بلند کردن ساختمان توسط سوپرمن، تعبیری هجوآمیز از فیزیک

استاد فیزیک با طراحی آزمایش هایی نشان داده است که بلند کردن ساختمان توسط سوپرمن در  فیلم لیگ عدالت از نظر فیزیک ممکن نیست.

  1. شنبه ۲۷ بهمن ۹۷ ساعت ۲۱:۴۳ (۵ سال،۲ ماه قبل)
بلند کردن ساختمان توسط سوپرمن، تعبیری هجوآمیز از فیزیک
به گزارش فرانگر

شما نمی توانید با استفاده از قوانین استاندارد فیزیک نیروی سوپرمن، پرواز کردنش یا دیدش با اشعه ایکس را توضیح دهید. تقریباً همه ی کارهایی که او قادر به انجام آن است از لحاظ فیزیکی غیرممکن هستند. اما مردم با این تغییر واقعیت مشکلی ندارند. درواقع همین موضوع است که کارهای ابرقهرمانان را جالب می کند. آن ها لازم نیست برای سرگرم کننده بودن کارهای واقع بینانه انجام دهند.

اما طبق گفته رت آلن، استاد دانشگاه جنوب شرقی لوئیزیانا و نویسنده این مقاله، گاهی اوقات این موضوع از خط قرمز عبور می کند. با نگاهی به صحنه ای از فیلم «لیگ عدالت» می بینیم که فلش و سوپرمن تلاش می کنند تا مردم را از شهری که در حال نابودی است نجات دهند. در این صحنه فلش در حال هل دادن یک کامیون است که مردم در آن حضور دارند. او با سرعت بسیار بالایی آن کامیون را هل می دهد و مردم را به سلامت به نقطه ی امنی می رساند. اما سوپرمن به جای نجات چند نفر، در حال پرواز در بالای شهر است در حالی که یک ساختمان کامل را حمل می کند.

رت آلن در این باره گفت: «این همان صحنه ای است که من با آن مشکل دارم. برای من مهم نیست که سوپرمن می تواند پرواز کند. حتی برای من مهم نیست که او می تواند در حال حمل یک ساختمان پرواز کند. بلکه آنچه که برای من عجیب است شیوه حمل این ساختمان توسط او است.» او در ادامه با استفاده از قوانین فیزیک این موضوع را به چالش می کشاند.

سوپرمن/Superman

در تصویر بالا نحوه حمل ساختمان توسط سوپرمن نشان داده شده است. طبق گفته نویسنده این مقاله، در این تصویر دو مشکل فیزیکی وجود دارد (البته او با قسمت ابرقهرمانانه که شامل پرواز کردن و بلند کردن اجسام سنگین است مشکلی ندارد). مشکل اول مربوط به فشار است. فشار نسبت نیروی واردشده (توسط سوپرمن) به سطح تماس ( اندازه دست سوپرمن) است.

او در ابتدا به تخمین فشار بین دست های سوپرمن و ساختمان پرداخته است. در مرحله اول او جرم ساختمان را محاسبه کرد. ابعاد این ساختمان برابر با ۴۰ × ۱۵ × ۱۵ متر است. با این ابعاد حجم ساختمان برابر با ۹ هزار متر مکعب است. او برای محاسبه جرم به شیوه زیر عمل کرد:

من چشمانم را می بندم و فرض می کنم که این ساختمان در آب شناور است (بدون هیچ نشتی). اما چرا من به ساختمان شناور اهمیت می دهم؟ زیرا اگر یک سوم ساختمان در آب شناور باشد، چگالی ساختمان یک سوم آن مقدار آب است. از آنجایی که آب چگالی برابر هزار کیلوگرم در هر متر مکعب دارد، چگالی ساختمان در حدود ۳۳۳ کیلوگرم در هر متر مکعب خواهد بود. با استفاده از حجم و چگالی، می توان جرم ساختمان را محاسبه کرد.

او سپس با استفاده از جرم به دست آمده، و ازطریق ضرب میدان گرانشی (g = ۹.۸ N/kg)، نیروی گرانش رو به پایین را محاسبه کرد. این بدین معنی است که سوپرمن باید با نیرویی رو به بالا معادل ۳۰ میلیون نیوتن به ساختمان وارد کند. بله درست است، این نیروی بسیار زیادی است ولی او سوپرمن است و به همین دلیل است که کلمه «سوپر» را در نام خود دارد.

رت آلن سپس با استفاده از این نیرو به محاسبه فشار پرداخت. برای محاسبه فشار، او تنها به تخمین سطح تماس که همان دست های سوپرمن است، نیاز داشت. با فرض اینکه سوپرمن دست های بزرگی دارد، او فرض کرد که سطح تماس برای هر دست یک مربع ۱۵ سانتی متری در یک طرف است. با این فرض، مجموع سطح تماس برابر با ۰/۰۴۵ متر مربع خواهد بود. درنهایت او با استفاده از اندازه سطح تماس و نیرو به محاسبه فشار سطح تماس پرداخت که مقداری برابر با ۶۷۰ مگاپاسکال به دست آمد. بله، این مقدار فشار بسیار زیادی است.

هر ماده ای می تواند تا یک اندازه ی مشخص، فشاری که به آن قدرت فشرده سازی می گویند، تحمل کند. اگر مقدار فشار واردشده به آن ماده از این مقدار بالاتر برود، ماده دچار شکست می شود که می تواند شامل خرد شدن، تکه شدن یا هر چیز بد دیگری باشد. آجرها قدرت فشرده سازی برابر با ۸۰ مگاپاسکال دارند. در نتیجه با فشار واردشده توسط سوپرمن باید خرد شوند. گرانیت نیز قدرت فشرده سازی برابر با ۱۳۰ مگاپاسکال دارد. حتی فولاد هم احتمالاً با همچین فشاری خرد خواهد شد.

رت آلن ادامه داد:

من مطمئن نیستم که جنس کف ساختمان چیست، ولی تصور می کنم که با وارد کردن فشار توسط سوپرمن به کف ساختمان، باید از وسط می شکست. این موضوع خیلی ناخوشایند خواهد بود. او می خواهد که ساختمان را بلند کند ولی ناگهان به جای آن درست از وسط آن به سمت بالا پرواز می کند. این موضوع درست مانند تلاش برای برداشتن یک کاپ کیک با استفاده از یک خلال دندان است. درواقع من این موضوع را امتحان کردم. همان طور که می بینید چنین چیزی اصلاً ممکن نیست. و این موضوع برای سوپرمن و بلند کردن ساختمان نیز صادق است.

سوپرمن/Superman

اما صبر کنید. این موضوع بدتر از آن است که شما فکر می کنید. مشکل دیگری نیز در در حمل ساختمان توسط سوپرمن وجود دارد. با فرض اینکه چیزی در مرکز ساختمان وجود دارد که از خرد کردن کف آن توسط سوپرمن جلوگیری می کند، او همچنان نمی تواند این ساختمان را بلند کند.

اگر سوپرمن این ساختمان را از وسط بلند کرده، چه چیزی لبه های ساختمان را نگه داشته است؟ پاسخ این است که دیگر قسمت های ساختمان لبه ها را نگه داشتند. برای فهم بهتر این موضوع به بلوک دیاگرام رسم شده توسط نویسنده ی مقاله نگاه کنید که نیروی وارده به دو قسمت مختلف ساختمان را نشان می دهد.

سوپرمن/Superman

برای بلوکی که در سمت چپ ساختمان است، اساساً دو نیرو وجود دارد. یک نیروی گرانش رو به پایین، و همچنین یک نیرو به سمت باالا نیز وجود دارد تا تعادل این بخش از ساختمان را حفظ کند. این نیروی رو به بالا از بخش های دیگر ساختمان که به این بخش متصل هستند، تأمین می شود.

حال به قسمت میانی ساختمان توجه کنید. این قسمت نیز یک نیروی گرانشی رو به پایین دارد. اما نیروی رو به پایین دیگری که از طرف قسمت های دیگر ساختمان است نیز در این قسمت وجود دارد. بله درست است، نیروها به صورت جفت هستند. اگر بعضی از قسمت های سمت چپ ساختمان به سمت بالا نیرو وارد می کنند، پس نیرویی که سمت چپ ساختمان به قسمت های دیگر ساختمان وارد می کند باید رو به پایین باشد. ماجرا بدتر از آنچه است که شما فکر می کنید. هر قطعه ای که نزدیک مرکز ساختمان حرکت می کند، باید قسمت های بیشتری از ساختمان را پشتیبانی کند. درنهایت این نیروی داخلی آن قدر زیاد خواهد شد که از نیروی ساختاری مواد به کاررفته در ساختمان بیشتر خواهد شد.

نویسنده مقاله برای نشان دادن این موضوع آزمایش دیگری را طراحی کرده است. او در این آزمایش از چوپ پنبه های کوچکی استفاده کرده و  با اتصال آن ها به یکدیگر، آن ها را به شکل یک ساختمان کوچک در آورده است. در ادامه خواهید دید که با وارد کردن نیرو از وسط به این ساختار چه پیش خواهد آمد.

سوپرمن/Superman

همه چیز به نظر خوب می رسد. ولی اگر با اضافه کردن تعدادی چوپ پنبه ساختمان را بزرگتر کرد، چه پیش خواهد آمد؟

در تصویر زیر نتیجه را مشاهده می کنید.

سوپرمن/Superman

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، با اضافه کردن تعداد بیشتری چوپ پنبه، وزن آن ها برای سیم ها زیاد خواهد بود و در نتیجه کل سازه خم شده است. اگر این سازه یک ساختمان واقعی بود، حتماً می شکست.

اگر شما می خواهید حرکت برداشتن یک ساختمان توسط سوپرمن را شبیه سازی کنید، می توانید سعی کنید تا کل یک کیک شکلاتی را با استفاده از یک خلال دندان که در وسط آن قرار دارد، بردارید. حتی اگر خلال دندان به داخل کیک فرو نرود، کیک بدون صفحه ای که زیرش باشد، سقوط خواهد کرد. و چه کسی حاضر است خرده های آن را جمع کند؟ سوپرمن؟
همرسانی نوشتار: