تشکیل جلسه برای حل مشکلات رتبه بندی و تلاش برای بازگشت ضریب تعجیل

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه فردا جلسه هیئت مرکزی ممیزه برای بررسی مشکلات معلمان درباره رتبه بندی برگزار می شود، گفت: تلاش می کنیم ضریب تعجیل بازگردد.

  1. دوشنبه ۳۰ دی ۹۸ ساعت ۱۳:۱۷ (۲ ماه،۲ هفته قبل)
تشکیل جلسه برای حل مشکلات رتبه‌بندی و تلاش برای بازگشت ضریب تعجیل
به گزارش فرانگر

علی الهیار ترکمن در نشست خبری با رسانه ها درباره رتبه بندی فرهنگیان، اظهار کرد: به موجب «جزء یک بند الف قانون برنامه ششم توسعه»، دولت موظف شد رتبهبندی فرهنگیان را تدوین و مجلس در قالب بودجه سنواتی اعتبار آن را تصویب کند که برای امسال دو هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.

وی افزود: دولت آیین نامه رتبه بندی معلمان را تدوین کرد که براساس یک نظام شغل محور است نه شاغل محور؛ نظام های حرفه ای شغل محور هستند و براساس صلاحیت و شایستگی فرد، تعریف و تدوین می شوند.

برخی افراد فضایی ایجاد کردند که مشوق مالی در رتبهبندی افزایش حقوق تعریف شود

معاون برنامهریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در رتبه بندی نحوه ارزیابی رتبه ها و امتیازاتی که به معلمان تعلق می گیرد مشخص شده است، گفت: رتبهبندی حرفه ای معلمان از احراز و ارتقای صلاحیت ها آغاز و به ارتقای کیفیت منجر می شود و در این زمینه برخی مشوق های مالی در نظر گرفته خواهد شد اما برخی از افراد فضایی را ایجاد کردند که این مشوق مالی به عنوان افزایش حقوق تعریف شده است.

الهیار ترکمن ادامه داد: نظام آموزش و پرورش کشور برای رتبهبندی اولین تجارب خود را سپری می کند و در یک فاصله کوتاه نمی توانیم آنچه که هدف کامل رتبه بندی است را محقق کنیم بلکه در یک بازه زمانی با تغییراتی که اعمال می شود رتبه بندی به نقطه نهایی خواهد رسید.

احکام رتبه یک معلمان بهمن ماه صادر می شود

وی ادامه داد: ۱۴۵۰ میلیارد تومان به حقوق دی ماه آموزش و پرورش اضافه شد و بر این اساس حقوق معلمانی که در رتبه های دو تا ۵ قرار می گیرند در دی ماه براساس رتبه بندی پرداخت شد. رتبه یک در حال احراز است که احکام آنها نیز بهمن ماه صادر خواهد شد.

معاون برنامهریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بر اساس آیین نامه دولت دو کار برای رتبهبندی انجام دادیم، افزود: رتبه های دو تا پنج را تطبیق دادیم؛ یعنی رتبه های گذشته که از پایه تا عالی بود در رتبه های دو تا پنج قرار گرفتند و برای رتبه مقدماتی باید شرایطی فراهم کنیم که صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه ای بررسی شود و معیارهای رتبه بندی دو تا پنج تقریبا همان است و تغییری نداشتیم.

الهیار ترکمن بیان کرد: دوستان ما با دقت ورود کرده اند تا قانون رعایت شود چراکه باید به معلمان و نهادهای نظارتی پاسخگو باشیم و در جاهایی ممکن است، برداشت هایی برای فردی پیش بیاید که متفاوت از متن قانون است و فردی دچار این شائبه شود که باید برخی امتیازات به او داده می شد اما این کار محقق نشده است که احتمال این کار به شدت پایین است. با این وجود بازنگری و مرور احکام معلمان با مشارکت استان ها انجام می شود تا مواردی که از سوی فرهنگیان اعلام شده بررسی شود که آیا بر اساس قانون بوده یا خیر.

وی اضافه کرد: فردا جلسه هیأت مرکزی ممیزه را داریم که در آنجا مشکلاتی که فرهنگیان بیان می کنند مرور خواهیم کرد. در هیأت ممیزه راهکارها را بحث می کنیم و از سوی سازمان اداری واستخدامی استعلام ها انجام می شود تا دست ما برای حل مشکلات معلمان باز باشد.

تلاش می کنیم ضریب تعجیل برگردد

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش گفت: افرادی هم قرار بود در یک بازه زمانی مشخص رتبه بالاتری را کسب کنند اما با رتبه بندی جدید این کار برای آنها ملغی شده است، برای حل این گروه از افراد هم تلاش می کنیم. همچنین تلاش ما این است که ضریب تعجیل برگردد اما این منوط به تأئیدیه سازمان اداری و  استخدامی است.

الهیار ترکمن ادامه داد: هنوز آثار برخی اقدامات دولت دهم برای افزایش امتیازاتی در احکام فرهنگیان که از سوی دیوان عدالت اداری ابطال هم شد پاک نشده است و حتی ما باید مابهالتفاوت ها را برگردانیم که در این باره مقاومت می کنیم. ما مخالف آن هستیم که بدون قانون ، بندی را در احکام فرهنگیان درج کنیم و نمی خواهیم برای خوشایند افراد موردی را در بند حقوقی لحاظ کنیم که بعدا نهادهای نظارتی آن را ابطال کنند، در گذشته سختی کار حذف شد اما ما برای بازگشت آن تلاش کردیم و مصوبه مربوط را گرفتیم که هم اکنون برقرار شده است.

وی تأکید کرد: درباره رتبه بندی زمینه قانونی را فراهم و مشکلات را برطرف می کنیم تا سود آن برای تمام فرهنگیان ایجاد شود.

همرسانی نوشتار: