چرا آموزش وپرورش با استفساریه استخدام معلمان حق التدریس مخالف است؟

دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش گفت: اگر برخی افراد زمان کوتاهی به عنوان معلمان با آموزش وپرورش همکاری داشتند دلیلی نمی شود حتماً آنها را استخدام کنیم.

  1. یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸ ساعت ۰۹:۳۲ (۲ ماه قبل)
چرا آموزش‌وپرورش با استفساریه استخدام معلمان حق‌التدریس مخالف است؟
به گزارش فرانگر

مهدی نوید ادهم خبرنگار اجتماعی خبرگزاری با اشاره به مخالفت شورای عالی آموزش وپرورش با استفساریه مجلس قانون تعیین تکلیف استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اظهار کرد: معلمی و تدریس یک کار تخصصی است و معلمان باید شایستگی و توانمندی ویژه تدریس را داشته باشند.

وی افزود: اگر برخی افراد به هر دلیلی مدت زمان کوتاهی به عنوان معلم با آموز ش وپرورش همکاری داشتند دلیلی نمی شود حتماً آنها را استخدام کنیم، در صورت استخدام این افراد باید ۳۰ سال با ما همکاری کنند بنابراین ضروری است است شرایط مورد نیاز را دارا باشند.

دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش گفت: صلاحیت افرادی که می خواهند به عنوان معلمان به استخدام آموزش وپرورش دربیایند و ۳۰ سال فعالیت کنند  باید احراز شود و بدین منظور، نیاز به برگزاری امتحان و سنجش افراد است.

نوید ادهم با اشاره به اینکه یکی دیگر از شروط لازم برای ورود به شغل معلمی داشتن شرط سنی لازم است، افزود: برخی افرادی که قرار است از طریق استفساریه مجلس به عنوان معلم استخدام شوند، سن بالایی دارند یعنی بالای ۴۰ یا ۴۵ سال هستند، این افراد چگونه می خواهند ۳۰ سال برای آموزش وپرورش کار کنند؟

وی بیان کرد: این در حالی است که دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان از سن ۲۲ سالگی به عنوان معلم وارد مدارس می شوند.

دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش با اشاره به اینکه این شورا نظر تخصصی خود را درباره استفساریه مجلس برای تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی به شورای نگهبان منعکس خواهد کرد، تا با توجه به مفاد سند تحول بنیادین و سیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب این استفساریه را بازنگری کنند، گفت: استفساریه مجلس با اسناد بالادستی مغایرت دارد و برای اصلاح این موضوع با نمایندگان مجلس هم وارد مذاکره می شویم؛ برای جذب معلمان پیشنهادات مشخصی داریم تا نیروهای توانمند استخدام شوند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی ۲۹ دی ماه  با طرح استفساریه ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۳ شهریور ۹۷ موافقت کردند.

در متن این استفساریه آمده است: آیا مشمولین تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعین تکلیف معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در آموزش و پرورش که با آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی، سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت های طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده اند، از جمله نیروهای خرید خدمات، آموزشی حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که تا تاریخ  ۲۶ مهر ۹۱ همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی فوق الذکر در ماده الحاقی مصوب ۱۳ شهریور ۹۷ می شوند؟ پاسخ نیز بلی است.

در پاسخ به استفساریه آمده است: مشمولین تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که تا تاریخ ۲۶ مهر ۹۱ همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی در قانون فوق الذکر با آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی ساز و کار مدیر مدرسه، و انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسس، یا شرکت های طرف قرارداد با وزارت آموزش و پرورش دریافت کرده اند، شامل استخدام ماده الحاقی مصوبه ۱۳ شهریور ۹۷ می شوند.

همرسانی نوشتار: