تصویر با کیفیت سیارک های دو قلو منتشر شد

فضا پیمای افق های نو موفق به تهیه تصویر باکیفیت از سیارک های دوقلوی آلتیما ثولی شد.

  1. سه شنبه ۷ اسفند ۹۷ ساعت ۲۱:۰۹ (۱ سال،۳ ماه قبل)
سیارک دوقلو
به گزارش فرانگر

فضاپیمای افق های نو موفق شد شش و نیم دقیقه قبل از آنکه به نزدیک ترین فاصله از سیارک های دوقلوی آلتیما ثولی برسد، باکیفیت ترین تصاویر ممکن را از آنها تهیه کند. دقت این تصاویر ۳۳ متر در هر پیکسل است. انسان تا به حال موفق نشده بود تصاویری با چنین کیفیت از این سیارک های دوقلوی دورافتاده که در آن سوی سیاره نپتون قرار دارند، تهیه کند.

فضاپیمای افق های نو در فوریه ۲۰۰۶ به فضا پرتاب شد و نخستین فضاپیمایی است که به مطالعه سیاره ها و سیارک های بسیار دوردست منظومه شمسی پرداخته است. تصاویر تهیه شده از سیارک های دوقلوی مذکور چهار برابر دقیق تر از آخرین عکس هایی هستند که توسط فضاپیمای افق های نو تهیه شده است. این فضاپیما در سال ۲۰۱۵ از کنار سیاره پلوتو هم گذشته بود، اما میزان نزدیک شدن آن به آلتیما ثولی سه برابر بیشتر از میزان نزدیک شدن به پلوتو بوده است. به بیان دیگر فضاپیمای مذکور از فاصله ۶۶۲۸ کیلومتری سیارک های یاد شده گذشته است.

با توجه به اینکه سرعت حرکت این فضاپیما در حین عکس برداری از آلتیما ثولی در حدود ۵۱۵۰۰ کیلومتر در ساعت بوده، عملکرد دوربین آن بسیار رضایت بخش بوده است. دانشمندان امیدوارند با بررسی این عکس های جدید اطلاعات بیشتری در مورد سیارک های دوقلوی آلتیما ثولی به دست آورند. ماموریت فضاپیمای افق های نو تا اواسط دهه آینده میلادی ادامه می یابد.
همرسانی نوشتار: