سرمایه گذاری میلیارد دلاری جنرال موتورز و آمازون در برند ریوین

جنرال موتورز و آمازون برای سرمایه گذاری روی استارتاپ تولید خودروِ برقی ریوین با این شرکت در حال مذاکره هستند.

  1. شنبه ۲۷ بهمن ۹۷ ساعت ۲۱:۴۳ (۵ سال،۲ ماه قبل)
سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری جنرال موتورز و آمازون در برند ریوین
به گزارش فرانگر

جنرال موتورز و آمازون مشغول مذاکره برای سرمایه گذاری در ریوین اتوموتیو (Rivian Automotive)، استارتاپ سازنده ی خودروِ الکتریکی هستند. این دو شرکت مشهور قصد دارند مبلغی بین ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تا ۲،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار برای سرمایه گذاری روی این شرکت هزینه کنند. ریوین که مقرش در پلیموث میشیگان قرار دارد، مشغول کار روی وانت پیک آپ و شاسی بلند برقی است که نسخه ی مفهومی آن ها در نمایشگاه خودروِ لس آنجلس رونمایی شد. درصورتی که گفت وگوها برای سرمایه گذاری جنرال موتورز و آمازون به پیشرفت چشمگیری برسد، این معامله به زودی اعلام می شود. با تمام این ها، جزئیات بیشتری از این مذاکرات به رسانه ها درز نکرده است.

amazon

وانت و خودروهای شاسی بلند منبعی مطمئن برای سرمایه گذاری و کسب درآمد در دیترویت به شمار می روند. سرمایه گذاری در ریوین می تواند به جنرال موتورز کمک کند پیک آپ برقی به بازار بفرستد و از رقابت با تسلا درزمینه ی تولید خودروِ الکتریکی عقب نماند. برای آمازون سرمایه گذاری در ریوین نشان دهنده ی جاه طلبی برای تغییر بخشی از ناوگان بزرگ خودرویی است که بسته های این شرکت را با وسایل نقلیه ی بدون آلایندگی عرضه می کنند.

تسلا / tesla

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، چند ماه پیش به سرمایه گذاران این شرکت گفت به وانت الکتریکی علاقه دارد و محصول بعدی این شرکت احتمالا پیک آپ برقی خواهد بود. ماسک درباره ی تولید بالقوه وانت برقی سخن گفته؛ اما این اتفاق پس از معرفی تسلا مدل Y بیشتر به واقعیت نزدیک می شود. تسلا مدل Y تا سال ۲۰۲۰ راهی بازار خواهد شد.

Tesla Model Y / تسلا

جف شوستر، از مؤسسه پژوهشی LMC اتوموتیو گفت:

به همان ترتیب که تسلا در آغاز راه توانست پیشرفت کند، ریوین نیز دارد با همان سرعت و شتاب به پیش می تازد و ظرفیت زیادی برای تبدیل به تسلای دیگری دارد. این استارتاپ در قلب صنعت خودرو فعالیت می کند و این برای جنرال موتورز جذاب است. فناوری خودروِ الکتریکی و پلتفرم ریوین یکی از عوامل اصلی جذابیت این شرکت به شمار می رود.

General Motors Mary Barra / مری بارا جنرال موتورز

جنرال موتورز مدتی قبل اعلام کرد برنامه هایی برای تولید وانت پیک آپ پلاگین هیبریدی دارد و احتمال تولید آن زیاد است. این خودروساز ماه گذشته اعلام کرد استراتژی جدیدی برای تولید خودروِ برقی با برند کادیلاک دارد و این خودروِ الکتریکی از پلتفرم BEV۳ این شرکت بهره می برد. به گفته ی افراد مطلع نزدیک به جنرال موتورز، اولین مدل های کاملا برقی کادیلاک با استفاده از پلتفرم جدید تا سال ۲۰۲۲ وارد بازار می شوند. ماه گذشته، وقتی خبرنگاران از مری بارا درباره ی تولید وانت سؤال کردند، او گفت:

فعلا باید منتظر بمانید.

Cadillac Logo

پت موریسی، سخن گوی جنرال موتورز، طی بیانیه ای اعلام کرد:

مشارکت و سهم ریوین را در آینده ی بدون آلایندگی و خودروهای تمام برقی تحسین می کنیم.

مانند تسلا، ریوین نیز فرایند مشابهی برای تأسیس کارخانه تولید خودروِ برقی دنبال کرد. این شرکت اوایل سال ۲۰۱۷ کارخانه ی میتسوبیشی موتورز در ایالت ایلینویز را با قیمت ۱۶،۰۰۰،۰۰۰ دلار خرید. تسلا نیز در ابتدای راه، محصولات خود را در کارخانه ی تویوتا تولید کرد.

Rivian R1T electric pickup / وانت پیکاپ برقی ریوین

در سال ۲۰۰۹، آرجی اسکارینگه ریوین را بنیان گذاشت. از آن زمان، ریوین حدود ۷۰۰ نفر کارمند در مرکز میشیگان و مرکز فناوری و مهندسی کالیفرنیا و کارخانه میتسوبیشی دارد. سال گذشته، ریوین ۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار از Standard Chartered وام گرفت و مبلغی حدود ۴۵۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار نیز از سرمایه گذارانی مانند شرکت عبداللطیف جمیل سعودی و سامیتومو آمریکا جذب کرد. میشل کربی، تحلیلگر اتوتریدر، دراین زمینه گفت:

واضح است که ریوین به سرمایه نیاز دارد؛ زیرا راه اندازی چنین کسب وکار بزرگی به سرمایه گذاری هنگفتی نیز نیاز خواهد داشت.

Amazon

ریوین علاوه بر دریافت ۴،۰۰۰،۰۰۰ دلار سرمایه ی مشوق های ایالتی، قصد دارد ۴۹،۲۰۰،۰۰۰ دلار تخفیف مالیاتی از دولت فدرال به مدت ۱۵ سال دریافت کند. البته، این تخفیف مالیاتی درصورتی به ریوین تعلق می گیرد که در تولید شغل و افزایش استخدام نیروی کار شرکت کند. به عنوان مثال، یکی از شرایط دریافت این اعتبارات شامل ایجاد ۱،۰۰۰ موقعیت شغلی جدید تا سال ۲۰۲۴ می شود.

تحویل بسته و کالا می تواند یکی از استفاده های ایده آل برای خودروِ الکتریکی باشد؛ به همین دلیل آمازون نیز توانایی خود را برای تحویل کالا ازطریق شبکه ی پیمان کاران مستقل گسترش می دهد. برخی از پیمان کاران وسایل نقلیه ی اختصاصی دارند که برنامه ی کاربردی آمازون آن را روی گوشی هوشمند هدایت می کند؛ درحالی که برخی دیگر ون و مجموعه ای از رانندگان برای تحویل کالا استخدام می کنند.

امازون

شوستر گفت:

سرمایه گذاری روی ریوین به آمازون کمک می کند وارد دنیای خودرو شود. آن ها احتمالا درباره ی برنامه هایی برای تحویل کالا فکر می کنند و سرمایه گذاری روی ریوین به آن ها کمک می کند تا به راحتی به هدفشان برسند.

سال گذشته، آمازون برنامه ای شغلی ارائه داد که کارآفرینان را در سرتاسر این کشور تشویق می کرد کارهای خود را با استخدام رانندگان و اجاره ی وانت برای تحویل کالا آغاز کنند. این شرکت با حمایت از تخفیف اجاره ی ون و بیمه و سایر هزینه ها و ارائه ی جریان مداوم کسب وکار، به کارآفرینان کمک کرد کالاهای آمازون را تحویل دهند. طی چند ماه، آمازون بیش از ۱۰۰ کسب وکار جدید در حوزه ی تحویل کالا به این روش راه اندازی کرد که باعث بهبود کیفیت خدمات این شرکت شد.

خودروی خودران آرورا

رشد سریع تجارت الکترونیک آمازون برای گسترش ظرفیت های این شرکت و کاهش وابستگی، به شرکای تحویل آن، ازجمله فدکس (FedEx) و یونایتد پارسل سرویس (United Parcel Service) و شرکت پست ایالات متحده ی آمریکا، فشار زیادی وارد آورد. سرمایه گذاری در استارتاپ ریوین دومین سرمایه گذاری آمازون در حوزه ی خودرو و حمل ونقل طی مدتی کوتاه خواهد بود. آمازون یکی از شرکت هایی بود که ماه گذشته، مبلغی درحدود ۵۳۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار روی استارتاپ آرورا اینوویشن (Aurora Innovation)، استارتاپ فعال در حوزه ی خودرو خودران، سرمایه گذاری کرد.

همرسانی نوشتار: