۴ هزار کلاس درس جدید افتتاح شد

سیستم گرمایشی ۸۶ هزار کلاس همچنان ناایمن

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به افتتاح ۴ هزار و ۱۶۸ کلاس درس در ایام دهه فجر گفت: سیستم گرمایشی ۸۶ هزار کلاس درس همچنان ناایمن است.

  1. یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸ ساعت ۱۳:۱۴ (۳ ماه،۳ هفته قبل)
4 هزار کلاس درس جدید افتتاح شد/سیستم گرمایشی 86 هزار کلاس همچنان ناایمن
به گزارش فرانگر

مهراله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اظهار کرد: در این سازمان پروژه های آموزشی دو بار در سال به ادارات آموزش وپرورش استان ها تحویل داده می شود. مرحله اول ۶ ماه نخست سال است و مرحله دوم مربوط به مدارسی است که ۶ ماه دوم سال ساخته شده و در دهه فجر افتتاح می شوند.

افتتاح ۴ هزار کلاس درس با زیربنای ۶۰۰ هزار متر مربع

وی افزود: دهه فجر امسال ۱۰۰۰ پروژه آموزشی شامل ۴ هزار و ۱۶۸ کلاس درس با زیربنای ۶۰۰ هزار مترمربع در سراسر کشور افتتاح شد؛ سال ۹۸ در برخی استان ها بحث سیل را داشتیم که برهمین اساس محرومیت زدایی از استان هایی که سرانه آموزشی آنها از میانگین کشوری پایین تر است مدنظر است و بیشترین کلاس های درس تحویلی در استان های خوزستان، سیستان وبلوچستان، خراسان رضوی و کرمانشاه است.

رخشانی مهر گفت: بخشی از پروژه های آموزشی از محل اعتبارات ملی و بخشی از محل اعتبارات استانی ساخته شده است. اعتبارات ملی برای تخریب و بازسازی فضاهای نیازمند تخریب و بازسازی اختصاص می یابد و اعتبارات استانی برای ساخت مدارس جدید در حاشیه شهرها و پروژه های مسکن مهر است که در این مناطق نیازمند ساخت مدرسه جدید هستیم.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بیان کرد: مهر امسال ۱۰ هزار کلاس درس را به ادارات آموزش وپرورش تحویل دادیم و با ۴ هزار کلاس درس افتتاح شده در دهه فجر ۱۴ هزار کلاس درس در سال ۹۸ تحویل شده است که ۱۵ درصد مدارس تحویلی از محل تخریب و بازسازی و ۸۵ درصد نیز از محل ساخت مدارس جدید در مناطقی است که قبلاً در آنجا مدرسه وجود نداشته است.

مدارس در متراژ بالا ساخته می شوند

وی با اشاره به اینک تلاش می کنیم مدارسی را با متراژ بالا بسازیم برهمین اساس به سمت ساخت مجتمع های آموزشی رفته ایم، متذکر شد: در این مدارس سالن ورزشی، آزمایشگاه و نمازخانه مناسب طراحی شده است و صرفاً کلاس درس تحویل نمی دهیم از سوی دیگر جدا از مدارس برای ساخت استخر نیز اقدام کردیم، در ایام فجر ۱۱ استخر ورزشی افتتاح شد و مهر ۹۸ هم ۱۶ استخر ورزشی تحویل دادیم.

رخشانی مهر گفت: ۱۰ هزار کلاس درس مهر امسال تحویل شد، برای ساخت آن بیش از سه هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت همچنین برای ساخت ۴ هزار کلاس درس افتتاح شده در ایام دهه فجر حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان و در مجموع بیش از ۴ هزار میلیارد تومان هزینه شد.

سیستم گرمایشی ۵۰ هزار کلاس درس استاندارد شد

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور درباره ایمن سازی سیستم گرمایشی مدارس عنوان کرد: از ابتدای سال ۹۸ بر روی این موضوع متمرکز شدیم و با توجه به اینکه سازمان برنامه و بودجه نگاه ویژه ای به جمع آوری بخاری های نفتی داشت، اعتبار مناسبی تعیین شد براین اساس سیستم گرمایشی ۵۰ هزار کلاس درس را استاندارد کردیم.

وی مطرح کرد: در ابتدای سال ۹۷، ۱۳۶ هزار و ۳۷ کلاس درس در حوزه سیستم گرمایشی ناایمن بودند و وجود شعله مستقیم گاز در کلاس های درس ممنوع است، از ابتدای سال ۹۸ با افزایش اعتبار، نسبت به جمع آوری بخاری های نفتی در ۲۴ هزار مدرسه ای که علمک گاز داشتند اقدام کردیم در کنار آن تعدادی بخاری گازی جمع شد و حدود ۵۰ هزار کلاس درس را در حوزه گرمایشی استاندارد کردیم.

رخشانی مهر متذکر شد: سیستم گرمایشی ۸۶ هزار کلاس درس همچنان غیرایمن است که حدود ۲۳ هزار کلاس درس با بخاری نفتی گرم می شوند، این مناطق گازکشی نشده است تا بتوانیم سیستم گرمایشی استاندارد داشته باشیم و در برخی مناطق حتی برق هم وجود ندارد.

همرسانی نوشتار: