آشکین، فیزیک دان ۹۶ ساله و برنده جایزه نوبل، در رؤیای انرژی پاک و ارزان

آرتور آشکین قصد دارد ضمن رونمایی آخرین دستاوردش در تبدیل ارزان و کاربردی انرژی خورشیدی، دومین جایزه ی نوبل فیزیک را برایش به ارمغان آورد.

  1. شنبه ۲۷ بهمن ۹۷ ساعت ۲۲:۴۵ (۵ سال،۲ ماه قبل)
آشکین، فیزیک‌دان ۹۶ ساله و برنده جایزه نوبل، در رؤیای انرژی پاک و ارزان
به گزارش فرانگر

آرتور آشکین، قدیمی ترین برنده ی جایزه ی نوبل، ازجمله افرادی است که به راحتی در سبک زندگی اهمیت فراوانی می دهد. او معمولا لباس هایی ساده و بی آلایش بر تن می کند و اهمیتی به آداب رسمی معاشرت اهالی علم نمی دهد.

شاید این سبک زندگی برای کسی مانند او منطقی جلوه کند. آشکین در زیرزمین خانه اش، زمان زیادی صرف ساخت اختراعات جدیدش می کند. آشکین ۹۶ ساله طبقه ی پایین خانه اش را به نوعی آزمایشگاه تبدیل کرده که در آن، مشغول ساخت دستگاه جذب و تبدیل انرژی خورشیدی است.

او می گوید در حال ساخت انرژی الکتریکی ارزان قیمت است. این اختراع جدید از هندسه برای جذب و هدایت نور استفاده می کند. مبنای این اختراع بر استفاده از لوله های انعکاسی متمرکزکننده است که می تواند نور خورشید را متمرکز کند. چنین ابزاری خواهد توانست پنل های خورشیدی موجود را کارآمدتر یا درنهایت، حتی محصولی ارزان تر و ساده تر را جایگزین آن ها کند.

آرتور آشکین / Artur Ashkin

اختراع تازه پنل های خورشیدی را کارآمدتر می کند یا به کلی جایگزینشان می شود

او در تمام عمرش شیفته ی نور بوده و همین شیفتگی، نجات بخش زندگی های بی شماری بوده است. در سال ۲۰۱۸، او به خاطر نقشش در اختراع فناوری کوچکی به نام «موچین نوری» برنده ی جایزه ی نوبل فیزیک شد. این ابزار در اصل پرتو لیزری قدرتمندی است که می توان با آن، اشیای بسیار کوچک را برداشت. به گفته ی آشکین، این لوله ها واقعا ارزان هستند و قیمتشان فقط چند سِنت است؛ به همین دلیل فکر می کند این محصول ممکن است دنیا را نجات دهد. او حتی به کسب دومین جایزه ی نوبل خود نیز چشم دوخته است.

موچین نوری می تواند رشته ی DNA را نیز نگه دارد و درنتیجه، کمک می کند برخی از بزرگ ترین اسرار زندگی را بررسی کنیم. این تکنیک در زیست شناسی، نانوتکنولوژی، طیف سنجی و سایر رشته ها به کار رفته و حتی به پژوهشگران کمک کرده دستگاه آزمایش خون مالاریا بسازند و دریابند سازوکار داروهای کاهش کلسترول در کنترل غلظت سلول های خونی چگونه است. با تمام این ها، آشکین به مراسم نوبل علاقه ی چندانی ندارد و تمام تمرکزش را فقط روی محصول متمرکزکننده ی نور خود گذاشته است.

چگونگی توسعه ی موچین نوری

وقتی در دوم اکتبر، آکادمی سلطنتی علوم سوئد آشکین را دعوت کرد، او ابتدا فکر کرد این قضیه شوخی است؛ چراکه دانشمند دیگری به نام استفان چو، وزیر سابق انرژی ایالات متحده ی آمریکا، نیز به خاطر برخی تحقیقات مربوط به آزمایشگاه های بل در سال ۱۹۹۷ موفق شده بود این جایزه را کسب کند.

پژوهش های چو برمبنای کار قبلی آشکین درزمینه ی بررسی ارگانیسم های موجود در پسماند به وسیله ی میکروسکوپ و برداشتن آن ها با کمک پرتوی لیزری بود. آشکین درحالی که به لامپ اشاره می کند، می گوید:

می دانستید این نوری که به شما می تابد، می تواند شما را هُل دهد؟ بیشتر مردم چنین تصوری ندارند؛ اما این واقعیت دارد؛ چون نور انرژی دارد. تنها مسئله این است که این نیرو آن قدر کم است که نمی توانید احساسش کنید.

آشکین پژوهش درباره ی این ویژگی نور را شروع کرد تا بلکه بتواند با کمک آن، فناوری ارتباطات را برای آزمایشگاه بل بهبود بخشد. او ادامه می دهد:

نور یک موج است، قبول دارید؟ بااین حال در فیزیک، یک ذره نیز محسوب می شود؛ آن هم ذره ای مرموز.

باوجوداین، وقتی آشکین متوجه شد فشار ناشی از فوتون (ذرات بنیادی نور) می تواند اشیای بسیار کوچک را بردارد، روی زیست شناسی تمرکز کرد و استفاده از موچین نوری برای گرفتن و بلندکردن و جابه جایی اشیائی به کوچکی یک DNA را آغاز کرد.

آرتور آشکین / Artur Ashkin

آرتور آشکین درحال کار با لیزر در آزمایشگاه های بل (سال ۱۹۷۰)

آزمایشگاه های بل مجوز بررسی روش به کارگیری این ابزار را برای موجودات زنده صادر کرد و درنهایت، آشکین موفق شد بفهمد چطور می توان موجودات تک سلولی را با استفاده از نور برداشت. مارکوس ولدون، رئیس فعلی آزمایشگاه های بل می گوید:

شما می توانید آن ها را مانند طرز کار موچین بردارید. [آشکین] می تواند هسته ی سلول را جابه جا کند و بسیاری از کارهای جالب دیگر را انجام دهد.

او به یاد می آورد که وقتی آشکین برای اولین بار توانست این موجودات را با پرتوِ نور گرفتار کند، چگونه برخی از همکارانش در آزمایشگاه بل در بهت و حیرت فرورفتند. او صدای فریادهایی را به خاطر می آورد که می گفت: «بیایید، ببینید! آشکین حشرات را گرفتار کرده است!» آشکین می گوید این اختراع، او را نیز مانند دیگران شگفت زده کرده بود: «من توانسته بودم شناورساز نوری را اختراع کنم.»

متمرکزکننده ی نور

هنگامی که آشکین در سال ۱۹۹۲ از آزمایشگاه های بل بازنشسته شد، آن ها تجهیزات شناورسازی او را دراختیارش قرار دادند تا با خود به خانه ببرد. او همه چیز را به غیر از لیزر پرقدرت آزمایشگاه به خانه آورد. او می گوید شبکه ی برق منزلش ولتاژ کافی برای راه اندازی چنینی دستگاهی ندارد.

در حال حاضر، آشکین با کمری خمیده پشت میز کارش مشغول کار است. عصایی که برای رفت وآمد به طبقه ی بالا استفاده می کند، در گوشه ای افتاده و حلقه های نوار چسب و کاغذ بازتابنده نقره ای نیز روی میز کار چوبی و کف زمین سیمانی اتاقش پخش شده است. او تجهیزات انکساری زیادی در آزمایشگاه زیرزمینی اش ساخته است. درواقع، برخی از آن ها حتی فضای گاراژ او را نیز اشغال کرده اند و به سختی فضای کافی برای خودروِ شخصی اش باقی مانده است.

آرتور آشکین / Artur Ashkin

تاکنون، آشکین حداقل ۴۷ اختراع ثبت شده دارد و اسناد این اختراع تازه ی خود را نیز از قبل بایگانی کرده است

آشکین تاکنون حداقل ۴۷ اختراع ثبت شده دارد و پیش تر نیز، مدارک مربوط به اختراع تازه اش را بایگانی کرده است . بااین حال، او می گوید هنوز برای به اشتراک گذاری تصاویر مربوط به متمرکزکننده هایش آماده نیست. وی امیدوار است به زودی، نتایج کارش را در ژورنال علمی ساین بتواند منتشر کند.

او مطمئن است پس از انتشار این اسناد، از فناوری تازه اش در تمام دنیا استقبال خواهد شد؛ از خانه اش در نیوجرسی تا هند و فراتر از آن. این فناوری خواهد توانست برق ارزان و پاک و تجدیدپذیر را دراختیار تمامی خانه ها و کسب وکارها قرار دهد. ولدون می گوید:

به طور کلی، افراد باهوش زمانی برای استراحت ندارند. واضح است که [آشکین] با وجود موفقیتش در دریافت جایزه ی نوبل، همچنان به دنبال حل مشکلات بزرگ است و من [این روحیه] را می ستایم.

پیش به سوی دومین جایزه ی نوبل

در دوران رکود بزرگ آمریکا، آشکین در بروکلین بزرگ شد. وی پسربچه ای استخوانی و حساس به غذا بود که بیشتر به خوردن شیر وابستگی داشت. پدرش دندان پزشک بود که از اوکراین به آمریکا مهاجرت کرده بود. «کتاب دانش: دایرةالمعارف کودکان» تنها کتابی است که او از خانواده اش به خاطر می آورد.

آشکین عاشق آن کتاب بود؛ مخصوصا بخش هایی از آن که شخصیتی به نام Wonder Why در آن حضور داشت. او به یاد می آورد که شخصیت خیالی این کتاب می پرسید مثلا چرا آسمان آبی است:

من شیفته ی آن شدم؛ چون می خواستم بدانم چیزها چگونه کار می کنند. این کتاب مرا با دنیای علم آشنا کرد.

آرتور آشکین / Artur Ashkin

تصویر آرتور آشکین در همسرش

این حس کنجکاوی درنهایت باعث شد آشکین دکتری خود را از دانشگاه کورنل بگیرد. در آنجا با زنی به نام آلین آشنا شد. این دو ۶۴ سال است که در همدیگر به خوشی زندگی می کنند.

آشکین می گوید می خواهد با مبلغ نقدی جایزه ی نوبل یک وعده ی غذای خوش مزه برای همسرش بخرد

آشکین می گوید در زندگی هرگز به گذراندن کلاس های شیمی نیاز نداشته است؛ چراکه همسرش نابغه ی واقعی این علم بوده و آشکین تمام نیازهایش در شیمی از وی فراگرفته است. او دلیل ازدواجش با این زن را نبوغ مثال زدنی آلین عنوان کرده است.

آلین، همسر آشکین می گوید:

واقعا تعجب می کنم چگونه او در ۹۶ سالگی همچنان با نبوغ به کارش ادامه می دهد... البته گاهی اوقات، کمی بد خلقی نیز می کند.

از آشکین پرسیدند: «چگونه از جایزه ی ۵۰۰،۰۰۰ دلار استفاده خواهی کرد؟» وی پاسخ داد: «ایده ای برایش در ذهن دارم. می خواهم آلین را به رستورانی درجه یک ببرم و باهم غذای خوش مزه بخوریم!»

آشکین و آلین ۵ نوه دارند که به زودی، وارد دانشگاه خواهند شد. این مبلغ احتمالا می تواند کمک هزینه ی مناسبی برای آن ها باشد. درحالی که آشکین به دنبال آن است که به زودی، اختراع بعدی اش را رونمایی کند، همسرش دلیلی برای انتظارکشیدن به منظور جشن دریافت دومین جایزه ی نوبل نمی بیند و معتقد است همان یک جایزه ی نوبل فیزیک کافی است.
همرسانی نوشتار: