سانتافه وارداتی دسته دوم چند ؟ + قیمت

این روزها قیمت خودرو در کشور آنقدر افزایش یافته که بعضی از فعالان بازار و مسئولان، واردات خودروهای خارجی دست دوم را راه حلی برای این معضل عنوان می کنند و بحث هایی در این خصوص بین دست اندرکاران مطرح شده است.

  1. شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۲۳:۰۵ (۸ ماه قبل)
سانتافه با واردات خودرو دست دوم 250 میلیون تومان میشود!
به گزارش فرانگر

اگرچه واردات خودروهای دست دوم در ایران در طول سال های اخیر اتفاق نیفتاده است ولی این تجربه در بعضی کشورها نتیجه مثبتی به همراه داشته که می توان افزایش کیفیت تولیدات داخلی و همچنین رضایت مندی مردم را از جمله این آثار دانست. اگرچه ممکن است عده ای اختصاص ارز به واردات خودرو (چه صفر و چه دست دوم) را در وضعیت فعلی امری غیرضروری بدانند، ولی برخی عقیده دارند ارزبری خودروهای داخلی و همچنین قطعات هم بالاست و در نهایت، مردم هم از کیفیت پایین خودروها ناراضی اند.
به گفته فعالان بازار خودرو، در طول سال های اخیر در ایران واردات خودروی خارجی با ارزش کمتر از ۱۵ هزار دلار اتفاق نیفتاده و این در حالی است که در بعضی کشورها ۹۰ درصد مردم خودروی دست دوم با ارزش کمتر از ۱۰ هزار دلار سوار می شوند و بقیه هم خودروی صفر با اقساط ۵ ساله بدون سود خریداری می کنند.
در چنین شرایطی رحمانی وزیر صنعت محدودیت واردات خودروها را اقدامی برای حمایت از تولید داخل عنوان می کند. در مقابل، بعضی کارشناسان اقتصادی عقیده دارند واردات کالا و از جمله خودرو می تواند باعث تقویت کیفیت تولیدات داخلی و کاهش قیمت های حبابی در بازار شود.
کاهش ۵۰ درصدی قیمت ها با واردات خودرو دست دوم
سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در این خصوص گفت: اگر واردات خودروهای دست دوم به کشور انجام گیرد شاهد کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت خودرو در بازار خواهیم بود.
وی ادامه داد: هم اکنون قیمت سانتافه مدل ۲۰۱۶ در بازار نزدیک به ۷۵۰ میلیون تومان است در حالی که می توان همین خودرو را با کارکرد ۲۰ هزار کیلومتر و قیمت کمتر از ۱۰ هزار دلار به کشور وارد کرد و در نهایت با در نظر گرفتن تعرفه ۱۰۰ درصدی، قیمت این خودرو در داخل نزدیک به ۲۵۰ میلیون تومان خواهد بود.
مؤتمنی ادامه داد: در حال حاضر قیمت هایما در بازار ۳۱۵ میلیون تومان است که در صورت واردات خودروهای دست دوم خارجی، این خودرو هم با همان قیمت ۱۰۰ میلیون تومانی خرید و فروش خواهد شد.
به گفته وی، در صورت واردات خودروهای دست دوم قیمت ۲۲۰ میلیون تومانی چانگان هم به ۷۰ میلیون تومان برخواهد گشت.
مؤتمنی با ذکر اینکه واردات خودروهای دست دوم خارجی موجب متعادل شدن قیمت تولیدات داخل و افزایش کیفیت آنها می شود، گفت: کشورهایی مانند آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، ترکیه و هند از سیاست واردات خودروهای دست دوم در جهت افزایش رضایت مندی مشتریان و همچنین بهبود تولیدات داخلی خود استفاده کرده اند.
وی با ذکر اینکه این تجربه در کوتاه مدت می تواند خودرو را از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل کند، افزود: در صورت واردات خودروهای دست دوم، واسطه گری در بازار خودرو جمع خواهد شد و قیمت هر خودرو بر اساس نرخ جهانی مشخص می شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با تأکید بر اینکه نباید با عرضه کم، زمینه نابسامانی بازار خودرو فراهم شود، اظهار داشت: پیش از عید پیشنهادی در این خصوص مطرح شد اما وزیر صنعت با این توجیه که باید از تولیدات داخل حمایت شود با این موضوع مخالفت کرد.
وی افزود: ما هم عقیده داریم که باید از تولید داخل حمایت شود اما این کار نیازمند افزایش تیراژ تولید است و در وضعیتی که نمی توانیم نیاز روزانه بازار خودرو را حل کنیم بهتر است به موضوع واردات خودروهای دست دوم توجه شود.