مهارت و سبک زندگی، دلیل حذف انتگرال از کتاب های درسی

حجت الاسلام علی ذوعلم گفت:علاوه بر انتگرال مباحث دیگری هم از کتاب های درسی حذف شده اند باید این ها کنار بروند تا جا برای مهارت و سبک زندگی باز بشود.

  1. شنبه ۱۹ بهمن ۹۸ ساعت ۱۰:۲۷ (۲ هفته،۴ روز قبل)
مهارت و سبک زندگی، دلیل حذف انتگرال از کتاب‌های درسی
به گزارش فرانگر

خبرگزاری ، حجت الاسلام علی ذوعلم، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع " نظام آموزشی و گام دوم انقلاب "، در واکنش به حذف انتگرال از کتاب های درسی اظهار کرد: علاوه بر انتگرال مباحث دیگری هم از کتاب های درسی حذف شده اند؛ باید این ها کنار بروند تا جا برای مهارت و سبک زندگی باز بشود.

ذوعلم با بیان اینکه از میان کلیدواژه های گام دوم انقلاب، چند کلید واژه مرتبط با تعلیم و تربیت را عرض می کنم، گفت: کلیدواژه نخست، جوانان است که پایه های ارزشی و نگرشی آنها در آموزش و پرورش نهاده می شود، جوانان چگونه باید تربیت شوند که بتوانند در گام دوم انقلاب نقش آفرینی کنند؟

وی افزود: باید جایگاه ها، مسئولیت ها، تصمیم گیری ها و مشارکت فعال را به جوانان بسپاریم و آنها بتوانند وارد میدان شوند، معتقدم بایدهرچه بیشتر موانع را برطرف و آیین نامه ها و قواعد را اصلاح کرد تا جوانان وارد این مسیر شوند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به سه مرحله ای که باید در گام دوم انقلاب طی کنیم اشاره کرد و گفت: خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی؛ این سه گام هستند که نقش آموزش و پرورش در هر سه گام مهم است. باید بررسی کرد موانع در راه چیست و آیا مدیریت کلان در جهت ایفای این نقش به آموزش و پرورش کمک می کند؟ ذوعلم با بیان اینکه کلیدواژه سوم، سبک زندگی ایرانی اسلامی است، ادامه داد: رهبر معظم انقلاب تأکید کردند باید در ۴۰ سال دوم انقلاب به این امر بپردازیم که نقش آموزش و پرورش و نقش جوانان در آن مهم است و باید طوری نظام آموزشی را بازطراحی کنیم که نوجوانان بخصوص در دوره متوسطه خودشان هم نقشی برای حرکت به سمت سبک زندگی ایرانی- اسلامی داشته باشند. وی مطرح کرد: اجرای کامل برنامه درسی به همین سمت می رود و از رسالت هایی است که سازمان پژوهش برای خود تعریف کرده است. طرح بوم نیز در همین راستا اجرا شد تا متناسب با هر کلاس درس محتوای خاصی تنظیم شود البته طرح بوم در ابتدای راه است و باید غنی سازی شود و به یک تعریف مشترک در همه مدارس برسیم.

ذوعلم گفت: باید به یک بازطراحی عمیق در هر چهار دوره ابتدایی تا متوسطه بپردازیم. در این میان بازطراحی دوره اول ابتدایی و دوره دوم متوسطه باید همزمان شروع شده و بیشتر مورد توجه قرار بگیرند، روش های تدریس، رویکردهای ما و سایر موارد در این بازطراحی باید لحاظ شوند.

نگاه حاکم به کتاب درسی فقط نکات کنکوری است

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به کنکور به عنوان مانعی بزرگ در این مسیر افزود: این بازطراحی می تواند کنکور را نیز تحت الشعاع خود قرار بدهد و در نهایت کمک کند تا دانش آموزان هویتی عمیق پیدا کرده و خودشان را عنصری موثر در تمدن سازی دانسته و بتوانند نقش ایفا کنند. اگر بتوانیم رویکرد و نگاه حاکم امروز به کتاب درسی که فقط نکات کنکوری در آن مهم است را تعدیل کنیم و فرهنگ خانواده ها و مدارس در این زمینه اصلاح شود گام خوبی برداشته ایم.

آیا تمام مباحث ریاضی باید در دوره متوسطه مطرح شود؟ وی ادامه داد: قطعاً بازطراحی برنامه درسی و تربیتی در دوره متوسطه دوم می تواند در دستور کار قرار بگیرد. باید فهم مشترکی در این باره شکل بگیرد. فراتر از سازمان ما نهادهای بالاتر چون شورای عالی آموزش و پرورش و انقلاب فرهنگی هستند که موارد و طرح ها را تصویب می کنند. کل سیستم مدیریتی کشور نیز همینطور. به تازگی بحث حذف انتگرال از کتاب ریاضی مطرح شد؛ اینکه انتگرال بخش مهمی از ریاضی است کاملاً درست است، اما آیا همه مباحث ریاضی باید در دوره متوسطه مطرح شود؟ همه مقدمات بار دانشی دانشگاه را ما باید برعهده بگیریم؟ این کار در دوره بنده انجام نشده بود اما از حیث کارشناسی از آن دفاع و حمایت کردم.ذوعلم با بیان اینکه اگر بخواهیم همه مقدمات بار دانشی دانشگاه را بر دوش آموزش و پرورش بگذاریم یک مانع برای پرداختن به مهارت های دیگر گذاشته ایم، اظهار کرد: در واقع دیگر انتگرال در کنکور هم نباید مطرح شود. از زمان تصویب برنامه درسی ملی از ۱۱ حوزه یادگیری، ۴ حوزه یادگیری جدید افزوده ایم که سبک زندگی از این جمله است.

انتگرال باید کنار برود تا جا برای سبک زندگی باز شود وی درباره گلایه رهبر انقلاب در دیدار با معلمان مبنی بر عملیاتی شدن کمتر از ۱۰ درصد سند تحول بنیادین گفت: زیرنظام برنامه درسی تقریباً اجرا و وارد فرایند همسوسازی شده است. علاوه بر انتگرال مباحث دیگری هم حذف شده اند. باید این ها کنار بروند تا جا برای مهارت و سبک زندگی باز بشود، حرکت هایی شروع شده و سازمان پژوهش می تواند بازطراحی دوره دوم را تا سال ۱۴۰۰ انجام دهد. رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: اگر نتوانیم برنامه ها را پژوهش محور کنیم، خود به خود برنامه های دیگر با چالش مواجه می شوند. محدودیت ساختاری از چالش های فعلی است و اگر قرار باشد معاونت ها ادغام شوند یکی از موارد مطرح شده ادغام معاونت پژوهشی است که ما را دچار چالش می کند.

مسائل زیر پوست آموزش وپرورش با حرکت بوروکراتیک حل نمی شودوی با بیان اینکه به ثبات و مرجعیت علمی فرهنگی در رأس آموزش و پرورش نیاز داریم، اظهار کرد: وزیر معتقد است مسائلی زیر پوست آموزش و پرورش است که باید به آنها توجه کرد و تنها حرکت بروکراتیک نمی تواند پاسخگو باشد.

برای تغییر مدیران آموزش وپرورش از شورای اعالی انقلاب فرهنگ نظر خواسته شود ذوعلم با اشاره به نقش جوانان گفت: آموزش و پرورش باید حمایت کننده و توانمند کننده جوانان باشد، زمینه فراهم است و اگر زیرساخت های مورد نیاز برای ثبات مدیریت نیز فراهم باشد می توان کارهای خوبی انجام داد. به عنوان مثال اگر رئیس دانشگاهی بخواهد تغییر کند باید شورای عالی انقلاب فرهنگی اجازه بدهد اما آیا تغییر مدیرکل آموزش و پرورش استان ها اینگونه است ؟ اگر چنین مجوزی وجود داشته باشد فشارهای منطقه ای، جناحی و سیاسی کارساز نمی شود چند سال قبل هم پیشنهادی مطرح شد که برای انتخاب وزرا هم استمزاجی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز باشد. وی با بیان اینکه ورودی دانشگاه از آموزش و پرورش است، گفت: آموزش و پرورش هم مصرف کننده محصولات دانشگاه است با چرخه ای مواجهیم که باید یک همسویی وجود داشته باشد. از دانشگاه ها دو گونه می توان استفاده کرد، نخست عرضه مسائل به دانشگاه است که انجام می شود و پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با دانشگاه ها در ارتباط است، گونه دوم این است که نهاد دانشگاه به عنوان قوه عاقله نظام باید به مسائل آموزش و پرورش توجه کند و دانشکده های علوم تربیتی باید به آموزش و پرورش توجه جدی تری داشته و حتی خودشان هم از آموزش و پرورش مطالبه داشته باشند. رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی متذکرشد: تا وقتی آموزش و پرورش مسئله اول کشور تلقی نشود کار به خوبی پیش نمی رود.

همرسانی نوشتار: