نحوه دستیگری 17 جاسوس «سیا» هنگام خروج از کشور + عکس و جزییات

یک مقام امنیتی وزارت اطلاعات از کشف و شناسایی ۱۷ جاسوس وابسته به سازمان جاسوسی امریکا (سیا) خبر داد.

  1. سه شنبه ۱ مرداد ۹۸ ساعت ۰۱:۵۱ (۸ ماه،۱ هفته قبل)
تصاویر افسران سیا مرتبط با جاسوسان ایرانی
به گزارش فرانگر

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات صبح دیروز در نشست خبری با اعلام این خبر گفت: در تاریخ ۲۸ خردادماه امسال خبری منتشر شد مبنی بر آنکه وزارت اطلاعات موفق به کشف و شناسایی یک شبکه جاسوسی شده است. وی ادامه داد: جاسوس های شناسایی شده شامل شاغلین مراکز حساس و حیاتی و همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بودند. این مقام امنیتی با بیان اینکه این مراکز حساس و حیاتی شامل حوزه های اقتصادی، هسته ای، نظامی و سایبری کشور است، اظهار داشت: تعداد کل جاسوس های شناسایی شده ۱۷ نفر است که به صورت سلولی در ایران فعالیت می کرده و هیچ کدام از این افراد با دیگری ارتباطی ندارند.

روش های «سیا» برای جذب جاسوس

وی درباره بسترهای جذب جاسوس توسط سیا تأکید کرد: برخی از شهروندان به واسطه سوء استفاده از تقاضای ویزای امریکا در دام ویزا گرفتار شده و در ازای اعطای ویزا، به آنها پیشنهاد جاسوسی شده است. برخی دیگر نیز به واسطه حفظ یا تمدید ویزای امریکا از طرف سیا مورد شانتاژ واقع شده اند. این در حالی است که اقدام فوق مغایر با قوانین ایالات متحده بوده و بعضی از طعمه های سیا با کمک وکلای خود موفق به عبور از این دام شده اند. مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات افزود: سیا با تأسیس شرکت های جعلی و به بهانه استخدام متخصصان ایرانی در این شرکت ها یا تأمین تجهیزات از خارج کشور مبادرت به مراجعه اطلاعاتی به اتباع ایرانی کرده است. وی با بیان اینکه مراجعات مستقیم افسران سیا تحت عناوین دیپلماتیک به شهروندان ایرانی در حاشیه کنفرانس های علمی در کشورهای اروپایی، آفریقایی و آسیایی یکی دیگر از روش های تعرض اطلاعاتی بوده است، خاطرنشان کرد: گاهی اوقات مشاهده شده است افسران سیا با معرفی خود به عنوان یک مأمور اطلاعاتی امریکایی، همچنین با ارسال ایمیل یا پیام از طریق شبکه های اجتماعی، از اعضای این شبکه دعوت به همکاری اطلاعاتی کرده است. این مقام امنیتی درباره وعده های فریبنده امریکا به جاسوسان ابراز داشت: متهمین حین گذراندن دوران محکومیت در زندان با اشاره به وعده های وسوسه انگیز افسران سیا از جمله: مهاجرت به امریکا، شغل مناسب در ایالات متحده و پول، از بدعهدی طرف امریکایی یاد می کنند. حتی وعده مساعدت های درمانی در خارج از کشور نیز به برخی از جاسوس ها ارائه شده بود که هیچ یک عملی نشد. وی اضافه کرد: وعده تأمین امنیت جاسوس ها در ایران و خارج کشور و اطمینان کامل به افراد مبنی بر عدم شناسایی توسط ضدجاسوسی جمهوری اسلامی ایران در مورد تمامی اعضای این شبکه به چشم می خورد. مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات در رابطه با مأموریت جاسوس ها بیان کرد: جمع آوری اطلاعات دارای طبقه بندی از مراکز مهم، همچنین انجام عملیات های فنی و اطلاعاتی از مأموریت های محول شده به این شبکه بوده است.

اشتباه جاسوسان در سال 92 که باعث دستگیری آنها شد

وی ادامه داد: علیرغم وعده تأمین امنیت، سیا با پیش بینی احتمال شناسایی این شبکه جاسوسی همچون کشف و شناسایی صورت گرفته در سال ۹۲، طراحی خط خروج اضطراری از کشور را برای مواقع خطر و بحرانی در دستور کار جاسوس ها قرار داده بود. بر این اساس، جاسوس ها آموزش دیده بودند با احساس خطر، طی هماهنگی با سیا و رساندن خود به نقطه ای از قبل تعیین شده در شهرهای مرزی، منتظر حضور رابط اطلاعاتی سیا در صحنه شده و با هدایت وی از کشور خارج شوند. البته جاسوس هایی که قصد فرار اضطراری از کشور را داشتند، به جای ملاقات با رابط سیا در مرز، با رابط ضدجاسوسی ملاقات کردند و نهایتاً دستگیر شدند.

استفاده از جاسوسان نادم سیا

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات با بیان اینکه آموزش ویژه ضدبازجویی به جاسوس ها از دیگر تدابیر اتخاذ شده برای مواقع دستگیری بود، گفت: با مشاهده اشراف اطلاعاتی وزارت از سوی جاسوس ها، آن آموزش ها کارساز نشد و تمامی اعضای این شبکه جاسوسی اعتراف کردند. وی درباره سرنوشت جاسوس ها اظهار داشت: افرادی که آگاهانه و عامدانه به کشور خیانت کرده و حاضر به جبران مافات نشدند، تحویل دستگاه قضایی شدند. آن دسته از کسانی هم که با صداقت کامل با دستگاه امنیتی کشور تعامل کرده و ندامتشان نیز ثابت شد، علیه امریکایی ها مورد مدیریت اطلاعاتی قرار گرفتند.

همکاری برخی کشورهای آسیایی و اروپایی با «سیا» علیه ایران

این مقام امنیتی افزود: تجربه موفق تبادل با متحدین اطلاعاتی در سال ۹۲ باعث شد تا سرنخ های اطلاعاتی کیس اعم از افسران سیا، سرنخ و روش های مورد استفاده در این شبکه در اختیار سایر سرویس های اطلاعاتی نیز قرار گیرد تا شکست جهانی مجددی برای سیا رقم بخورد. وی از همکاری برخی از کشورها با جاسوس های سیا خبر داد و تصریح کرد: با توجه به بهره برداری سیا از برخی از کشورهای اروپایی و آسیایی جهت برقراری ارتباط با منابع خود و با عنایت به اطلاع قبلی سرویس های اطلاعاتی این کشورها از موضوع، قطعاً مسئولیت امر برعهده این کشورها نیز خواهد بود. مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات اضافه کرد: نظر به زمین گیر شدن سیا در اثر این شکست، طبیعی است این سرویس مبادرت به ترمیم و بازسازی خود کند که البته جامعه اطلاعاتی کشور نیز بیدار و هوشیار خواهد بود.

جاسوس های بازداشت شده ایرانی هستند

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات درباره تابعیت جاسوس های دستگیر شده خاطرنشان کرد: هیچ کدام از دستگیرشدگان، از اتباع کشورهای خارجی نبوده و همگی تابعیت ایرانی داشته اند. این مقام امنیتی در پاسخ به این سؤال که آیا فعالیت های این جاسوس ها منجر به خرابکاری در کشور شده است، ابراز داشت: زمان همکاری و به کارگیری این افراد متفاوت بوده است؛ برخی تنها چند ماه همکاری شان را آغاز کرده بودند و برخی بیشتر اما زمان شناسایی این افراد کوتاه بود و چون شناسایی آنها بسیار زود و بهنگام صورت گرفت، هیچ اقدامی که منتج به خرابکاری و اختلال شود، انجام نشده است.

بازداشت شدگان جدید، تبادل نمی شوند

وی درباره احتمال تبادل جاسوس های بازداشت شده با ایرانیان زندانی در خارج از کشور، گفت: این افراد همگی ایرانی بوده و جزو تبادل شوندگان محسوب نمی شوند. مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات درباره مشارکت دیگر کشورها در دستگیری این جاسوس ها یادآور شد: استارت ماجرا از سوی ضدجاسوسی کشور زده شد اما همانند اتفاقی که در سال ۹۲ رخ داد، سرنخ ها و اطلاعات لازم در اختیار متحدان اطلاعاتی ما قرار گرفته است. وی درباره تجهیزات وارد شده از سوی این افراد و تهدیداتی که از سوی این تجهیزات وجود دارد، عنوان کرد: همه تجهیزات وارد شده از سوی آنها، مورد رصد و بررسی های فنی قرار گرفته و خوشبختانه منجر به خرابکاری در کشور نشده است.

ابزارهای جاسوسان

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات به آموزش های پیچیده این جاسوسان اشاره کرد و یادآور شد: تمامی افراد دوره های پیچیده برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزارهای مخصوص جاسوسی را از جانب افسران سیا فراگرفته اند. سیا جهت انتقال، ابزار ارتباط امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی برای شبکه خود در ایران از ناقل اطلاعاتی استفاده کرده است. ناقل ها عمدتاً به شکل سنگ تهیه شده که وسایل مورد اشاره در آن جاسازی شده و جاسوس ها با روش های پیچیده مأموریت برداشتن آنها از نقاط مختلف شهری از جمله مناطق پارکی، نواحی کوهستانی و... را عهده دار می شدند. این مقام امنیتی با بیان اینکه سیا مبادرت به ارسال مدارک هویتی جعلی برای جاسوس ها برای عملیات های خاص از طریق ناقل ها کرده است، عنوان کرد: بررسی ها حاکی از آن است که مدارک جعلی به صورت ناشیانه ای توسط سیا جعل دولتی شده که در پی کشف موضوع توسط ضدجاسوسی، دستور امحای همه مدارک موجود از سوی افسران سیا برای جاسوس ها صادر شد.

تشدید جاسوسی در دوره ترامپ

این مقام امنیتی درباره نقش آفرینی دیگر سرویس های اطلاعاتی در انجام جاسوسی از ایران گفت: ردپایی از هیچ سرویس اطلاعاتی دیگری در این کشف وجود نداشته است. وی درباره تشدید جاسوسی از کشور در دوره ریاست جمهوری ترامپ، اظهار داشت: بعد از سرکار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری و انتخاب «جینا هاسپل» به عنوان رئیس سیا، تشدید اقدامات اطلاعاتی از ایران در دستورکار ایالات متحده قرار گرفته. مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات درباره نقش آفرینی دیگر دستگاه های امنیتی در بازداشت جاسوس ها تصریح کرد: محور شناسایی افراد، وزارت اطلاعات بود اما در ادامه این فرآیند، برخورد، تعامل و مدیریت موضوع با سایر مراکز اطلاعاتی همکاری خوبی صورت گرفت.

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا هم ساعاتی بعد از این نشست خبری در توئیتر مدعی شد که « گزارش ایران درباره گیرانداختن جاسوس های سیا، کاملاً غلط است و اصلاً حقیقت ندارد. باز هم دروغ و پروپاگاندا مانند پهپادشان که ساقط شد.»

بـــــرش

حسام الدین آشنا: آن که جاسوس واقعی می گیرد نیازی ندارد سریال تخیلی بسازد

مشاور رئیس جمهوری در حساب توئیتری خود نوشت:‏ جاسوسان واقعی در لباس انقلابیون دوآتشه در مراکز حساس دفاعی و امنیتی رخنه می کنند نه در بیابان ها و روزنامه ها.حسام‎الدین آشنا، در توئیتی تلویحاً به دستگیری ۱۷ جاسوس مرتبط با سیا از سوی وزارت اطلاعات اشاره کرد و کنایه‎ای هم به سریال گاندو زد و نوشت: آن که جاسوس واقعی می گیرد، نیازی ندارد سریال تخیلی بسازد. ‏جاسوسان واقعی نه به دنبال مزه آدامس بلکه به دنبال تغییر محاسبات مسئولان، تقویت ایران هراسی و تضعیف اتحاد ملی هستند. جاسوسان واقعی در لباس انقلابیون دوآتشه در مراکز حساس دفاعی و امنیتی رخنه می کنند نه در بیابان ها و روزنامه ها.
همرسانی نوشتار: