچ کس دیگری چنین برنامه هایی ندارد.