یک هواپیمای خصوصی روسی در فرودگاه مهرآباد زمین گیر شد + عکس

یک فروند هواپیمای جت خصوصی روسی به دلیل ارتفاع زیاد درخواست انجام طرح تقرب در فرودگاه مهرآباد را داد اما پس از فرود به دلیل مشکلی که برای یکی از چرخ های آن پیش آمد دچار حادثه شد.

  1. سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۶:۱۵ (۸ ماه قبل)
حادثه جدی برای جت خصوصی روسیه در فرودگاه مهرآباد تهران + عکس
به گزارش فرانگر

یک فروند هواپپیمای جت خصوصی کشور روسیه با مدل BAe۱۲۵-۸۰۰A و علامت ثبت RA-۰۲۷۷۲ متعلق به شرکت LLC Aviation Express که از فرودگاه Vnukovo شهر مسکو به فرودگاه مهرآباد پرواز کرده بود، وارد فضای تهران شده و خلبان به دلیل ارتفاع زیاد تقرب درخواست انجام دوباره طرح تقرب فرودگاه را داده و نهایتاً در ساعت ۰۳:۰۷ به وقت محلی با اجرای طرح تقرب ILS در باند ۲۹ چپ فرودگاه مهرآباد فرود آمده است. پس از فرود هواپیما به دلیل مشکلات حادث شده برای یکی از چرخ های اصلی آن هواپیما به سمت راست منحرف شده و بعد از TWY B۳ از باند خارج و در فضای خاکی مابین دو باند متوقف می شود. بعد از توقف هواپیما به دلیل حرارت شدید چرخ ها و مجاورت با بوته های خشک اطراف باند مقدار کمی آتش سوزی در محوطه اطراف ارابه فرود سمت چپ هواپیما به وجود آمده که با عکس العمل سریع پرسنل ایمنی و آتش نشانی فرودگاه مهار شده است. در اثر وقوع حادثه مقدار کمی خسارت به هواپیما وارد شده، لیکن ارزیابی نهایی متعاقبا انجام خواهد گرفت.

هواپیما دارای سه خدمه پروازی و سه مهمان VIP بوده که همگی به طور سالم از هواپیما خارج شده و به سالن تشریفات فرودگاه منتقل گردیدند و با هماهنگی های به عمل آمده دو خلبان برای مصاحبه با تیم بررسی حادثه و انجام سایر اقدامات ملزوم در محل باقی مانده و مابقی به هتل عزیمت نمودند.

در پی اطلاع رسانی وقوع حادثه، سریعاً مسئولین ذی ربط در محل حاضر شده و در پایان با تلاش پرسنل فرودگاه و خدمات فرودگاهی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و شرکت خدمات فرودگاهی سامان هواپیما در ساعت ۰۵:۴۵ به وقت محلی با استفاده از تجهیزات زمینی Tow bar به پارکینگ فرودگاه انتقال داده شد.

بررسی این حادثه مطابق با آیین نامه رسمی سوانح و حوادث انجام و اطلاعیه وقوع حادثه به دو کشور روسیه به عنوان کشور بهره بردار و کشور انگلستان با مسئولیت سازنده هواپیما انجام خواهد پذیرفت و هم اکنون شرکت مالک هواپیما برنامه ریزی برای انتقال هواپیمای جایگزین انجام داده تا پرسنل فنی به همراه قطعات تعمیراتی به تهران ارسال شود.
همرسانی نوشتار: