حضور طلاب جوان در مدارس بیشتر می شود

همکاری حوزه علمیه برای تربیت دینی دانش آموزان

مشاور وزیر آموزش وپرورش از ساماندهی و حضور بیشتر طلاب جوان در مدارس خبر داد و گفت: حوزه علمیه بازوی آموزش وپرورش در تربیت دینی و اعتقای دانش آموزان است.

  1. چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸ ساعت ۱۵:۳۹ (۳ هفته،۶ روز قبل)
حضور طلاب جوان در مدارس بیشتر می‌شود/ همکاری حوزه علمیه برای تربیت دینی دانش‌آموزان
به گزارش فرانگر

خبرگزاری ؛ علیرضا حاجیان زاده با اشاره به ابعاد مختلف سند تحول بنیادین و اهداف مد نظر آن، بر  مشارکت همه دستگاه ها در تقویت ابعاد تربیتی دانش آموزان تأکید کرد.

وی افزود: بحث تعلیم و تربیت موضوعی کاملاً تخصصی است که متولی مرکزی آن وزارت آموزش و پرورش است اما عناصر مختلف در تربیت مؤثر هستند که در رأس آن ها خانواده، به عنوان شروع کننده امر تربیت قرار دارد و سپس رسانه ها و سایر دستگاه های مختلف تبلیغی و فرهنگی که آثار و ارتباطاتشان در جای جای نظام حضور و تأثیر دارد، قرار می گیرند.

حاجیان زاده گفت: به منظور تحقق اهداف سند تحول بنیادین در وزارت آموزش و پرورش و بهره گیری از ظرفیت تمام دستگاه های تأثیر گذار از ۱۴ سال قبل، ستاد همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش در سطح وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد که منجر به استحکام روابط این دو نهاد و تحقق گام های موثر در حوزه های تربیتی دانش آموزان شد.

تفاهم نامه همکاری ۵ ساله حوزه های علمیه و آموزش وپرورش

دبیر ستاد همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش ادامه داد: با تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم تقویت هر چه بیشتر ارتباط حوزه و آموزش و پرورش، امروز شاهد ساختارمند شدن ارتباط این دو نهاد با انعقاد تفاهم نامه همکاری ۵ساله به منظور اجرای ۳۹ برنامه فرهنگی- تربیتی در سطح مدارس کشور هستیم.

وی تصریح کرد: در تدوین این تفاهم نامه و برنامه عمل ۵ ساله، سعی شده است ابعاد مختلف استفاده از ظرفیت های حوزه علمیه و نیز نیازهای آموزش و پرورش لحاظ شود.

حوزه علمیه بازوی آموزش وپرورش در تربیت دینی و اعتقادی دانش آموزان

مشاورعالی  وزیر آموزش و پرروش افزود: حوزه علمیه با برخورداری از ظرفیت بزرگ و کاملاً موثر و توانمند در بخش های پژوهشی و تبلیغی، می تواند بازوی توانمند آموزش و پرورش در تربیت دینی و اعتقادی دانش آموزان باشد.

حاجیان زاده تأکید کرد: آنچه امروز برای ما اولویت دارد چینش این ظرفیت ها در کنار هم به منظور تهیه یک نقشه راه در آموزش و پرورش است که ضمن حفظ استقلال نهاد آموزش و پرورش، پاسخگوی نیازهای آن در ابعاد تربیتی و دینی باشد.

تدوین بسته های آموزشی برای مسائل دختران دانش آموز

وی در ادامه با تأکید بر لزوم توجه به تفاوت های تربیتی دختران و پسران دانش آموز در مدارس گفت: به منظور بررسی ویژه مسائل دختران درسطوح مختلف کمیته هایی را تشکیل داده ایم تا با تدوین بسته های آموزشی و محتوای علمی پاسخگوی نیازهای این طیف مهم و تأثیر گذار در جامعه و آینده کشور باشیم.

حضور روحانیون در مدارس

حاجیان زاده  عنوان کرد: محور همه فعالیت های آموزش و پرورش تربیت دینی دانش آموزان است و  تحقق کامل این موضوع مستلزم حضور روحانیت معزز به عنوان یکی از ارکان تأثیر گذار در مدرسه است.

وی  با تأکید بر حضور پررنگ روحانیون در مدارس اظهار کرد: خوشبختانه موفق شدیم در ارتباط تعاملی بین حوزه های علمیه و آموزش و پرورش یک برنامه پنج ساله همکاری طراحی کنیم که بر اساس آن برنامه های فرهنگی و تربیتی متعدد به منظور تقویت ارکان تربیت دینی دانش آموزان در سطح مدارس اجرا کنیم.

دبیر ستاد همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش گفت: تبادل فکر با صاحب نظران حوزوی، تولید محتوا و تعامل روحانیون با منابع آموزشی، ساماندهی و حضور بیشتر طلاب جوان در جمع دانش آموزان، تربیت نیروی انسانی و راه اندازی مدارس علوم و معارف اسلامی، برخی از عرصه های برنامه ۵ ساله ستاد همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش  است.

وی در پایان با اشاره به ماهیت و هدف تشکل های دانش آموزی در مدارس مطرح کرد: هر یک از تشکل های دانش آموزی که در مدارس فعالیت می کنند باید از نظر پوشش دهی و فعالیت هایی که با حضور دانش آموزان اجرا می کنند، مکمل یکدیگر باشند.

حاجیان زاده یادآور شد: تلاش کردیم در برنامه های ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزش و پرورش از تمام ظرفیت تشکل های دانش آموزی به منظور ایجاد وفاق  همدلی در ارکان مختلف این تشکل ها استفاده کنیم.

همرسانی نوشتار: