قاتل نامرئی 2 البرزی را به قتل رساند

رئیس اورژانس البرز: متاسفانه استفاده غیر اصولی و شتابزده از وسایل گرمایشی، زمینه را برای حوادث گازگرفتگی و مسمومیت با مونوکسید کربن فراهم کرده است.

  1. شنبه ۹ آذر ۹۸ ساعت ۱۸:۱۰ (۶ ماه قبل)
گازگرفتگی
به گزارش فرانگر

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز؛ مهرداد بابایی گفت: در هفته گذشته 13 نفر در استان البرز دچار مسمومیت با مونوکسید کربن شدند که با اعزام آمبولانس به محل، ضمن دریافت خدمات درمانی پیش بیمارستانی به مرکز درمانی منتقل شده و یا از خدمات درمان سرپایی برخوردار شدند.

وی گفت: متأسفانه 2 نفر از مسمومین در اثر استنشاق طولانی مدت هوای مملو از گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست دادند.

بابایی افزود: علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در مراحل اولیه خواب آلودگی، تاری دید، ضعف و بی حالی، سوزش شدید در ناحیه چشم و گلو، سرگیجه، سردرد همراه با احساس سنگینی سر است.

رئیس اورژانس البرز گفت: چنانچه این علائم گمراه کننده که با علائم سرماخوردگی تشابه دارد مورد توجه قرار نگرفته و اقدام موثری در جهت رفع عامل ایجاد گاز مونوکسید کربن صورت نگیرد علائمی شدید تری همچون تهوع، استفراغ، احساس گرفتگی و درد شدید در قفسه سینه و کبودی در ناحیه لبها بروز می کند.

وی افزود: متأسفانه با استمرار استنشاق هوای مسموم، فرد مسموم دچار کاهش سطح هوشیاری خواهد شد.

بابایی گفت: توصیه می شود به محض بروز علائم اولیه که همزمان در یک یا چند نفر از اعضای حاضر در منزل، محل کار، کارگاه ها و ... مواجه شدید بلافاصله در و پنجره ها را برای ورود هوای تازه باز کنید و وسایل گرمایشی را چک کنید.

رئیس اورژانس البرز افزود: چنانچه فرد یا افرادی دچار علائم گازگرفتگی شدند پس از انجام اقدامات اولیه با شماره 115 تماس گرفته، ضمن ارائه شرح حال و علائم افراد مسموم احتمالی، در صورت نیاز آدرس دقیق را گفته و به توصیه های کارشناسان پاسخگو با دقت توجه کرده و تا رسیدن آمبولانس، آنها را به کار گیرید.