تهران| تأکید وزیر آموزش و پرورش بر مهارت آموزی؛ باید مهارت های ظرفیتی دانش آموزان افزایش پیدا کند

وزیر آموزش و پرورش گفت: هدف آموزش و پرورش پیوستن دانش آموزان در مسیر آموزش عالی نیست بلکه هدف تربیت افرادی مفید در زندگی خود و جامعه است که این امر باید پس از مقطع دیپلم به وقوع بپیوندد.

  1. دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸ ساعت ۱۱:۱۲ (۲ ماه قبل)
تهران| تأکید وزیر آموزش و پرورش بر مهارت‌آموزی؛ باید مهارت‌های ظرفیتی دانش‌آموزان افزایش پیدا کند
به گزارش فرانگر

خبرگزاری از اسلامشهر، محسن حاجی میرزایی صبح امروز در نشست شورای اداری شهرستان اسلامشهر با بیان اینکه مأموریت همه مسئولان در تحقق اقتدار و پیشرفت کشور خلاصه شده است اظهار داشت: اگر خود را از ارکان یک حکومت می دانیم بنابراین هر یک در بخش های مختلف تنها یک مأموریت مشترک را دنبال می کند که آن آرامش، پیشرفت، عزّت و اقتدار نظام و سلامت و امنیت مردم است.

وی بیان کرد: موضوعی که همواره به وفور در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به چشم می خورد توزیع مسئولیت ها، تفکیک ساختارها و تمایز نقشه ها است که ما را از هم دور کرده و بعضاً گرایش های صنفی و دستگاهی مرزهایی را بین بخش های مختلف به وجود آورده است اما واقعیت موضوع این است که ارزیابی نهایی کار ما میزان دستیابی به آن موضوع است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: معیار داوری و ارزیابی این است که تا چه حد به اهداف حاکمیت دست پیدا کرده ایم و از رنج و آلام مردم کاسته شده و پیشرفت و تعالی جامعه را سبب شده ایم؟ چرا که برای ساخت هر بنا و عمارت مصالح متعددی لازم است که اگر همه مصالح ساختمان به حد کافی و کیفیت عالی جمع نشود ارزشی ندارد، ارزش زمانی ایجاد می شود که ما توانایی ترکیب و اجرای آن ها را داشته باشیم و یک کل معنادار بسازیم.

حاجی میرزایی تصریح کرد: هر کدام از ما چرخ دنده ای را به حرکت در می آوریم، بنابراین مدیری توانمند است که سرعت آن را بیشتر می کند، مهّم این است که این چرخ دنده ها خلاص نچرخند که هدررفت انرژی را سبب خواهد شد و این موضوعی است که باید مراقبت کنیم و بدانیم مجموعه ما این چنین است یا خیر؟

وی سپس با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: در طول انقلاب دستاوردهای بسیاری در حوزه های مختلف حاصل شده و کارهای بزرگ و اعجاب آوری صورت گرفته است هر چند در برخی موارد با کاستی هایی روبه رو بوده ایم اما ترکیب صحیح و موزون نیروها قطعاً می تواند فقر و بیکاری را از بین برده و عدالت را مستقر کند، این دغدغه ای است که امروز باید به آن توجه داشت.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: شاید جمعی اهلیت نداشته باشند که در حوزه و موضوعی ورود پیدا کرده و این پیوندها را برقرار کنند اما در مجموعه آموزش و پرورش که ما مسئول یادگیری هستیم و آموزش زندگی کردن را برعهده داریم آدم ها آن گونه عمل می کنند که آموخته اند.

حاجی میرزایی بیان کرد: ما برای اینکه جامعه ای مناسب تر، کارآمدتر و مقتدرتر داشته باشیم نیازمند ظرفیت هایی هستیم و زمانی ما قادر هستیم که مأموریت خود را درست انجام دهیم که هماهنگ عمل کنیم، آموزش و پرورش زمانی می تواند رسالت خود را در آماده کردن انسان ها برای یک زندگی شرافتمندانه به ثمر برساند که بتواند پیوندهای اُرگانیک خود را با همه بخش های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برقرار سازد.

وی افزود: زمانی که از مشارکت و همراهی سخن می گوئیم منظور این است که توانمندی خود را در یک امتداد قرار داده و هم راستا پیش برویم و در حوزه های مختلف سلامت، کشاورزی، مشارکت در سازندگی جامعه و کسب مهارت های مفید برای جامعه نیروهای مناسبی را تربیت کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اهداف آموزش و پرورش در سند تحول بنیادین تصریح کرد: هر فردی که از آموزش و پرورش بیرون می رود باید مهارتی را متناسب با نیازهای جامعه آموخته باشد، در واقع باید مهارت های ظرفیتی دانش آموزان افزایش پیدا کند.

حاجی میرزایی افزود: هدف آموزش و پرورش پیوستن دانش آموزان در مسیر آموزش عالی و دانشگاه نیست، بلکه هدف تربیت افرادی مفید در زندگی خود و جامعه است که این امر باید پس از مقطع دیپلم به وقوع بپیوندد.

وی در ادامه با اشاره به جمعیت و تراکم بسیار بالای مناطق حاشیه تهران بیان کرد: مردم این منطقه با مسائل و مشکلات گسترده می توانند به عنوان یکی از گذرگاه های مهّم برای تغییر پایدار وضعیت قلمداد شوند.

وزیر آموزش و پرورش در پایان خاطرنشان کرد: امید است مجموعه آموزش و پروزش ضمن گفت وگوی عمیق با همه بخش ها، مأموریت های خود را با یکدیگر تعریف کنند و در یک هدف گذاری مناسب ظرفیت اجرایی، کارسازی و حل مسئله را افزایش بخشد، که اگر این خلاقیت و نوآوری شکل بگیرد قطعاً وضعیت اشتغال نیز بهبود پیدا می کند.

۲۲۰/ح

همرسانی نوشتار: