منافع مالی فراوان گروه های تجاری با تغییرات مکرر کتاب های درسی

یک کارشناس آموزش و پرورش گفت: تغییرات مکرر کتاب های درسی سودهای فراوانی را برای گروه های تجاری رقم می زند.

  1. پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸ ساعت ۱۵:۳۰ (۱ هفته قبل)
منافع مالی فراوان گروه‌های تجاری با تغییرات مکرر کتاب‌های درسی
به گزارش فرانگر

طیبه موسوی کارشناس آموزش و پرورش در همایش فقر پژوهی اظهار کرد: نتایج آزمون تیمز و پرلز سال ۲۰۱۵ برای پایه چهارم ابتدایی نشان داد که ایران از بین ۴۷ کشور در درس علوم رتبه ۴۳ و در درس ریاضی از بین ۴۹ کشور رتبه ۴۲ را در پایه هشتم دارد. در درس ریاضی از بین ۳۹ کشور رتبه ۲۹ را داشتیم.

وی افزود: ایران در المپیادها در بین ۷۶ کشور در رشته شیمی رتبه ۳ و در رشته ریاضی از بین ۱۱۱ کشور رتبه ۵ را دارد و یک درصدی که درصدهای کنکور بالا زدند و نخبه هستند می توانند در المپیاد جهانی رتبه کسب کنند اما در آزمون های بین المللی تیمز و پرلز از ترکیه و قطر هم رتبه کمتری داریم.

موسوی بیان کرد: دانش آموزان برای ورود به مدارس تیزهوشان و کسب مدال المپیاد آماده می شوند و بعد فرار مغزها را داریم. تصمیم گیری درباره تحصیل مثل منحنی "S" است. برای حرکت از نقطه "الف" به نقطه "ب" خانواده باید بخشی از درآمد را از دست بدهد و از هزینه های ضروری بزند و خرج تحصیل فرزندش کند به امید دستیابی به نقطه مورد انتظار که درآمد بالا در آینده است.

این کارشناس آموزش و پرورش گفت: اگر خانواده بداند فرزندش در آینده درآمد خوبی کسب می کند برای او هزینه انجام می دهد اما اگر خانواده های متوسط  و فقیر بدانند اینگونه نخواهد شد این هزینه را نمی کنند. انتظار رسیدن به قله بالا انتظاری است که نظام آموزشی شکل داده و معلم و دانش آموز را اسیر کرده است و این انتظار مصیبتزا ترک تحصیل دانش آموزان طبقات متوسط و فرودست را به همراه دارد. نظام نخبه گرا برای طبقات بالا طراحی شده و طبقات متوسط و فقیر قربانی می شوند. در نظام نخبه گرا باید کاری کرد حداکثر دانش آموزان در کلاس های درس باقی بمانند و ترک تحصیل نکنند.

موسوی ادامه داد: روشی که اقتصاددان ها مطرح می کنند مسیر جایگزین است که در نظام های آموزشی نخبه گرا به کار می رود؛ در همین رابطه شرکتی در هند مراکز آزمون را ایجاد کرده است و آزمون های هوش برگزار می کند. برگزیدگان این آزمون ها به عنوان کارآموز در شرکت های مختلف جذب می شوند و در صورت موفقیت، استخدام خواهند شد. این روش منبع امیدی برای افرادی است که به دلیل کاستی های نظام آموزشی عقب مانده اند.

موسوی گفت: در ایران مشکلات نظام آموزشی ما به این صورت است که مبتنی بر نخبه گرایی است و بی ثباتی کتب درسی و نظام آموزشی را شاهد هستیم به گونه ای که تدوین کتب درسی سخت باعث شده معلمان خود را با تغییرات نظام آموزشی هماهنگ نکنند و بی انگیزه شوند. از سوی دیگر تجاری شدن آموزش وپرورش  را شاهد هستیم؛ طی ۵۳ سال دو نظام آموزشی داشتیم از جمله ۶.۳.۳؛ از سال ۴۵ تا ۷۰ نظام آموزشی ۵.۴.۳ اما  از سال ۷۰ تا ۹۱ سه نظام آموزشی داشتیم که این تغییرات مداوم باعث تغییر کتب درسی می شود.

این کارشناس آموزش و پرورش ادامه داد: کتاب زیست شناسی سال دوم دبیرستان رشته تجربی سال تحصیلی ۹۱-۹۲، ۱۸۰ مورد اصلاحات داشت و از سال ۹۵ تا ۹۷، ۱۲۲ واژه جدید را فرهنگستان زبان وادب فارسی وارد کتاب های زیست کرد.

وی  متذکر شد: عدم ثبات کتاب های درسی دو هزینه اساسی از جمله جدایی دو نهاد خانواده و مدرسه، داشت؛ به گونه ای که در گذشته برادر و خواهر به فرزند کوچکتر در آموزش دروس کمک می کردند و نیاز به معلم خصوصی کمتر بود اما تغییرات مکرر کتب درسی این کارکرد را از بین برده است و باعث می شود نظام آموزشی بیشتر تجاری شود و نیاز خانواده ها به معلم خصوصی و آموزشگاه های انتفاعی بیشتر شود. اگر برای چاپ کتاب های درسی هزار میلیارد تومان نیاز است اما برای تغییر آن ۱۰ هزار میلیارد تومان و گروه های تجاری سودهای بسیاری از تغییرات دارند و پیشنهاداتی را به مسئولان می دهند.

موسوی گفت: نظام های آموزشی نخبه گرا شاهد افزایش فرار مغزها و سرخوردگی دانش آموزان طبقه متوسط و ضعیف هستند بنابراین باید برنامه درسی را برای گروه متوسط و نه نخبه طراحی کرد.

همرسانی نوشتار: