امکان حذف برخی مدارس با رعایت چند شرط

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اجرای رتبه بندی معلمان قطعی است، گفت: هرکدام از انواع مدارس بنابر مقرراتی ایجاد شده اند اما اگر شرایط لازم منقضی شده باشد می توان برای حذف آنها اقدام کرد.

  1. سه شنبه ۳۰ مهر ۹۸ ساعت ۱۴:۱۸ (۷ ماه،۱ هفته قبل)
امکان حذف برخی مدارس با رعایت چند شرط
به گزارش فرانگر

خبرگزاری ، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه مراسم هفته ملی پیوند عضو اولیا و مربیان در جمع خبرنگاران درباره او درباره طرح کاهش تنوع مدارس و موضع آموزش و پروش در اینباره اظهارکرد:  اکنون هم دو نوع مدرسه دولتی و غیردولتی داریم؛ مدارس غیردولتی که وضعیت متفاوتی دارند و هریک از مدارس در دوره های زمانی مختلف و بنا بر مقرارتی ایجاد شده اند در نتیجه هرکدام که مقررات آن وجود داشته باشد، اما شرایط آن منقضی شده باشد می توان برای حذف اقدام کرد.

وی افزود: نمایندگان مجلس برای حمایت از آموزش و پرورش طرح هایی دارند اما بسیاری از مداخلاتی که در امر آموزش و پرورش می شود در قالب طرح، قابل تحقق نیست و به تدابیر پیچیده تری نیاز دارد، آموزش و پرورش کار پیچیده ای است و تأثیرات عمیقی روی جامعه دارد با این تصمیمات ممکن است حدود یک میلیون نفر تحت تاثیر قرار بگیرند. بنابراین هرچه این کار با تعامل بیشتر با آموزش و پرورش انجام شود نتایج بهتری خواهد داشت.

وزیر آموزش وپرورش درباره انجمن اولیا و مربیان  اظهار کرد: در آموزش وپرورش بر این باور هستیم که تحقق واقعی تربیت بدون مشارکت مؤثر خانواده ها امکان پذیر نخواهد بود؛ امروز به دلیل شرایط خاص جامعه و سرعت پیشرفت علم جریان تربیت باید به طور مؤثر میان خانواده و دانش آموز برقرار باشد در غیر این صورت با کاستی و اختلال مواجه هستیم.

حاجی میرزایی درباره گلایه خانواده های دارای فرزند اوتیسم، عنوان کرد: اخیرا برآوردی از میزان افراد مبتلا به اوتیسم داشتم و تعدادی که در مدارس عادی و با نیازهای ویژه تحصیل می کنند را شناسایی کردیم بر همین اساس با وزیر بهداشت رایزنی کردیم تا غربالگری و شناسایی افراد در سنین کودکی از طریق وزارت بهداشت انجام شود و در این مسیر همکاری مختلفی میان ما و وزارت بهداشت ایجاد خواهد شد که متناسب با شناسایی حاصل شده فرصت های آموزشی را گسترش دهیم. نمونه های خوبی برای آموزش به این کودکان وجود دارد که با آموزه های مفید می توانیم این افراد را به زندگی عادی برگردانیم.

وی درباره ساماندهی سرویس دانش آموزان بیان کرد: در این مدت اختلالی برای ساماندهی سرویس مدارس دریافت نکردم چرا که خانواده ها می دانند در هفته های اول سال تحصیلی تا نظم لازم برقرار شود مشکلاتی داریم البته وزارت کشور و انجمن اولیا مربیان آموزش و پرورش تمهیداتی برای ساماندهی سرویس مدارس اندیشیده اند.

وزیر آموزش و پرروش درباره حل مشکل کمبود معلم و جذب نیروی جدید اظهار کرد: در مواردی که کمبود معلم جبران نشود قانون به ما اجازه داده است تا از طریق به کارگیری معلمان حق التدریس، مربیان پیش دبستانی و آموزش دهندگان سوادآموزی این نقیصه را رفع کنیم و آن ها تبدیل وضعیت شوند. برای انجام این کار در قانون چند قید داریم که جنسیت، منطقه و دروس مورد نیاز لحاظ شود بر همین اساس بخشی از نیرو های مناطق تبدیل وضعیت شده اند.

حاجی میرزایی درباره سازوکار آموزش و پرورش برای حل مشکلات معیتی فرهنگیان و اجرای رتبه بندی آن ها، گفت: مکرر این موضوع را گفته ام که اجرای رتبه بندی معلمان قطعی است، اعتبار لازم برای آن پیش بینی شده است و آئین نامه آن در نوبت طرح در دولت است که به محض تصویب در دولت اجرایی خواهد شد. هر زمان که این طرح اجرا شود اعمال آن از ابتدای مهر خواهد بود یعنی معلمانی که از اول مهر با ما همکاری می کنند در طرح رتبه بندی شرکت خواهند کرد و متناسب با رتبه ای که هستند از امتیازاتی برخوردار می شوند.

همرسانی نوشتار: