‏‎امکان انتقال کانکس به برخی مناطق عشایری خوزستان نیست

مدارس سنگی حذف می شود

‏‎مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان گفت: با توجه به عدم وجود مسیر دسترسی به برخی از مناطق عشایری خوزستان، امکان انتقال کانکس به این مناطق وجود ندارد.

  1. چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ ساعت ۱۲:۰۴ (۱ ماه،۲ هفته قبل)
‏‎امکان انتقال کانکس به برخی مناطق عشایری خوزستان نیست / مدارس سنگی حذف می‌شود
به گزارش فرانگر

خبرگزاری در اهواز، علی قربانی امروز صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تعدادی خانوار عشایری در خوزستان یک دوره هفت تا هشت ماهه را سپرى می کنند، اظهار داشت: عشایر خوزستان در مناطق کوهستانی و صعب العبور اسکان یافته اند که داراى شیب بسیار زیاد بوده و عدم وجود جاده دسترسی در این مناطق، ساخت مدرسه را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

وی افزود: تعدادی از مدارس تخریبی و خطرساز استان خوزستان مدارس سنگی هستند که در مناطق عشایری و روستایی واقع شدند و با توجه به اهمیت رسیدگی به دانش آموزان این مناطق سعی کردیم این مدارس را شناسایی و اولویت بندی کنیم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان بابیان اینکه توافق حاصل شد که ۸۰ کلاس درس جدید با فن آوری نوین را جایگزین مدارس سنگى کنیم گفت: قرار است تا پیش از فروردین ماه، ۱۴ کلاس درس به این روش ساخته شوند و مابقی نیز تا پیش از مهرماه سال آینده به بهره برداری می رسند.

قربانى ادامه داد: با توجه به اینکه دانش آموزان عشایری را در اولویت کاری قراردادیم، امیدوار هستیم بتوانیم کارهای مثبتی برای آن ها انجام بدهیم.

‏‎وی افزود: در خصوص مدارس سنگی و عشایری خوزستان برخی مواقع تصاویری در رسانه ها و فضای مجازی منتشر می شود مبنی براینکه دانش آموزان در مدارس چادری و سنگی هستند؛ بافت منطقه عمدتاً به شکلی است که امکان ساخت وساز را از ما می گیرد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان با اشاره به صعب العبور بودن برخی مناطق مانند روستاى کنگرو بیان داشت: دلایلى از قبیل عدم وجود جاده جهت حمل و انتقال مصالح و نبود آب و برق نیز لازمه ساخت وساز است و ما نمی توانیم با مصالح سنتی این کار را انجام دهیم.

‏‎وی با اشاره به اینکه یکی از کارهای قابل انجام که پیگیر آن هستیم، انتقال کانکس برای مدارس عشایری است، تصریح کرد: در سه سال اخیر کانکس های مدارس شهری را جمع آوری و به مدارس عشایری منتقل کردیم؛ خوشبختانه بیش از ۳۰۰ مدرسه و کلاس کانکسی شهری و روستایی جمع آوری شده که به تدریج به مناطق عشایری منتقل می شود تا جایگزین کلاس های چادری و یا سنگی شوند.

جابه جایی کانکس با بالگرد بسیار خطرناک است

‏‎قربانی با اشاره به اینکه امکان جابه جایی کانکس به برخی مناطق عشایری وجود ندارد ادامه داد: یکی از راه هایی که برای حل مشکل به نظر می رسید، استفاده از بالگرد برای انتقال کانکس است ولی متأسفانه امکان انتقال کانکس با بالگرد برای برخی مناطق ازجمله همین روستا وجود ندارد.

‏‎مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان با اشاره به اینکه انتقال کانکس با بالگرد چند سال قبل برای یکی از مدارس عشایری در بخش دهدز روستاى سید خدر انجام شده گفت: با توجه به اینکه سقف خانه های عشایری از نوع چوب و مصالح سبک در آن به کاررفته، باد ناشی از پرواز بالگرد سقف این خانه ها را تخریب کرد و در لحظه آخر که امکان واژگونی بالگرد می رفت با تشخیص خلبان کانکس از ارتفاع به پایین پرتاب شد؛ در این حادثه به کسی آسیب وارد نشد اما کانکس آسیب شدیدی دید.

‏‎وی بیان کرد: راهکار پیشنهادی آموزش وپرورش عشایر این بود که برای این مناطق صعب العبور چادر تهیه شود؛ در منطقه کنگرو درمجموع ۹ نفر دانش آموز هستند و تصاویر منتشرشده متعلق به سال گذشته است. درحالی که به پیشنهاد آموزش وپرورش عشایر خوزستان چادرهای خوبی برای آن ها تهیه شده.

‏‎مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان با اشاره به پیگیری حذف مدارس سنگی به عنوان یکی از کارهای بزرگ وزارت آموزش وپرورش و سازمان نوسازی مدارس کشور اظهار کرد: ‏‎انجام شدن این کار در اعتبارات سال آینده دیده می شود و با تزریق این اعتبارات می توانیم در راستای حذف مدارس سنگی که عمدتاً در مناطق عشایری و صعب العبور استان خوزستان هستند، گام بزرگی برداریم.

‏‎قربانی در پایان گفت: درحال حاضر کانکس برای بارگیری به مناطق صعب العبور وجود دارد و اگر دستگاهی مسئولیت حمل آن را با بالگرد و یا هر وسیله دیگری برعهده می گیرد حاضر به پرداخت هزینه آن هستیم؛ اما در خصوص خطری که حمل آن دارد، امکان پذیرش این مسئولیت را نداریم زیرا خطر جانی برای خلبان و مردم منطقه وجود دارد.

۳۴۴/ش

همرسانی نوشتار: